Gottland, wydanie II poprawione

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomá Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń. "Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha". Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka". Adam Michnik

Informacje dodatkowe o Gottland, wydanie II poprawione:

Gottland, wydanie II poprawione - opinie o książce

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Czytałam Gottland przed wyjazdem do Pragi. Pozwoliło mi to lepiej poczuć klimat i zrozumieć zamkniętych w sobie Czechów. Świetna literatura.
Książkę czyta się nadzwyczaj przyjemnie, mimo to, mniej więcej do połowy, nie umiałam powiedzieć dokładnie o czym chce mi ona opowiedzieć. Ostatnie zdania jednak wybitnie podsumowały całą książkę, muszę przyznać że Pan Szczygieł wzbudził mój podziw zarówno lekkością pisma, jak i trafnością w doborze i opisie niełatwej do przedstawienia historii narodu czeskiego. Bardzo polecam każdemu, kto chce poznać inny punkt widzenia i poszerzyć swoje horyzonty.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-02-16, 52 książki 2014,
Warto przeczytać dla opowiadania o imperium Baty, które z jednej strony pokazuje, że The American Dream może wydarzyć się gdzie indziej niż w Stanach, z drugiej zaś strony ukazuje socjalną stronę kapitalizmu. Dzięki tej książce już zawsze będę kojarzyć markę Bata z osiedlami robotniczymi, otoczonymi klubami kulturalno-edukacyjnymi i... fabryką Forda i żałować, że nie było mnie tam, by to zobaczyć.
Wczoraj byłam na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem - bardzo interesujące i zabawne. Sala pełna i zajęty korytarz biblioteki. Pisarz bardzo sympatyczny, dowcipny i kontaktowy. Kupiłam sobie "Gottland" - do poczytania.
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
"Człowiek może umrzeć tylko raz. A jak umrze trochę wcześniej, to tylko troszkę dłużej jest umarły". To zdanie z tej książki "zabieram" z sobą;) Mówi ono bardzo dużo o czeskiej mentalności. Sama książka jest doskonała, Mariusz Szczygieł jest świetnym obserwatorem i dobrym gawędziarzem, nigdy nie przynudza. Zupełnie inne miałam wyobrażenie o Czechach - wydawali mi się sympatycznymi, bezproblemowymi ludźmi, tworzącymi dość jednolite, zgodne społeczeństwo. A tu okazuje się, jak bardzo mylne było moje wrażenie. Czesi - jak każdy naród - ma swoje upiory, trupy, które w najdziwniejszych momentach "wypadają z szafy". Czesi - jako naród stosunkowo niewielki - mają swoją strategię przetrwania (która to strategia zresztą nieźle się sprawdziła), ale musżą potem za nią słono płacić. Autor świetnie też opisuje w książce fenomen Karela Gotta (to od nazwy muzeum, poświęconemu temu piosenkarzowi, pochodzi tytuł książki) - coś, co jest unikalne chyba na skalę światową? Miałabym ochotę na ciąg dalszy tej książki.

Wybór reportaży poświęconych Czechom. Historie ludzi opowiedziane z wielką pasją i zaangażowaniem. Są literacko piękne, intrygują, bawią ale i zmuszają do refleksji.

Avatar użytkownika - MarekN
MarekN
Przeczytane:2020-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Kilkanaście lat temu sięgnąłem po fragment ksiązki opublikowanej w Dużym Formacie i wydaję się niemożliwe, że dopiero teraz wróciłem po ikonę polskiego, czy bardziej czeskiego dokumentu Mariusza Szczygła. Rewelacja.

Avatar użytkownika - topo-miki
topo-miki
Przeczytane:2020-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2017-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2017 r.,
Niedziela, która zdarzyła się w środę
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Niedziela, która zdarzyła się w środę

Miałem szczęście być świadkiem, kiedy pewnym ludziom w środę przydarzyła się niedziela. To moja pierwsza reporterska książka. Z czasów, kiedy uwielbiałem...

Antologia 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Antologia 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1

Antologia to hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych...