Wyjący młynarz

Wydawnictwo: Kojro
Data wydania: 2003-01-01
ISBN: 978-83-916458-1-9
Dodał/a książkę: czytam

"Wyjący młynarz" , Arto Paasilinny, to pełna humoru opowieść O nietolerancji, głupocie ludzkiej, a także wzruszająca historia miłości. Paasilinna stworzył w niej niezwykle zabawne postacie, których przygody przeplatają się z pięknymi opisami przyrody dalekiej Północy fińskiej.

W roku 1982 powstał po tym samym tytułem film, wyreżyserowany przez Jaakko Pakkasvirtę.

Kup książkę Wyjący młynarz

Avatar użytkownika - ankhxxl
ankhxxl
„Wyjący młynarz” fińskiego pisarza Arto Paasilinny kryje w sobie wiele przeciwieństw. Preludium fabularne, początek rozwijającej się narracji jakby utwierdza czytelnika w przekonaniu, że obcuje z prozą obyczajową, obrazującą życie prowincjonalnej społeczności, której rytm egzystencji wybija taktomierz codziennej pracy, obowiązków, drobnych skandali i utarczek, stanowiących pożywkę dla miejscowych plotkarek. Na małej aferze jednak się nie kończy, gdy do miasteczka przybywa z Południa Gunnar Huttunen, tajemniczy człowiek, który zaraz po przyjeździe wykupuje stary młyn w Suuskoski  i postanowia go odremontować. Wielu z autochtonów upatruje w tym przyszłe korzyści, gdyż młyn na lata wojenne został unieruchomiony. Pracowity nowoprzybyły szybko doprowadza podupadłe urządzenie i budynek do stanu świetności i byłoby to źródłem radości miejscowych, gdyby nie mały szczegół… niecodzienne skłonności Huttunena. Jego zamiłowanie do naśladowania zwierząt, wycia po nocach niczym wilk, cholerycznego akcentu w usposobieniu. Nasz główny bohater jakoś za nic w świecie nie może zmieścić się w uformowanych przez stereotypowe i „ciasne” myślenie schematach postępowania. Jego osobowość i wybuchowy charakter, sprawiają, że zostaje od środowiska miejscowych odseparowany i wzięty pod obyczajową lupę. Na prośbę Sanelmy, instruktorki ogrodnictwa, która pewnego ...

Opinie o książce - Wyjący młynarz

Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Przykład mało znanej literatury fińskiej. W recenzji na okładce napisano, że to opowieść pełna humoru, jednak losy głównego bohatera, młynarza Huttunena, który był nieco impulsywny i miał jedno dziwactwo (lubił czasem wyć głośno w nocy), wzbudzają emocje buntu wobec zbiorowej głupoty społeczeństwa. Mieszkańcy wioski, którzy boją się odmienności młynarza, nakręcają spiralę nagonki, zbiorowego osaczania niewinnych, pomówień i kłamstw. Człowiek trochę inny od większości jest traktowany jak wariat, piętnowany i za wszelką cenę usiłuje się go wyrzucić poza grupę. Niepokój o losy młynarza utrzymuje się do ostatnich stron książki.