Sześć pięter luksusu

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat, w którym klienci czuli się jak w bajce. Szarmancki boy witał ich przy drzwiach, podczas zakupów każdy miał osobistego asystenta, a na półpiętrze grała orkiestra. Na początku był niewielki sklepik. Miał pomóc Jabłkowskim podnieść się po spektakularnym bankructwie seniora rodu. Krok po kroku, wspólnymi siłami, udało się stworzyć imperium, w którym skupiło się życie handlowe i towarzyskie przedwojennej stolicy. Historia imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z Lalki Bolesława Prusa. Fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie — od narodzin kapitalizmu, przez bezprawne odebranie kamienicy przez komunistów aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie majątku.

Informacje dodatkowe o Sześć pięter luksusu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-28
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2047-8

Kup książkę Sześć pięter luksusu

Sześć pięter luksusu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Rzetelna pozycja historyczno-reportażowa ukazująca powojenne (i nie tylko) losy słynnego domu towarowego braci Jabłkowskich. Czytelnik zagłębia się przede wszystkim w historię konfliktów na linii państwo-przedsiębiorca, choć nie brak smakowitych odskoczni, m.in. w opisach klienteli słynnego warszawskiego sklepu, jego asortymetu czy technik sprzedaży i typów kupujących. Wartościowa publikacja.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Aby odtworzyć historię Domu Braci Jabłkowskich, Cezary Łazarewicz wykonał kawał porządnej roboty. Z relacji potomków Jabłkowskich, żyjących pracowników domu handlowego, spotkań z bezprawnie zajmującymi kamienicę na ul. Brackiej 25, z lektur archiwalnej prasy, ocalałych dokumentów i pism procesowych powstał oryginalny reportaż o pierwszym polskim domu towarowym. „Sześć pięter luksusu” to historia budynku, w którego tle zmieniają się Warszawa i Polska, a wraz z nimi Jabłkowskim przybywa wyzwań. Musieli zmierzyć się z wojnami, nacjonalizacją prywatnych przedsiębiorstw, a od dwudziestu lat z sądową batalią o odzyskanie niesprawiedliwie zagrabionej własności.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Z informacjami o Domu Handlowym Braci Jabłkowskich zetknęłam się wielu książkach dotyczącej II RP, były to jednak zdawkowe informacje, a bardzo mnie ta tematyka zainteresowała, więc postanowiłam przeczytać pozycję Cezarego Łazarewicza "Sześć pięter luksusu".

Bracia Jabłkowscy stworzyli swój imponujący biznes od zera zaczynając od małego sklepiku w XIX wieku. W 1913 roku rozpoczęli budowę pierwszego domu handlowego w Polsce, który rok później został otwarty na ulicy Brackiej w Warszawie. To największy sklep w całej Europie Środkowej. Jest nowocześnie urządzony według światowych standardów. Podzielony jest na 44 sklepy, a te jeszcze na 300 działów. Sprzedaż towarów odbywa się na parterze, na trzech piętrach i w podziemiu. Na piątym piętrze mieszczą się pracownie sukien, kapeluszy damskich, garniturów i płaszczy męskich, gdzie pracuje 200 krawców, krojczych i projektantów. Jabłkowscy zatrudniają ponad 600 pracowników, których właściciele należycie doceniają. Funkcjonowania sklepu nie przerywa nawet okupacja, choć działa on w ograniczonym zakresie. Budynek ocalał po Powstaniu Warszawskim jednak stał się solą w oku dla nowych władz komunistycznych.

Smutna to historia i podobna do tej Jana Wedla - właściciela fabryki czekolady, choć w tym przypadku przynajmniej przetrwała nazwa, a nazwisko Jabłkowskich starano się usunąć z pamięci Polaków.

Bardzo polecam tę książkę, choć forma reportażu nie do końca mi w tym przypadku odpowiadała.

Elegancki morderca
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Elegancki morderca

Jedna z najgłośniejszych historii kryminalnych powojennej Polski.   Znajomi i sąsiedzi mówili o nim, że dobrze wychowany, kulturalny...

Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia

Znakomity reporter tym razem postanowił przyjrzeć się historii Janusza Walusia, który w 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, charyzmatycznego działacza...