Pod burką

Data wydania: 2011-11-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7648-984-1
Dodał/a książkę: izabela81

„Jamila Barakzai, twoje dni są policzone. Proś miłosiernego Allaha, żeby wybaczył ci wszystkie grzechy. Przygotuj się: wkrótce umrzesz”. Straszona śmiercią przez talibów, pozostawiona samej sobie przez zwierzchników, Jamila uparcie odmawia zdjęcia munduru. Od najmłodszych lat marzy tylko o tym, by być policjantką i służyć swojemu krajowi. Nie wystarcza jej jednak wyobraźni, by zdać sobie sprawę, że powołanie przekształci jej życie w bezustanną walkę z odziedziczonym po przodkach porządkiem rzeczy, z dyktaturą społeczeństwa patriarchalnego, z fundamentalistycznym fanatyzmem. Jest to wojna codzienna, odważna i prowadzona nieustępliwie. Z narażeniem życia.

Kup książkę Pod burką

Opinie o książce - Pod burką

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Pod burką" to książka oparta na faktach. Jej autorką, a zarazem główną bohaterką jest Jamila Barakzai. Jest to kobieta nieprzeciętna, odważna, uparta, zadziorna, pełna ambicji i woli walki o lepszy świat (walki, która nie jeden raz mogła zakończyć się dla niej tragicznie) - wbrew niezmiennie szablonowemu portretowi afgańskiej kobiety - wiecznej ofiary. Jamila postanawia zostać policjantką. Narażając wielokrotnie swoje życie wytrwale dąży do równego traktowania kobiet w swoim kraju. Książka ukazuje brutalne zasady jakie rządzą w Afganistanie, gdzie za kradzież pomarańczy dwa samochody rozrywają dziesięcioletnie dziecko. Jej poświęcenie, determinacja i odwaga zaimponowały mi i poruszyły do głębi.
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa