Mądrość psychopatów

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-09-17
Kategoria: Psychologia
Dodał/a książkę: elibri

Psychopata. Słowo to kojarzy nam się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami-samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie. Mają wiele zalet.

W swojej przełomowej wyprawie w świat psychopatów ceniony angielski psycholog Kevin Dutton ujawnia, że istnieje coś takiego jak ,,skala szaleństwa", na której każdy z nas ma swoje miejsce. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania mózgu i neurobiologii, wykazuje, że jedynie cienka linia oddziela zdolnego chirurga od seryjnego mordercy. A swoje spektrum psychopatii ilustruje niezwykle przekonującymi i zaskakującymi badaniami.

Dutton dekonstruuje źle pojmowany termin ,,psychopata" za pomocą śmiałych artykułów i oryginalnych badań naukowych. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych i mikroekspresje, i udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może się stać bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.

Wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, pewni siebie, charyzmatyczni, bezwzględni i skupieni na celu - a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.

Książka Duttona to prowokacyjna i zaskakująca podróż w głąb szaleństwa. Z pewnością wywoła w nadchodzących latach wiele dyskusji.

Kup książkę Mądrość psychopatów

Opinie o książce - Mądrość psychopatów

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Pozycja dobra jako uzupełnienie wiedzy o psychopatii, na pewno nie polecam "na początek". Zawarte tu informacje nie zrewolucjonizowały tworzonego dotychczas obrazu psychopaty, ale, biorąc pod uwagę, że jest to jedno z nowszych opracowań tematu, znajdziemy tu opisy bardzo ciekawych eksperymentów (jak np. dotyczący neuronów lustrzanych) wyjaśniających niektóre specyficzne zachowania i zadziwiające umiejętności tego typu ludzi. Autor podchodzi dość niekonwencjonalnie do zagadnienia, bowiem analizuje nie tylko klinicznych psychopatów, ale też "normalnych" ludzi, których zdecydowanie nie powinno się nazywać psychopatami, gdyż wykazują obecność jedynie niektórych cech psychopatycznych albo ich nasilenie jest "optymalne", a nie "maksymalne". Dlatego tytuł jest trochę mylący, a wnioski czasem bardziej sensacyjne niż rzetelne. Ale ogólnie polecam.
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jest w trakcie czytania, ale już teraz z czystym sumieniem mogę bardzo polecić wszystkim zainteresowanym psychologią i psychopatami :)
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Chociaż siedzę w tym temacie już ładnych parę lat, a w psychologii jeszcze dłużej, książka ani trochę mnie nie nudziła. Napisana bardzo przystępnym językiem, takim 'dla każdego'. Szczerze polecam, książka może nie jest dziełem naukowym, ale za to dostarcza świetnej rozrywki :)
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces
Kevin Dutton0
Okładka ksiązki - Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces

Jak w najlepszy sposób wykorzystać naszego psychopatę wewnętrznego, by odnosić sukcesy i wycisnąć z życia jak najwięcej? Dobry psychopata - kto to taki...