Okładka książki - Amerykański konserwatyzm. Krótka historia

Data wydania: 2013-06-14
Kategoria: Polityka
ISBN: 978-83-63566-06-7
Dodał/a książkę: czytam

"Na naszych oczach Europa oddala się od swych chrześcijańskich korzeni i pogrąża w radykalnej lewicowości. Orędownicy tego procesu są przekonani, że nie ma od niego odwrotu, a broniący starego ładu powinni porzucić swe ideały i zaakceptować nieuchronne. Czy w tej sytuacji można mieć nadzieję, że nie wszystko jeszcze jest stracone? Na szczęście powodów do optymizmu dostarcza historia, która uczy, że przyszłość jest całkowicie nieprzewidywalna. W polskiej sytuacji niektórzy zadają sobie pytanie: czy i jak można być konserwatystą w kraju nieustannie zrywanej ciągłości instytucji państwa? Czy i jak można być „konserwatystą pierwszego pokolenia”, który pochodzi z awansu społecznego i raczej jest człowiekiem aspirującym niż osadzonym w miejscu i historii?
Jednocześnie współczesny konserwatysta musi się odnieść do jeszcze jednego dylematu: pytania o możliwość konserwatywnej rewolucji. Konserwatysta rewolucjonistą? A jednak. Brak historycznej ciągłości w Polsce nakazuje myślenie właśnie w kategoriach rewolucyjnych – próbę odwrócenia biegu spraw i przywrócenia ładu. Paradoks polega na tym, że nie ma już świata, który można by odbudować. Musi to być więc rewolucja ustanawiająca nowy porządek."

Z przedmowy Krzysztofa Szczerskiego

Książka pokazuje triumfalny pochód konserwatyzmu, począwszy od entuzjastycznego przyjęcia w USA Drogi do zniewolenia Hayeka, poprzez zmagania z intelektualnymi i politycznymi agentami bloku komunistycznego w czasie zimnej wojny, po sukcesy polityczne prezydentur Reagana i Bushów.

Kup książkę Amerykański konserwatyzm. Krótka historia

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Konserwatywny optymizmCo to znaczy być dzisiaj konserwatystą? Czy te poglądy rzeczywiście muszą trafić do lamusa pod naporem kolejnych radykalnych idei lewicowych, podtapiających w nawałnicach kolejne kraje? Czy rzeczywiście tylko jedne jedyne, określane jako postępowe, poglądy są zawsze z definicji słuszne? Te pytania towarzyszą nam podczas lektury książki Lee Edwardsa Amerykański konserwatyzm. Krótka historia. Wyrażone zostają w przedmowie do polskiego wydania autorstwa Krzysztofa Szczerskiego, który zastanawia się, jak zastosować wieloletnie doświadczenia amerykańskie w naszej rzeczywistości, których błędów i jak uniknąć, na czym się oprzeć, gdzie szukać inspiracji. Amerykański konserwatyzm odpowiada na wiele z tych pytań, pokazując zarazem zaskakujący sukces marszu idei konserwatywnych przez kontynent północnoamerykański. Sukces konserwatyzmu? W Ameryce? Tak. Obserwując drogę, którą przeszli zwolennicy tradycji, klasycznie rozumianej wolności i klasycznie pojmowanej liberalnej gospodarki w USA, można tak powiedzieć. Wbrew wyobrażeniom i pozorom nowoczesny, zorganizowany ruch konserwatywny pojawił się w tym kraju dopiero w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Rodził się w bólach, powoli, w starciu z agresywnym liberalizmem o charakterze lewicowym, w opozycji do bardzo popularnych, intensywnie propagowanych poglądów dotyczących nieustannego wzrostu roli państwa ...

Opinie o książce - Amerykański konserwatyzm. Krótka historia

Drogowskazy