Czerwone księżniczki PRL-u. Żony, diwy, towarzyszki

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-03-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Która z żon partyjnych dygnitarzy nazywana była towarzyszką królową?
Czyja tapirowana fryzura zyskała status ludowej legendy?
Jak zostawało się gwiazdą szklanego ekranu w PRL-u?
Czerwonymi księżniczkami nazywane były w czasach PRL-u żony i partnerki partyjnych dygnitarzy oraz kobiety uważane za wpływowe. Jak wyglądało ich życie? Czy rzeczywiście było usłane różami? Czy opływały w luksusy i dobra, o jakich zwykła Polka udręczona walką o zdobycie najpotrzebniejszych, często niedostępnych dóbr, mogła jedynie pomarzyć? Iwona Kienzler, znana pisarka i popularyzatorka historii, w swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na te pytania, przybliżając nam losy m.in. Niny Andrycz, Zofii Gomułkowej, Stanisławy i Ariadny Gierek, Ireny Dziedzic.

Tagi: PRL biografia

Kup książkę Czerwone księżniczki PRL-u. Żony, diwy, towarzyszki

Opinie o książce - Czerwone księżniczki PRL-u. Żony, diwy, towarzyszki

Avatar użytkownika - agulka
agulka
Przeczytane:2021-01-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

O politykach ze względu na swoją rolę publiczną wiemy dosyć sporo. A czy wiemy kim są ich zony, partnerki? Obecnie pewnie tak, ale w czasach kiedy nie było dostępu do Internetu to małżonki owiane były różnymi legendami. Najczęściej jednak funkcjonowały zupełnie obok i nie włączały się w życie polityczne swoich mężów.
W tej książce poznajemy Ninę Andrycz znaną aktorkę, a prywatnie żonę Józefa Cyrankiewicza. Kobietę o własnym zdaniu i własnym pomyśle na życie. Zupełnie inna postacią była Zofia Gomułka pochodząca z rodziny ortodoksyjnych Żydów, ale zafascynowana socjalizmem wyrzeka się wiary i rodziny.
Najbardziej jednak zasłynęła chyba Stanisława Gierek o której mówiono, że lata czesać się do fryzjera w Paryżu. No i na uwagę autorki zasłużyła także ich synowa Adrianna znana okulistka borykająca się z problemem alkoholowym.
I choć można się doczepić, że może za dużo poświęcone jest stron mężom, ale to oni właśnie kreowali wtedy rzeczywistość i grali pierwsze role na scenie politycznej.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka dosyć ciekawa, ale coś mi w niej brakowało. Nie wciągnęła mnie jakoś mocno i czytałam ją ponad dwa miesiące. Najbardziej podobał mi się rozdział o kobietach Mieczysława Rakowskiego i o Irenie Dziedzic. Inne rozdziały okazały się mocno wtórne, szczególnie o Ninie Andrycz, o której czytałam już w kilku innych książkach (polecam "Cyrankiewicz. Wieczny premier" Piotra Lipińskiego). Warto przeczytać, ale nie jest to pozycja obowiązkowa.

Kobiety wojowniczki
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety wojowniczki

Prowadzenie wojen, zwycięstwa i porażki w bitwach i potyczkach to domena przede wszystkim mężczyzn. Ale czy na pewno udział kobiet w wojnach ograniczał...

Wielka wojna 1914-1918
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Wielka wojna 1914-1918

I wojna światowa ostatecznie zburzyła porządek polityczny i terytorialny, ukształtowany po wojnach napoleońskich w początkach XIX wieku. Rywalizacja wielkich...