Okładka książki - Regulamin tłoczni win

Regulamin tłoczni win

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-07-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978838069-040-0
Liczba stron: 752
Dodał/a książkę: szczepanik

Ocena: 5.86 (7 głosów)

Sierociniec prowadzony przez doktora Wilbura Larcha to nietypowa placówka. Kobiety przyjeżdżają tu, żeby urodzić i zostawić niechciane dzieci lub poddać się zabiegowi przerwania ciąży. Jest to zarazem dom Homera Wellsa, który po kilku nieudanych próbach zamieszkania z rodziną zastępczą postanawia zostać w ośrodku i kształcić się pod okiem ukochanego opiekuna. Jednak przyjazd dwójki młodych ludzi wszystko odmieni. Da początek dramatycznej inicjacji, która pozwoli chłopcu w pełni ukształtować swoją osobowość i pogląd na świat.

Wielkiej, światowej sławie powieści autora towarzyszy od lat popularność filmów, nakręconych na ich podstawie. „Regulamin tłoczni win” posłużył za kanwę głośnego filmu „Wbrew regułom”.

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana.

Kup książkę Regulamin tłoczni win

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2016-01-24, Przeczytałam,
Najtrudniej pogodzić się z tym, że z upływem czasu ludzie, którzy tak wiele kiedyś dla nas znaczyli, wyłaniają się z mroków zapomnienia ujęci w cudzysłów.   Homer Wells od początku nie miał łatwo. Urodził się w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Nigdy nie poznał tożsamości swoich rodziców, a każda kolejna rodzina zastępcza była z rozmaitych powodów gorsza od poprzedniej, choć jemu samemu trudno było cokolwiek zarzucić. Wychowywał się więc w sierocińcu, u boku starego doktora Wilbura Larcha, dyrektora domu dziecka oraz jego trzech pomocnic. Homer był sierotą z całym dobrodziejstwem inwentarza — chłopcem skrytym, delikatnym, nie obeznanym z prawidłowościami współczesnej sobie rzeczywistości. Aż musiał się z nią zderzyć, przejąć odpowiedzialność za własne życie i porzucić to, które do tej pory wiódł. Wszystkiemu, jak zwykle, winna była miłość. I jak to czasem bywa — wojna. Ale czy porzucił swe dawne życie na zawsze?   Regulamin tłoczni win, powieść Johna Irvinga po raz pierwszy wydana w 1985 roku w USA, a w Polsce w roku 2000, porwała moją czytelniczą duszę na strzępy. Można jej zarzucić baśniowość (o ile z tego można uczynić zarzut), można zarzucić zbyt wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności czy też nadmierne rozbudowanie fabuły. Tymczasem w przypadku powieści Irvinga wszystko to stanowi raczej zalety, kolejne dowody na to, że warto ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Regulamin tłoczni win

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
,,Regulamin tłoczni win" to według mnie dzieło kompletne, wobec którego nie mam słowa zarzutu czy krytyki. Zawiera w sobie wszystkie elementy książki najwyższej klasy: piękny język, ciekawa fabuła, rozważanie trudnych moralnie zagadnień, doskonała kreacja bohaterów, wachlarz wywoływanych emocji od wzruszenia poprzez śmiech do odrazy, rzeczowość w zakresie opisywanych specjalistycznych zagadnień oraz bystre i mądre wnioski wynikające z uważnej obserwacji świata przez autora. Powieść jest historią Homera Wellsa, wychowanka sierocińca, który nie został adoptowany i z biegiem czasu stał się asystentem dyrektora placówki i jednocześnie lekarza ginekologa-położnika. Homer chce jednak gdzie indziej szukać swojego miejsca w życiu. Książka porusza wiele ważkich zagadnień, jak aborcja, sieroctwo, odnajdywanie swojego przeznaczenia, namiętność i miłość wobec dwóch osób jednocześnie, uzależnienie, przemoc w rodzinie. Nie jest to jednak jedynie nagromadzenie kontrowersji, bowiem z uwagi na fakt obszerności, w powieści jest miejsce i na radość, i na dobro, i na piękno rodzicielstwa. Jednak przede wszystkim jest to powieść o regułach i zasadach. ,,Są przepisy i przepisy. Jedne naprawdę mają sens. A inne są tylko przepisami. Można je łamać, byle ostrożnie." Mocno polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Niezwykle ujmująca i wspaniale napisana historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie, o tym, co w życiu ważne. Homer Wells mieszka w sierocińcu w St. Clound's prowadzonym przez Wilbura Larcha, który pomaga kobietom w nietypowy sposób. Uwikłane w niechcianą ciążę mogą przyjechać do sierocińca, tu urodzić i pozostawić dziecko lub poddać się zabiegowi usunięcia ciąży. Homer, po kilku nieudanych próbach adopcji, pozostaje na stałe w sierocińcu i tu pod okiem swojego mentora poznaje tajniki położnictwa. Losy chłopca, a także całego sierocińca, odmienia przyjazd pewnej młodej bogatej pary, którzy namawiają Homera by pojechał z nimi na lato do sadów jabłkowych. I tak,w kabriolecie z napisem "Sady z widokiem na ocean" na drzwiach, Homer rozpoczyna drogę ku dorosłości, dorosłym problemom i wyborom. Czy powróci jeszcze kiedyś do St. Cloud's? O tym musicie przekonać się sami, do czego gorąco zachęcam i gwarantuję, że się nie zawiedziecie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna! Film sprzed kilku lat nie umywa się do książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mafia
mafia
Przeczytane:2017-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2016-12-23, Przeczytałam, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Przeczytane,
Avatar użytkownika - ChatkaPuchatka
ChatkaPuchatka
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2013-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2004-03-02, Przeczytałem,
Inne książki autora
Son of Circus
John Irving0
Okładka ksiązki - Son of Circus

"A SON OF THE CIRCUS IS COMIC GENIUS....GET READY FOR IRVING'S MOST RAUCOUS NOVEL TO DATE."--The Boston Globe"Dr. Farrokh Daruwalla, reared...

Jednoroczna wdowa
John Irving 0
Okładka ksiązki - Jednoroczna wdowa

Pełna śmiałej erotyki i brawurowego komizmu historia miłosna opowiedziana głównie z perspektywy kobiety. Ruth, w dzieciństwie opuszczona przez matkę, robi...

Reklamy