Ryzykowny układ

Tom 1 cyklu Black London

Londyn. Miastem wstrząsa plaga porwań dzieci. Sprawą zajmuje się twarda i mocno stąpająca po ziemi Pete Caldecott, nieodrodna córka detektywa Scotland Yardu. Kiedy śledztwo utyka w martwym punkcie, Pete nieoczekiwanie wpada na Jacka Wintera - faceta, który dwanaście lat wcześniej zginął na jej oczach. Okazuje się, że Jack nie tylko żyje, ale posiada również informacje, które mogą pomóc ocalić zaginione dzieci. Problem w tym, że Winter ma dość własnych problemów i nie ma najmniejszego zamiaru nadstawiać karku dla sprawy, która nic a nic go nie obchodzi. Wiedza, którą posiadł jest śmiertelnie niebezpieczna. Inspektor Caldecott będzie musiała użyć całego swego uroku, by wyciągnąć mężczyznę z dziupli, w której się zaszył. Pete i Jack to prawdopodobnie najgorzej dobrana para w historii. Możliwe również, że najbardziej skuteczna...

Informacje dodatkowe o Ryzykowny układ:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2013-09-15
ISBN: 978-83-7686-108-1
Tytuł oryginału: Street Magic. A Black London novel
Tłumaczenie: Tomasz Illg

Kup książkę Ryzykowny układ

Ryzykowny układ - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patiopea
Patiopea
Przeczytane:2019-03-10,

"Ryzykowny Układ" jest pierwszą częścią serii "Black London", wstępem do Londynu przepełnionego magią, różnymi istotani nie z tego świata i przestępców. Miałam już okazję czytać inną z książek autorki, "Żelazny Cierń". Książka bardzo mi się spodobała, a świat w którym rozgrywała się akcja - pokochałam. Jak tylko usłyszałam o premierze pierwszego tomu innego cyklu autorki, od razu wiedziałam, że będę musiała poznać tą historię. Nie spodziewałam się tego co na mnie czekało.

Pete jest inspektorem Scootland Yardu i zajmuje się wielona różnymi sprawami. Ostatnio w Londynie zaczęto porywać małe dzieci. Jedyna wskazówka jaką ma Pete, pochodzi od chłopaka, który podobno nieżyje od dwunastu lat. Jack Winter mimo, że stoczył się na samo dno i z przystojniaka stał się dupkiem i ćpunem, jest jej jedyną szansą na rozwikłanie zagadni i złapanie sprawcy. Razem wkraczają do Londynu pełnego magii i własnych tajemnic.

Już na samym początku zaskoczyło mnie tempo akcji. Autorka nie zaniedbała żadnych szczegółów i klarownie opisała zdarzenia, które miały miejsce dwanaście lat temu, ale pozostawiła je w pewnym momencie niedopowiedziane. Z czasem ten wątek zaczął się rozwijać i pogłębiać, ale dopiero na końcu tak naprawdę dowiadujemy się, co takiego się wydarzyło w przeszłości, że tak bardzo wpłynęło na losy bohaterów.

Ważnym elementem książki są bohaterowie, którzy prowadzą własną grę ze światem i wiele ryzykują. Zarówno Pete jak i Jack mają silne charaktery i nigdy się nie poddają. Dziewczyna jest uparta i nie boi się bić, ma o wszystkim własne zdanie i myśli, że zawsze da się wyjść z kiepskiej sytuacji. Natomiast Jack jest od niej diametralnie inny. Został pokonany przez życie i mimo, że zawsze ukrywa swoje myśli, szorstki w obyciu i wredny, jest złożonym bohaterem i dopiero później naprawdę go poznajemy.

Bitwę toczą tutaj dwie całkowicie inne osobowości. Ale nie tylko bohaterowie są tutaj ważni. Istotnym elementem jest niezwykły świat, w którym toczy się historia. Londyn przepełniony magią wydaje się złowieszczy i mroczny, a do tego Czerń i różne wymiary, jakie dopełniają fabułę? Powstaje z tego wszystkiego wybuchowa mieszanka i niezwykłe tło do dalszych przygód bohaterów!

"Ryzykowny Układ" to naprawdę fajna i wciągająca lektura. Wielką zaletą książki jest całkowity brak seksu, który jest rzadki w powieściach tego gatunku. Historia jest fajna, mroczna i pełna licznych zagadek, które sprawiają, że nie można się przy niej nudzić. Powinna się spodobać przede wszystkim osobom, które lubią klimaty pełne magii, wiedźm i duchów. Polecam.

Za możliwość przeczytania ksiażki, serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar :)

Avatar użytkownika - LenaVenator
LenaVenator
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Idealne połączenie fantasy i kryminału.
Avatar użytkownika - KasikO
KasikO
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam, Recenzenckie,
CZY PASUJE MI, TAKI UKŁAD...? To, że lubię fantastykę jest wiadome nie od dziś, ale czy dark fantasy też się wpisuje w to co lubię? Sądząc po bardzo kuszącym opisie Ryzykownego układu byłam skłonna stwierdzić, że tak i owszem. Wszak to też fantastyka aczkolwiek o nieco mroczniejszym klimacie. Mamy młodą policjantkę Pete Caldecott, jest odważna, twardo stąpająca po ziemi... przed którą staje do rozwiązania zagadka zaginięcia dzieci. Ktoś udziela jej wskazówki, gdzie może odnaleźć jedno z nich. Tym ktosiem jest Jack Winter, były kochanek jej siostry, była gwiazda estrady... I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie drobny szczegół. Przez dwanaście lat był dla Pete martwy. I teraz dopiero się zaczyna akcja, bohaterowie muszą stoczyć walkę z czasem aby w porę odnaleźć pozostałe porwane dzieci, z tajemniczym i na pewno bardzo niebezpiecznym porywaczem. I było by im zdecydowanie łatwiej wykonać to zadanie, gdyby przy okazji nie toczyli walki między sobą... Niezwykle rządu zdarzają mi się takie chwilę. Kiedy to mam zamiast chęci czytania, ochotę zrobić coś wręcz przeciwnego i porzucić książkę nie czytając jej już dalej. Tym razem, jednak miałam na to ochotę przez pierwszą część książki niemalże co kilka stron. Dobrnęłam do końca ale zajęło mi to więcej czasu niż przypuszczałam. W wyniku czego zaczęłam dochodzić do wniosku, że jednak mroczne klimaty to chyba nie moje klimaty. Choć przyznać muszę, że mimo ogólnego wrażenia książka ma ciekawą fabułę i bardzo charakternych bohaterów, może czasem, aż za bardzo. Podsumowanie + Nie tuzinkowi bohaterowie. - Jak to się czasem mówi słysząc pewne rzeczy, że "uszy więdną...", czy jakoś tak? W myśl tego czytając Układ mi więdły oczęta i to był główny powód chęci porzucenia książki... Jednym zdaniem Po przeczytaniu Ryzykownego układu, przyszła mi do głowy pewna myśl, która wzięła się z języka migowego. Mianowicie skojarzyła mi się z jednym ze znaków - mocny. I coś w tym chyba jest, bo RYZYKOWNY UKŁAD TO MOCNA KSIĄŻKA. Cytat wart zapamiętania ----- Z bloga
Avatar użytkownika - salemeczka
salemeczka
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Żelazny cierń
Caitlin Kittredge0
Okładka ksiązki - Żelazny cierń

Steampunk + dystopia. Wielki Cthulhu poleca(łby. Gdyby mówił). Niezwykła seria łącząca w sobie elementy science-fiction, antyutopii i przebogatej mitologii...

Czarny Londyn 2. Sekretny układ
Caitlin Kittredge0
Okładka ksiązki - Czarny Londyn 2. Sekretny układ

Trzynaście lat temu Jack Winter był o krok od śmierci. By ocalić skórę, zawarł pakt z demonem. Teraz przyszła pora, by spłacić dług. Jednak Jack...