Okładka książki - Krzyk Czarnobyla

Data wydania: 2000-12-31
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 83-7227-574-2
Dodał/a książkę: moonwielki

Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś - pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, społecznych, zdrowotnych, jakich był przyczyną. 26 kwietnia 1986 r. Czarnobyl stał się problemem świata wciąż aktualne pozostaje pytanie o bezpieczeństwo energetyki jądrowej.

Kup książkę Krzyk Czarnobyla

Opinie o książce - Krzyk Czarnobyla

Avatar użytkownika - asagao
asagao
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, Wyzwanie: 52 książki - 2014,
"Człowiek pośród śmierci żyje, ale nie pojmuje, cóż to takiego śmierć."  Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z tymi, którzy kiedyś żyli w pobliżu elektrowni Czarnobyl? Co dzieje się z tymi, którzy byli najbardziej narażeni na radiację? Dlaczego tak mało pisze się o Czarnobylu? Dlaczego nadal tak niewiele wiadomo o skutkach awarii reaktora w czarnobylskiej elektrowni? Czy można pojąć to, co się tam stało, tak po ludzku objąć rozumem, znaleźć w tym sens? Swietłana Aleksijewicz przez wiele lat cierpliwie słuchała każdego, kto zechciał podzielić się swoją historią, wspomnieniami, przemyśleniami. W ten sposób powstał "Krzyk Czarnobyla", przejmujący monolog tych, którzy już na zawsze pozostaną naznaczeni. "Ot, żyjesz, zwyczajny człowiek, mały, taki jak wszyscy wokół. Idziesz do pracy, wracasz, pobierasz średnią pensję, raz w roku jeździsz na urlop. I w jeden dzień raptownie przeobrażasz się w człowieka czarnobylskiego. W dekownika! W coś takiego, co interesuje wszystkich i nie obchodzi nikogo." Cisza. 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23:58 następuje seria wybuchów, która uszkadza reaktor bloku energetycznego nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Pożar, jaki rozpętał się po eksplozjach, trawi resztki budynku i tony grafitu zabezpieczającego reaktor przez 9 dni. Strażacy wezwani do gaszenia ognia umrą jako pierwsze ...
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
,,To książka nie o Czarnobylu, lecz o świecie Czarnobyla. Przede wszystkim o tym, o czym wiemy mało albo wręcz nie wiemy". Książka wstrząsająca, niewiarygodna, pełna wspomnień tych, którzy katastrofę przeżyli, byli w pobliżu, pamiętają sam wybuch, jak i to, co działo się później. Książka, którą trzeba przeczytać, choć nie jest to łatwa lektura. Jest to też opowieść o bałaganie, chaosie, braku informacji, kłamstwach - ,,Taka ilość nieprawdopodobnych kłamstw, z którymi związano Czarnobyl, jest porównywalna tylko z wojną" - mówi jeden z bohaterów.
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński