Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler

Data wydania: 2013-05-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-60532-29-4
Dodał/a książkę: czytam

"Życie w słoiku" to zdumiewająca opowieść o amerykańskich nastolatkach, których życie odmieniła historia Ireny Sendlerowej. Każda z dziewczynek miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Upór nastolatek sprawił, że udało im się „ocalić ocalającą” przypominając światu o jej odwadze, nadziei i determinacji oraz wyniesienie do rangi heroicznej postaci w świecie, a bohatera narodowego w Polsce.

Inspirowana historią życia Sendlerowej sztuka teatralna, która wystawiały dziewczynki, czyli tytułowe „Życie w słoiku” – po raz pierwszy w szkole w Kansas, później grano ją w środkowych stanach USA, w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu, a wreszcie w Polsce – rozpoczęła światowy renesans zainteresowania Sendlerową i stała się bezpośrednią inspiracją do nakręcenia w Hollywood głośnego filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”.

Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie. Niewiarygodne, ale w PRL jej heroizm, podobnie jak wielu innych, był pomijany milczeniem i przez 60 lat praktycznie pozostawał nieznany. Aż do czasu, kiedy w 1999 roku amerykańskie licealistki z Uniontown, maleńkiej mieściny w stanie Kansas liczącej zaledwie 270 mieszkańców, natknęły się na notatkę w „U.S. News and World Report”:

Inni Schindlerowie

POLSKA: IRENA SENDLER… przemyciła z getta w bezpieczne miejsca około 2500 żydowskich dzieci, załatwiając im tymczasowo nową tożsamość. Ażeby zapamiętać, kto jest kim, zapisywała ich prawdziwe nazwiska na kartkach papieru, które następnie zakopywała w słoikach w ogrodzie.

Życie w słoiku to także pobudzająca wyobraźnię opowieść o protestanckich uczennicach z Kansas. Każda z nich miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Losy zainspirowanych przez Irenę Sendlerową młodych Amerykanek dowodzą, że siła jednej wyjątkowej osoby może spowodować wielkie zmiany w czyimś młodym życiu.

Życie w słoiku to niezwykła opowieść o bohaterstwie podczas Holokaustu i przełomie, jakiego ta historia dokonała w życiu trójki licealistów we współczesnym Kansas. Jack Mayer po mistrzowsku łączy te dwie odrębne lecz głęboko powiązane opowieści w jedną większą historię, dającą nam jedyny w swoim rodzaju wgląd w Holokaust oraz jego ważność dla dzisiejszego świata. Będzie to natchnieniem dla wszystkich czytelników, a zwłaszcza dla młodszych.

Profesor Francis R. Nicosia , Profesor Badań nad Holokaustem na Uniwersytecie w Vermont

Jack Mayer dokonał niezwykłego dzieła, ożywiając bohaterską postać Ireny Sendler, której szlachetne posłannictwo okazało się wręcz nieprawdopodobne i dało nieprzewidywalne skutki. Ta drobiazgowo zbadana historia opowiedziana została przez Mayera w jego książce z wdziękiem i pasją, wzbudzającymi bezmiar współczucia.

Jay Parini, autor The Last Station

Opowieść o tym, jak uratowano coś z historii. Ożywia naszą wiarę w człowieczeństwo. Każdy student i wykładowca powinien przeczytać tę książkę. Wszyscy powinniśmy.

Michele Forman, odznaczona nagrodą Nauczyciel Roku 2001

Ta opowieść o męstwie, nadziei i determinacji zrodziła się w rozgorzałej od nienawiści Polsce pod okupacją hitlerowską, była zagubiona i pogrzebana w ruinach i popiołach Warszawy powojennej, odkryta i naświetlona przez trójkę nastolatków z amerykańskiego Midwestu i wreszcie uskrzydlona w słowach pediatry ze stanu Vermont, tak iż zdołała okrążyć świat, poruszając umysły i serca przesłaniem ukazującym, że nigdy nie jesteście zbyt mali ani zbyt młodzi, by zadośćuczynić człowieczeństwu.

dr med. Steven Koller

Pomnik Ireny Sendler wzniesiony został nie w Polsce i nie w Izraelu, lecz w sercach i dokonaniach młodych Amerykanów. Porywająca książka Jacka Mayera przywołuje do życia prawdziwą historię licealistów z Uniontown w Kansas i Polki ratującej ludzi z Holokaustu. Nastolatkowie stworzyli przedstawienie teatralne pt. Życie w słoiku. Ich przesłanie było proste: kto przeciwdziała złu i ratuje dobro, ten zmienia świat.

Jacek Leociak z Polskiej Akademii Nauk, autor książek Getto warszawskie: przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnej z Barbarą Engelking) i Spojrzenia na warszawskie getto

Kup książkę Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler

Opinie o książce - Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler

"Nie uważam się za bohaterkę. Prawdziwi bohaterowie to matki i ojcowie, którzy oddawali mi swoje życie. Ja robiłam tylko to co, serce mi nakazywało. Bohater to ktoś czyniący rzeczy nadzwyczajne. Co ja robiłam to nie było nadzwyczajne. To była zwykła rzecz. Byłam tylko przyzwoita". Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście wstecz w Polsce nazwisko Ireny Sendler było nieznane, chociaż bardziej właściwym określeniem byłoby powiedzieć zapomniane. Ustrój komunistyczny w naszym kraju zabraniał mówić o bohaterach, czy bohaterkach, jaką była niewątpliwe Irena Sendler. Kawał historii nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie grupka kilku dziewcząt i nauczyciel historii z Kansas - malutkiego amerykańskiego miasteczka. "Życie w słoiku" preliminarnie przedstawia historię amerykańskich dziewcząt, które szukając inspiracji do przedstawienia ciekawego projektu na dzień historii w ich szkole, zupełnie przypadkowo natknęły się na artykuł, gdzie wspomniano, iż pewna kobieta uratowała 2500 żydowskich dzieci od zagłady w Getcie. Początkowo były przekonane, że podana liczba to błąd w tekście, ponieważ oznaczało to, iż Irena Sendler uratowała więcej dzieci niż Oskar Schindler, a zupełnie nic nie było wiadomo o tej "cichej" bohaterce. Dziewczęta zainteresowała, wręcz wciągnęła historia nieznanej kobiety, dlatego też postanowiły szukać informacji wszędzie, gdzie się da. Swoje poszukiwanie zaczęły od internetu ...
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu AMF Plus za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Książka ta jest opowieścią niezwykłą, w której prawda historyczna splata się z teraźniejszością. Grupa uczennic z Kansas ma za zadanie stworzyć szkolny projekt pod kątem tak zwanego Dnia Historii Narodowej (DHN)... Jedna z uczennic o imieniu Liz w poszukiwaniu tematu od niechcenia przegląda otrzymane notatki. W tej sposób natyka się na wzmiankę o Irenie Sendler, która jak podaje ów tekst uratowała z Getta Warszawskiego 2500 Żydowskich dzieci... Tak oto zaczyna się niewiarygodna podróż Liz i jej koleżanek, która ma charakter zarówno mentalny jak i fizyczny. Dziewczęta początkowo zakładają, iż w notce tkwić musi błąd drukarski, gdyż nie są w stanie uwierzyć w tak dużą liczbę uratowanych. Postać Ireny Sendler jednak tak bardzo je fascynuje, że postanawiają dowiedzieć się o niej czegoś więcej... Ku ich bezbrzeżnemu zdziwieniu okazuje się, iż w rodzinnym kraju kobieta ta jest właściwie nieznana...W związku z tym nie tylko przez wzgląd na szkolny projekt lecz także ze względu na ogromne poruszenie jakie wywołała w dziewczętach postawa Ireny Sendlerowej piszą one sztukę pt. ,,Życie w słoiku", która po dziś dzień wzrusza ludzi na całym świecie, a rozgłos jaki osiągnęła doprowadził do spotkania (trzykrotnie) młodych kobiet z ich mentorką czyli samą Ireną... Jeśli chcecie przeczytać ogromnie wzruszającą opowieść o ludzkiej odwadze i determinacji w czasach Holocaustu kiedy jakakolwiek pomoc Żydom była zagrożona karą śmierci, a także o tym jak aktualne młode pokolenie może kształtować się i zmieniać na lepsze dzięki zagłębianiu się w historię i próbie zrozumienia przeszłości sięgnijcie koniecznie po tę powieść. Polecam!
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Niezwykle ważna książka o tym, jak grupa nastolatek odkrywa, że w czasie wojny Polka, Irena Sendler, uratowała około 2500 dzieci z Getta. Ta historia inspiruje je do stworzenia ciekawego projektu teatralnego, który z czasem przeradza się w duży projekt historyczny i jednocześnie jest początkiem przyjaźni zarówno z Sendlerową, jak i uratowanymi przez nią dziećmi. W tej książce pojawiają się odpowiedzi na pytania, dlaczego o Sendlerowej było przez wiele lat cicho. Warto także spojrzeć na historię wojennej Warszawy z perspektywy amerykańskiego autora.
Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler
Jack Mayer0
Okładka ksiązki - Życie w słoiku.  Ocalenie Ireny Sendler

Ta książka zdobywa teraz świat. Amerykańskie nastolatki z małej mieściny w Kansas, bez powiązań z Polską, przypadkowo odkryły zapomniane bohaterstwo...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa