Gottland, wydanie II poprawione

Data wydania: 2010-02-15
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-167-4
Dodał/a książkę: AnnaCz

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomá Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń. "Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha". Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka". Adam Michnik

Kup książkę Gottland, wydanie II poprawione

Opinie o książce - Gottland, wydanie II poprawione

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Czytałam Gottland przed wyjazdem do Pragi. Pozwoliło mi to lepiej poczuć klimat i zrozumieć zamkniętych w sobie Czechów. Świetna literatura.
Książkę czyta się nadzwyczaj przyjemnie, mimo to, mniej więcej do połowy, nie umiałam powiedzieć dokładnie o czym chce mi ona opowiedzieć. Ostatnie zdania jednak wybitnie podsumowały całą książkę, muszę przyznać że Pan Szczygieł wzbudził mój podziw zarówno lekkością pisma, jak i trafnością w doborze i opisie niełatwej do przedstawienia historii narodu czeskiego. Bardzo polecam każdemu, kto chce poznać inny punkt widzenia i poszerzyć swoje horyzonty.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2014,
Warto przeczytać dla opowiadania o imperium Baty, które z jednej strony pokazuje, że The American Dream może wydarzyć się gdzie indziej niż w Stanach, z drugiej zaś strony ukazuje socjalną stronę kapitalizmu. Dzięki tej książce już zawsze będę kojarzyć markę Bata z osiedlami robotniczymi, otoczonymi klubami kulturalno-edukacyjnymi i... fabryką Forda i żałować, że nie było mnie tam, by to zobaczyć.
Wczoraj byłam na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem - bardzo interesujące i zabawne. Sala pełna i zajęty korytarz biblioteki. Pisarz bardzo sympatyczny, dowcipny i kontaktowy. Kupiłam sobie "Gottland" - do poczytania.
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
"Człowiek może umrzeć tylko raz. A jak umrze trochę wcześniej, to tylko troszkę dłużej jest umarły". To zdanie z tej książki "zabieram" z sobą;) Mówi ono bardzo dużo o czeskiej mentalności. Sama książka jest doskonała, Mariusz Szczygieł jest świetnym obserwatorem i dobrym gawędziarzem, nigdy nie przynudza. Zupełnie inne miałam wyobrażenie o Czechach - wydawali mi się sympatycznymi, bezproblemowymi ludźmi, tworzącymi dość jednolite, zgodne społeczeństwo. A tu okazuje się, jak bardzo mylne było moje wrażenie. Czesi - jak każdy naród - ma swoje upiory, trupy, które w najdziwniejszych momentach "wypadają z szafy". Czesi - jako naród stosunkowo niewielki - mają swoją strategię przetrwania (która to strategia zresztą nieźle się sprawdziła), ale musżą potem za nią słono płacić. Autor świetnie też opisuje w książce fenomen Karela Gotta (to od nazwy muzeum, poświęconemu temu piosenkarzowi, pochodzi tytuł książki) - coś, co jest unikalne chyba na skalę światową? Miałabym ochotę na ciąg dalszy tej książki.
Avatar użytkownika - Birgitta
Chętnie przeczytam tą książkę
Zrób sobie raj
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Zrób sobie raj

Ze wstępu autora: "Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem...

Laska nebeska
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Laska nebeska

"Po co wymyślono Czechów?" pyta Mariusz Szczygieł i odpowiada: "Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój". Reporter "Gazety Wyborczej", czechofil, autor...