Niebieskie buty a szczęście

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-07-28
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375067316
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5 (1 głosów)

W kolejnym odcinku Kobiecej Agencji Detektywistycznej Nr 1 Precious Ramotswe staje przed wieloma wyzwaniami: kobrą zamkniętą w biurze Tlokweng Road Speedy Motors, trudną do rozwiązania sprawą szantażu i - ku zaskoczeniu przyjaciół - programem odchudzania się. Deprymuje ją również niezbyt tradycyjne zachowanie jej asystentki, Grace Makutsi, która stara się sprostać wyobrażeniom o ideale nowoczesnej kobiety, z feministycznymi poglądami i upodobaniem do modnego obuwia. Niezrażona mma Ramotswe podejmuje te wszystkie wyzwania z typową dla siebie nieomylną intuicją, cały czas przy tym czerpie otuchę z małych życiowych radości: częstego picia herbaty, zachwycania się pięknem afrykańskiego krajobrazu i napawania się dumą z kraju, w którym życzliwość i uprzejmość nadal są w cenie.

,,Językiem równie eleganckim i uprzejmym jak ten konsekwentnie używany przez mmę Ramotswe autor delikatną kreską rysuje bogaty obraz życia w stolicy Botswany. Lektura tego bezpretensjonalnego, starannego opisu małych rzeczy, dzięki którym życie jest takie cenne, to prawdziwa rozkosz".

,,The Times"

Kup książkę Niebieskie buty a szczęście

Opinie o książce - Niebieskie buty a szczęście

"Niebieskie buty" to jeden z elementów większego świata. To siódma część przygód Precious Ramotswe - założycielki Kobiecej Agencji Detektywistycznej nr 1. Mma jest nietuzinkową postacią. Kobietą odważnie spoglądającą w przyszłość, mającą świadomość, że świat się zmienia, choć sama pamięta jeszcze o tradycji. Sama o sobie mówi, że jest tradycyjnie zbudowana. Powtarza, że trzeba sobie pomagać, bo tak było od zawsze. Ze specyficznym dla siebie urokiem rozwiązuje sprawy mniej czy bardziej błahe. Mimo iż jest to kolejna część cyklu, bez zająknięcia można zacząć swoją botswańską przygodę właśnie od "Niebieskich butów". Liczne odniesienia do wcześniejszych wydarzeń z życia bohaterów powieści pozwolą czytelnikowi odnaleźć się w całej historii. Botswana jako bohaterka powieści wypływa niemal z każdej strony. Rewelacyjnie da się wyczuć tamtejszy klimat. Autor powieści wspomni a tradycjach, codziennym życiu i różnicy pomiędzy mieszkaniem w Gabarone czy na północy kraju. Największą przyjemnością mieszkańców jest rozsmakowywanie się w herbacie z czerwonokrzewu, w dialogach da się wyczuć ogromną dumę z bycia mieszkańcem Botswany. Bohaterowie - a wraz z nimi czytelnik - napawają się wspaniałymi krajobrazami. Duch Afryki wyczuwalny jest od początku do końca. McCall Smith rewelacyjnie oddaje panujący w Botswanie kontrast: pamięć o tradycji i rozpęd w kierunku nowoczesności. Idealnie punktuje zmiany w Afryce. I dokładnie to wyróżnia serię na rynku czytelniczym. Bowiem jako tako nie jest to książka porywająca jako sensacja. Powieści detektywistycznych czy kryminalno-obyczajowych na rynku jest zatrzęsienie. A jednak czytanie Niebieskich butów sprawia ogromną przyjemność. Można łatwo wsiąknąć w ten jakże inny świat i zapomnieć o bożym świecie dokoła. "Niebieskie buty" to przykład książki, której nie chce się kończyć. Nie jest powieścią obszerną. Lekko napisana historia pozwala na spędzenie jednego czy dwóch relaksujących wieczorów. Przepełniona jest mądrymi słowami. Zapaleńcy cytatów będą zatem mieli co zapisywać. Niebieskie buty to nie tylko obyczajówka z nutką powieści detektywistycznej. To coś zdecydowanie więcej. Czytajcie tę książkę, jeśli tylko macie ochotę na coś nieczęsto spotykanego.
Link do opinii
Inne książki autora
Kobieca agencja detektywistyczna nr 1
Alexander McCall Smith0
Okładka ksiązki - Kobieca agencja detektywistyczna nr 1

Na skraju stolicy Botswany urzęduje najsłynniejsza w Afryce pani detektyw. Nazywa się Precious Ramotswe, ale nikt tak się do niej nie zwraca, ludzie mówią...

W towarzystwie uroczych pań
Alexander McCall Smith0
Okładka ksiązki - W towarzystwie uroczych pań

Precious Ramotswe, urocza botswańska pani detektyw o tradycyjnej budowie ciała, nareszcie poślubiła pana J.L.B. Matekoniego, właściciela Tlokweng Road...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy