Czarownice. Salem, 1692

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-05-15
Tytuł oryginału: The Witches: Salem 1692

Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. Jeden z mroczniejszych.

Panika wybuchła na początku 1692 roku podczas wyjątkowo ostrej zimy w Massachusetts. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok - przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, a pewnego starca ukamienowano. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne.

Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary, niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii, którzy znaleźli się na granicy ,,odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy", pośród zamętu.

Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Czarownice to porywająca opowieść o pierwotnej amerykańskiej tajemnicy, napisana świetnym językiem przez jedną z najbardziej uznanych historyczek.

Stacy Schiff (ur. 1961) - laureatka nagrody Pulitzera i ceniona autorka kilku książek, o której mówi się, że jest najbardziej uwodzicielską pisarką non-fiction w dzisiejszej Ameryce. Napisała: Antoine de Saint-Exupéry: Wielki Mały Książę XX wieku (1994, wyd. pol. 1998), Véra Nabokova. Portret małżeństwa (1999, wyd. pol. 2005), A Great Improvisation: Franklin, France and the Birth of America (2005) czy Kleopatra (2010, wyd. pol. 2012). Każda trafiła na listę najważniejszych książek roku ,,New York Timesa", ,,Los Angeles Times Book Review", ,,Chicago Tribune" i ,,The Economist". Przełożono je na wiele języków.

W 2006 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Literatury przyznała jej nagrodę w dziedzinie literatury. Schiff publikowała w ,,New Yorkerze", ,,New York Timesie", ,,Washington Post", ,,Los Angeles Timesie" i w ,,Boston Globe". Mieszka w Nowym Jorku.

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Czarownice. Salem, 1692

Opinie o książce - Czarownice. Salem, 1692

Tragedia niewielkiej osady, która stała się przedmiotem wieloletnich sporów, domniemywań, bezdennym źródłem kulturowych odniesień, a przede wszystkim jedną z wielu plam na kartach historii Stanów Zjednoczonych. "Czarownice. Salem, 1692" odkryje przed wami tajemnice rozpraw i sądów nad czarownicami, jakie toczyły się w Nowej Anglii pod koniec XVII wieku.

Miasto, które miało stać się Nowym Jeruzalem stoczyło się prosto w objęcia czeluści piekielnych. Zwaśniona mała społeczność, zazdrość, nienawiść, panika, histeria, fanatyzm religijny, ignorowanie głosu rozsądku i dyskryminacja przyczyniły się do wybuchu paniki i szeregu irracjonalnych oskarżeń.

Stacy Schiff w swojej książce przenosi nas w czasy i miejsce, gdzie podmuch wiatru gasi jednocześnie świece i ostatki zdrowego rozsądku, a z mroku wyłaniają się demony o zwyczajnych, ludzkich twarzach.

Twarzach ojców, matek, sąsiadów...

Kleopatra
Stacy Schiff0
Okładka ksiązki - Kleopatra

Bogini. Najbardziej wpływowa i najbardziej pociągająca kobieta swoich czasów. Kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Żona - kolejno - swoich dwóch...

Kleopatra. Biografia
Stacy Schiff0
Okładka ksiązki - Kleopatra. Biografia

Laureatka Nagrody Pulitzera prezentuje najbardziej intrygującą kobietę w dziejach świata - królową Egiptu Kleopatrę. Bogini. Najbardziej wpływowa...