Bolesław Chrobry. Puszcza

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-777-9670-2
Liczba stron: 576

Ocena: 0 (0 głosów)

Pierwszy tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I i początków panowania Bolesława Chrobrego.

…Bo wszystko zaczęło się w puszczy. Nasi przodkowie mieszkali na wielkich, porośniętych prastarą puszczą obszarach między Wisłą a Wartą. Walkę o ich zjednoczenie prowadził wielki mąż stanu tamtego okresu - piastowski książę Mieszko I, a po nim Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski Mieszko i Bolesław wyszli z puszczy, i to puszcza dała im siłę. Siłę pierwotną i twórczą.

Antoni Gołubiew we wspaniałej powieści, pełnej historycznych wydarzeń i historycznych postaci, portretuje wszystkie warstwy społeczne – od pospolitego raba, po księcia Bolesława czy cesarza Ottona III. Splata losy bohaterów, tak jak splatała się polska państwowość, wytrwale, cierpliwie, w boju i politycznych rozgrywkach.

Wraz z puszczą, bojąc się jej i walcząc z nią bez ustanku, plenił się człowiek. W gorącą noc, kiedy ciężarna łania rozkraczała się do porodu i wrzące życie rozsadzało skorupę żołędzia, gdy ptaki zachłystywały się od żądzy w świergotliwym śpiewie, a rozparzona ziemia przyjmowała w siebie nasienie, ksiądz Mieszka po wypędzeniu swych popaśnic przygarnął łapczywie Dobrawę, przywalił ją własnym ciężarem, rozdygotany i żądny, namiętne zwierzę puszczy.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Bolesław Chrobry. Puszcza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Bolesław Chrobry. Puszcza

Inne książki autora
Listy do przyjaciela
Antoni Gołubiew 0
Okładka ksiązki - Listy do przyjaciela

Książka ta jest właściwie jednym długim listem Autora do Przyjaciela, który niegdyś zadał mu pytanie: "Jak się modlić?". Antoni Gołubiew nie daje oczywistej...

Zobacz wszystkie książki tego autora