Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Wydanie 6

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2014-06-05
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324685165
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę: helion

Ocena: 6 (1 głosów)

Czarnogóra to kraj, który można przemierzyć w ciągu jednego dnia, co kilkadziesiąt kilometrów zmieniając całkowicie krajobraz - z posępnych szczytów i głębokich kanionów na słoneczne plaże, z kamiennych, krasowych pustyń na gaje oliwne, z podmokłych brzegów Jeziora Szkoderskiego na urwisty fiord Boki Kotorskiej. Weneckie miasta sąsiadują tu z zamieszkanymi przez Albańczyków wsiami, cerkwie z meczetami... Odbicie skomplikowanej historii regionu i bogactwa jego tradycji znajdziemy także w mentalności i temperamencie dumnych i gościnnych Czarnogórców.

Przewodniki Bezdroży przybliżają historię, kulturę i przyrodę opisywanych regionów i krajów oraz oprowadzają po ich najbardziej fascynujących zakątkach. Treść uporządkowano dla wygody w układzie regionalnym. Opisom miast i innych atrakcji turystycznych towarzyszą przejrzyste mapy oraz ramki z ciekawostkami, czyniące z przewodnika pasjonującą lekturę nie tylko w czasie podróży. Informacje praktyczne pomagają zaplanować wyjazd i odnaleźć się w odwiedzanym miejscu. Całość zamyka praktyczny minisłowniczek.


Draginja Nadaždin - pochodzi z Moś taru w Hercegowinie (była Jugosławia). Absolwentka etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini redakcji czasopisma "Op.cit.".

Maciej Niedźwiecki - pochodzi z Koszalina. Doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się komunikacją społeczną.

Krzysztof Bzowski - historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki studiom historycznym jego zainteresowania podróżnicze zwróciły się na wschód, ku dawnym polskim kresom, gdzie odwiedzał nie tylko miejsca związane z polską historią - równie chętnie penetruje też górskie bezdroża Czarnohory i Gorganów oraz innych masywów w Karpatach Wschodnich. Jednocześnie pozostaje wciąż zagorzałym "fanem" Austro-Węgier, intensywnie podróżując po dawnych terenach monarchii. Związki rodzinne zaprowadziły go w i

nnym jeszcze kierunku - do Francji, skąd trafił też na Półwysep Iberyjski. Poza tym zwiedzał Afrykę Północną, kraje Bałkańskie, Turcję i Izrael.

Grzegorz Petryszak - związany z górami "od zawsze", nowosądeczanin z urodzenia, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie; wolne chwile spędza przede wszystkim na wędrówkach górskich. Przemierza górskie szlaki Karpat, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie oraz w Rumunii. Poddał się też urokowi Bałkanów, a także gór Gruzji. Współpracuje z magazynem NPM, gdzie zamieszcza relacje ze swoich podróży.

Maciej Żemojtel - z wykształcenia leśnik, z zamiłowania od ponad dwudziestu lat aktywny górołaz. Jego pasję stanowią Karpaty rozumiane jako wieloskładnikowy fenomen kulturowy i geograficzny. Szczególną atencją darzy Karpaty ukraińskie i rumuńskie, które odwiedzał, jak dotąd, po kilkanaście razy. Wędrował także po górach Albanii, Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii i Słowenii. Na Bałkanach najczęściej wraca na pogranicze czarnogórsko-albańskie, gdzie poza penetrowaniem kolejnych masywów pogłębia znajomości z miejscowymi góralami.

Kup książkę Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Wydanie 6

Opinie o książce - Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Wydanie 6

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Niewielki, lecz niezwykle treściwy przewodnik zapoznaje nas z burzliwą i skomplikowaną historią tego rejonu Bałkanów, jego bogactwem kulturowym, pięknem czarnogórskiej przyrody. Opisuje atrakcje turystyczne i kulinarne. Dopełnienie stanowią zdjęcia, ryciny i mapki.
Link do opinii
Reklamy