Bolesław Chrobry. Puszcza

Tom 1 cyklu Bolesław Chrobry

Pierwszy tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I i początków panowania Bolesława Chrobrego.

...Bo wszystko zaczęło się w puszczy. Nasi przodkowie mieszkali na wielkich, porośniętych prastarą puszczą obszarach między Wisłą a Wartą. Walkę o ich zjednoczenie prowadził wielki mąż stanu tamtego okresu - piastowski książę Mieszko I, a po nim Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski Mieszko i Bolesław wyszli z puszczy, i to puszcza dała im siłę. Siłę pierwotną i twórczą.

Antoni Gołubiew we wspaniałej powieści, pełnej historycznych wydarzeń i historycznych postaci, portretuje wszystkie warstwy społeczne - od pospolitego raba, po księcia Bolesława czy cesarza Ottona III. Splata losy bohaterów, tak jak splatała się polska państwowość, wytrwale, cierpliwie, w boju i politycznych rozgrywkach.

Wraz z puszczą, bojąc się jej i walcząc z nią bez ustanku, plenił się człowiek. W gorącą noc, kiedy ciężarna łania rozkraczała się do porodu i wrzące życie rozsadzało skorupę żołędzia, gdy ptaki zachłystywały się od żądzy w świergotliwym śpiewie, a rozparzona ziemia przyjmowała w siebie nasienie, ksiądz Mieszka po wypędzeniu swych popaśnic przygarnął łapczywie Dobrawę, przywalił ją własnym ciężarem, rozdygotany i żądny, namiętne zwierzę puszczy.

Informacje dodatkowe o Bolesław Chrobry. Puszcza:

Bolesław Chrobry. Puszcza - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2021-04-04,

Cofnijmy się wyobraźnią do początków polskiej państwowości. Ściślej - do końcówki panowania Mieszka I i początków władzy Bolesława Chrobrego. Jak mogło wtedy wyglądać życie na dworze królewskim, a jak w skromnych chatach zwykłych ludzi? Próbę odpowiedzi znajdziemy w dziele Gołubiewa. Dziele pełnym rozmachu i fantazji. Cofamy się w czasie całkowicie - książka jest bowiem stylizowana na język staropolski. Trzeba się momentami domyślać, co dane słowo znaczy, ale nie przeszkadza to specjalnie w lekturze. Zapraszam na fascynującą przejażdżkę wehikułem czasu.

dr Kalina Beluch

Historia Bolesława Chrobrego może stanowić wyzwanie dla historii życia wielu innych wielkich władców. Nie jest jałowa czy pozbawiona zagadek. Prezentuje człowieka dumnego, odważnego, charyzmatycznego i pełnego pasji. Człowieka, który z wielkimi tego świata stukał się pucharami, czy dzielił łupy.

Doskwiera mi jedynie język, w którym powieść powstała i momentami zawiłe staropolskie określenia.

Bolesław Chrobry. Złe dni
Antoni Gołubiew 0
Okładka ksiązki - Bolesław Chrobry. Złe dni

Kontynuacja losów Bolesława Chrobrego, a także bogaty portret dawnego państwa polskiego. Poznaj dalsze wydarzenia, opisane w powieści w znacznej mierze...

Listy do przyjaciela
Antoni Gołubiew0
Okładka ksiązki - Listy do przyjaciela

Książka ta jest właściwie jednym długim listem Autora do Przyjaciela, który niegdyś zadał mu pytanie: "Jak się modlić?". Antoni Gołubiew nie daje oczywistej...