10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska

Ocena: 6 (1 głosów)

10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska


Arystoteles – Polityka, G.K. Chesterton – Ortodoksja, Vogelin – Nowa nauka polityki, C.S. Lewis Koniec człowieczeństwa, Burke – Rozważania o rewolucji we Francji, Tocqueville – O demokracji w Ameryce, Belloc – Państwo niewolnicze, Hayek – Droga do zniewolenia, Biblia Jerozolimska, Rand – Atlas zbuntowany.

Czy poglądy Arystotelesa – kilka tysięcy lat później – nadal kształtują światową politykę? Na czym polega geniusz Ortodoksji? Dlaczego Władca pierścieni J.R.R. Tolkiena jest lekturą konserwatywną, a Atlas zbuntowany Ayn Rand już nie?
I czy faktycznie Shakespeare miał serce po prawej stronie, a jeśli tak, to czego może nas to nauczyć?
Benjamin Wiker przekonuje, że konserwatywna mądrość zawarta w wybranych książkach – oraz właściwe jej wykorzystanie – pomogłyby odrodzić nawet najbardziej przegniłą rzeczywistość. W niezwykle wciągającym wywodzie dowodzi, że podobnie jak złe idee mają złe konsekwencje, dobre idee ulepszają świat.

Pouczająca i napisana w lekkim stylu książka Wikera jest obowiązującą lekturą nie tylko każdego konserwatysty, lecz również każdego miłośnika dobrej książki.
Grzegorz Górny
Publicysta

 

Informacje dodatkowe o 10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska :

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-01-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8079-420-7
Liczba stron: 488
Tytuł oryginału: 10 Books Every Conservative Must Read: Plus Four Not to Miss and One Impostor
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zofia Dunian

więcej

Kup książkę 10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska - opinie o książce

Avatar użytkownika - teczasmakow
teczasmakow
Przeczytane:2019-03-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

„10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać, oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska” to lektura nie tylko dla miłośników historii i polityków, lecz książka, z którą warto zapoznać się, aby poznać zagadnienia państwowości, moralności, życia społecznego i ich wpływ na życie obywateli kraju. 


Książka Benjamina Wikera pomoże zrozumieć nam nie tylko czym jest konserwatyzm, jakie są i były jego idee, lecz także dowiemy się czym różni się od liberalizmu i skąd wzięły się jego korzenie. Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że konserwatyzm jest jedną z podstawowych zasad życia, co przejawia się w opisach przedstawionych książek i zagadnień historycznych.


We wstępie autor wyjaśnia czytelnikowi idee napisania książki i tłumaczy znaczenie tytułu. Znajdziemy tu także wyjaśnienie dlaczego właśnie te książki zostały omówione, pozostając jednak w świadomości, że to nie same książki są ważne, lecz ich przekaz, to co potrafimy z nich zrozumieć i odnieść do życia codziennego.


Książka ukazuje nam czym jest amerykańska wolność i jak bardzo różni się od kultury europejskiej, choć zagadnienia konserwatyzmu dotyczą nie tylko Ameryki, lecz na przykład Francji czy też Anglii. Znajdziemy tu elementy chrześcijańskie oraz połączenie myśli wschodniej z zachodnią i ich wpływ na elementy demokracji i moralności.


Poznajemy poglądy Arystotelesa na temat konserwatyzmu i systemów politycznych oraz rolę rodziny w budowaniu państwowości. Z dalszej części książki dowiemy się kim był „kosmiczny patriota”, ile prawdy zawartych jest w bajkach oraz jak bardzo mogą być związane z polityką.
A może interesują nas zagadnienia takie jak: gnostycka herezja, kapitalizm, majątek, bogactwo, własność, nowa nauka polityki według Erica Voegelina, moralność wg C.S. Lewisa, czy też zdolności wizjonerskie Edmunda Burke wypływające z szacunku dla historii i uznania realności boskiej natury?


Na uwagę zasługuje także kontynuacja myśli Arystotelesa w dziełach 25-letniego Tocqevilla oraz zagadnienia z zakresu kształtowania się konstytucji Stanów Zjednoczonych. Poznamy także znaczenie i zaczątki ekonomii w życiu gospodarczym Ameryki, „Drogę do zniewolenia” i „Państwo niewolnicze” Hillarego Belloca.


Ostatnia część książki poświęcona jest zagadnieniom konserwatyzmu w literaturze pięknej i prawdopodobnie jest to część najbardziej przystępna dla najszerszego grona odbiorców. Znajdziemy tu omówienie utworów: Williama Szekspira, Jane Austen czy tez Tolkiena oraz dowiemy się w jaki sposób czytać Biblię, aby zrozumieć jej treść i znaleźć jej odzwierciedlenie we współczesnym świecie.


Zachęcam do lektury, bo w tej obszernej i pełnej informacji książce na pewno znajdziemy fakty, które zmienią nasze spojrzenie na świat polityki i społeczeństwa.

Link do opinii
Inne książki autora
Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska
Benjamin Wiker0
Okładka ksiązki - Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska

Przewodnik po wybranych najważniejszych tekstach literackich naszych czasów, które mogą pomóc odbudować zachodnią cywilizację, zepsutą przez książki, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy