Pepe i spółka

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-05-09
ISBN: 978-83-240-2884-9
Dodał/a książkę: czytam

Pamiętacie Ananiasza, pupilka pani z klasy Mikołajka? Pepe Kulka to jego daleki kuzyn. Uwielbia się przemądrzać i zawsze myśli, że jest najlepszy. Razem z Matyldą, która potrafi zaczarować każdego belfra, i odważnym Remim rozwiązują zagadki i wychodzą z najbardziej niebezpiecznych sytuacji.

Pepe Kulka na pewno dogadałby się z Janem-A, najstarszym z gromady Jaśków. Tak samo jak on uwielbia się wymądrzać i zawsze myśli, że jest najlepszy. Razem z Matyldą, która potrafi zaczarować każdego belfra, i Remim – najsilniejszym z całej paczki, rozwiązują zagadki zniknięcia profesora, tajemniczej krypty w podziemiach szkoły i skradzionych klejnotów pewnej angielskiej księżnej. Nie przestają się kłócić, ale mimo wszystko zawsze wychodzą cało z tarapatów. Z nimi nie da się nudzić!

Kup książkę Pepe i spółka

Jeana-Philippe’a Arrou-Vignoda czytelnicy mieli okazję poznać za sprawą Jaśków oraz kontynuacji tejże książki – Jaśków. Repety. Zabawny styl i lekkie pióro tego francuskiego pisarza zjednują mu rzesze fanów nie tylko wśród najmłodszych odbiorców. Jednak nie tylko Jaśki zasługują na słowa pochwały. Równie dobrą, lekką, zabawną i oddającą charakter twórczości Jeana-Philippe’a Arrou-Vignoda jest kierowana przede wszystkim do młodych czytelników książka Pepe i spółka.Tytułowy Pepe to kujon i klasowy mądrala. To typ, który zawsze stawia kropkę nad „i”, który zawsze ma rację. Pepe nigdy nie przyznaje się do błędów czy niewiedzy w danym temacie. Pepe, chociaż uzbrojony jest w tysiące informacji i faktów, staje się bezbronny w obliczu koleżeńskich sprzeczek czy przepychanek. Pepe żyje w swoim własnym, wyidealizowanym świecie, w którym liczy się tylko on. I chociaż Pepe - czyli Pierre’a-Paula - można określić jako osobę zwyczajnie „trudną”, to udaje się chłopakowi zawrzeć trwałe, szczere przyjaźnie. Kompanami Pepe są Remi – chłopak raczej mało lotny, ale za to silny i odważny i Matylda – nowa uczennica klasy Vb.Książka Pepe i spółka składa się z trzech dosyć obszernych, spójnych pod względem kompozycji i treści detektywistyczno-przygodowych opowiadań ...

Opinie o książce - Pepe i spółka

"[...] - Kim byłby prawdziwy detektyw bez swojego pomocnika? - zaprotestowałem. - Sam pomyśl: Sherlock Holmes i Watson, Poirot i Hastings..." Rynek wydawniczy zalewany jest różnego rodzaju literaturą. jednak szeroki wachlarz literacki można znaleźć nie tylko na półkach z literaturą dla dorosłych, ale coraz więcej ciekawszych propozycji pojawia się dla młodszych czytelników. Francuski pisarz dał się poznać za sprawą wydania "Jasków" i "Jaśków. Repety". Cykl ten za sprawą lekkiego, zabawnego i ciekawego stylu zdobył uznanie nie tylko w oczach najmłodszych, ale i dorosłych czytelników. A jak sprawa wygląda z "Pepe i spółką"? Jean - Philippe Arrou - Vinnod to urodzony w 1958 roku w Bondeaux autor książek dla dzieci. Część dzieciństwa spędził w Cherbourgu wraz z pięcioma braćmi słynnymi "Jaśkami - Jakimś - Tam" z książki "Jaśki". Rodzina przeprowadzała się kilkakrotnie, aż osiadła w okolicach Paryża. Studiował literaturę, a jego pasją są podróże. "Pepe i spółka" to zbiór trzech, spójnych opowiadań, które na swych stronach opisują przygody tytułowego Pepe oraz jego kompanów: Remiego i Matyldy. Prezentowane opowiadania dotyczą detektywistycznych zagadek i przygód, z którymi borykają się bohaterowie.W pierwszym opowiadaniu trójka bohaterów wraz z profesorem wyruszają pociągiem do Wenecji. Wycieczka jest nagrodą za udział ...
Jaśków nie dościgną. Ale i tym razem jest na czym oko zawiesić. Sprawdzona w wielu książkach trójka młodych bohaterów, z których jeden jest sprytny, choć nieatrakcyjny, drugi nieznośny, lecz przy tym uroczy. No i oczywiście nie brak tu typowo kobiecego spojrzenia, często ratujących obu panów z beznadziejnej, wydawałoby się sytuacji. A przygody ta trójca miewa różne, okazuje się często że z życia wzięte. Przygoda związana z włamaniem w ich szkole miała miejsce i w naszej, choć nie została tak zabawnie opisana. Każda z tych historii, choć króciutka, aż skrzy się humorem i wciągającą po uszy akcją, a młodzi detektywi, czasem będącymi nimi wbrew samym sobie, szybko zyskują naszą sympatię.
Avatar użytkownika - alelujamimi
alelujamimi
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wydaje mi się, że "Pepe i spółka znowu na tropie" powinna być polecana zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom - samej bardzo spodobały mi się te historie mimo mojego wieku :) Chciałam jeszcze dodać że postaci w książce są po prostu urocze i mają super charaktery, ale mnie jeszcze spodobał się bardzo zabawny i lekki język, przypominający mi bardzo Mikołajki.
Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2014-09-08, Przeczytałam,

Czasami książki dla dzieci nie są do końca dla właśnie tej grupy wiekowej. Dlaczego? Dlatego że ich treść przeznaczona jest dla nieco starszego czytelnika. Tak właśnie było w przypadku książki Pepe i spółka, ponieważ nie umiem określić do jakich odbiorców jest ona skierowana.

Powieść skupiona jest na trójce przyjaciół, którzy często wpadają w trudne sytuacje i pułapki. Tak naprawdę dopiero w pierwszej części książki Pepe, Remi oraz Matylda poznają się bliżej i w trudnych chwilach zaprzyjaźniają. Autor, Jean-Philippe Arrou-Vignod stworzył tajemniczy świat, w którym czai się zło i z którym muszą walczyć ci młodzi bohaterowie. Książka posiada trzy oddzielne historie mające miejsce w trzech krajach. Rozpoczynamy przygodę we Włoszech, później poznajemy francuską szkołę głównych bohaterów i jej tajemnicę, a następnie jedziemy na wycieczkę do Anglii. I w każdym z tych państw i miejsc, przyjaciele mają trudny orzech do zgryzienia, aby rozwiązać te, praktycznie kryminalne, zagadki. Bo jak inaczej nazwać szukanie złodzieja dzieł sztuki czy biżuterii, porwania oraz włamania?

Bohaterowie Pepe i spółki są wyraziści, specyficzni oraz na pewien sposób oryginalni. Po pierwsze Pierre-Paul de Culbert (w skrócie Pepe), to chłopak znający swoją wartość (czasem aż za bardzo) i przeceniający swoje możliwości. Mózgowiec – kujon, kochający słodycze – wyglądający jak kulka. Remi to chłopak wolący sport od nauki, żywy i na swój sposób inteligentny. To, co mi się nie spodobało w tej postaci to fakt, iż pali papierosy. Wydało mi się to takie nie na miejscu, nie pasujące do tego typu powieści dla młodszych czytelników. No i na końcu mamy jedyną dziewczynę w składzie, bystrą i mądrą Matyldę. Momentami wydaje się najbardziej ogarnięta z całego towarzystwa, często zaskakiwała swoimi umiejętnościami i spostrzegawczością. Pomimo tego, iż to Pierre-Paul mianował się głową grupy, moim skromnym zdaniem, to właśnie Matylda powinna dowodzić wszystkimi. Jest to zdecydowanie moja ulubiona postać z tej lektury.

Książkę tę czytałam wraz ze swoją siostrzenicą i muszę przyznać, że podobała nam się bardzo. Śmiechu miałyśmy co nie miara, a także wciągało nas wspólne rozwiązywanie zagadek z bohaterami. Wszystkie trzy historie tutaj zawarte są naprawdę ciekawe, jak również odważne, gdyż w pewnych chwilach zbyt odbiegające fabułą od książek stricte dla dzieci. Autor znany z serii o Jaśkach ma bardzo dobry styl pisania, potrafi zaintrygować czytelnika oraz wciągnąć go do zabawy i śledzenia potyczek głównych bohaterów.

Pepe i spółka, to dobrze napisana książka dla dzieci. Jej dodatkową zaletą są ilustracje, które wzbogacają wyobraźnię odbiorcy (niezależnie od wieku!) podczas lektury. Fajna powieść dla dzieci, ale nie tych najmłodszych (oczywiście!). Było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale mam nadzieję, że nie ostatnie.

Avatar użytkownika - sysza
sysza
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Moi mali czytelnicy byli zachwyceni! Są już miłośnikami Jaśków, więc gdy przyszła pora na Pepe, długo się nie wahaliśmy i książka wylądowała w naszej biblioteczce. A młodzi czytali, czytali... Trochę czasu im to zajęło, bo i książka obszerna, ale opowiadali, że naprawdę było warto! Bo któż nie chciałby poczytać o przygodach tak zwariowanej paczki, jaką tworzą Matylda, Remigiusz i tytułowy Pepe? To naprawdę mieszanka wybuchowa - ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu!
Avatar użytkownika - fran
fran
Przeczytane:2014-05-30, Czytam, Mam,
Polecam szczególnie rodzicom, którzy chcą przekonać swoje pociechy do czytania. A to dlatego że Pepe i spółka jest zabawna, pełna niesamowicie wciącających przygód małych detektywów i do tego łatwo się czyta - dużo dialogów, odpowiednia ilość tekstu na stronie. Kupujcie i czytajcie dziecom, będą zachwycone! :)
Jaśki
Jean Philippe Arrou Vignod0
Okładka ksiązki - Jaśki

Nowi kumple Mikołajka! Kiedy w rodzinie ma się sześciu chłopaków, nie da się nudzić nawet przez sekundę. Zwłaszcza z Janem-A, który zawsze chce być...

Jaśki. Repeta
Jean Philippe Arrou Vignod0
Okładka ksiązki - Jaśki. Repeta

Brakowało wam gromady Jaśków? Wracają trochę wyrośnięci, ale za to z nowymi pomysłami, od których rodzicom włos się na głowach jeży. Jan-A jedzie na...