Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy

Data wydania: 2016-09-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8049-350-6
Dodał/a książkę: edytka222

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.

Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.

Kup książkę Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy

Opinie o książce - Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
O bieżeństwie po raz pierwszy usłyszałam właśnie dzięki projektowi autorki. Książka w ciekawy i wyczerpujący sposób przybliża tę tematykę, a niektóre relacje bieżeńców są tak wstrząsające, że długo nie mogą wyjść z głowy. Zajmująco i skrupulatnie.
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2017 roku,

Wstrząsająca książka. Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się ledwie sto lat temu. Niewiarygodne jak bardzo poziom życia się zmienił i w jak cieżkich warunkach przyszło żyć tamtym ludziom.

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa