GUŁAG

Precyzyjnie udokumentowana książka ukazuje historię rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Dla Polaków słowo `gułag` ma szczególne znaczenie - byliśmy wśród narodów, które najdotkliwiej poznały sowiecki system represji i ludobójstwa. Bogata jest także polska literatura łagrowa, z której szeroko korzystała autorka książki. Książka ta jest dedykowana tym wszystkim którzy opisali to, co się wydarzyło w strasznych obozach pracy w byłym Związku Radzieckim - maly.

Informacje dodatkowe o GUŁAG:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7391-304-2

Kup książkę GUŁAG

W nazistowskich Niemczech na pierwszy ogień poszli kalecy i umysłowo chorzy. Kolejno dołączyli do nich Cyganie, homoseksualiści, przede wszystkim zaś jednak Żydzi. W Związku Sowieckim pierwszymi ofiarami stali się "byli ludzie" - członkowie wydziedziczonych elit, a następnie "wrogowie ludu".

Pod koniec lat trzydziestych Stalin w oficjalnych wystąpieniach mówił o "wrogach ludu" jako o "robactwie", "gangrenie" i "brudzie", niekiedy wspominał też o "chwastach", które należało wyrwać z korzeniami.

GUŁAG - opinie o książce

Najpierw przeczytałem Archipelag Gułag - Sołżenicyna

teraz Gułag - Applebaum ,bardzo dobre rozwinięcie,uzupełnienie

wielkiej historii Rosji ...

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-07-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Po literaturze dotyczącej tej tematyki pisanej przez bezpośrednich uczestników ta książka wydawała mi się w pewien sposób zimna. Zawarte w niej fakty sprawiały, że momentami pryskała bańka moich wyobrażeń czy też subiektywnie odbierana przeszłość. Gdzieś znikał pietyzm naszych zesłańców w okresie zaborów, tragizm minionego czasu. Jednak kiedy zdałam sobie sprawę,że obiektywizm historyka z zupełnie innej rzeczywistości wcale nie musi być zbieżny z moimi odczuciami czy przemyśleniami zaczęłam czytać tę książkę i czerpać z niej to właśnie inne patrzenie. Może każdy powinien sięgać po lektury nawiązujące do wcale nie odległej historii by móc szerzej widzieć to skąd przychodzimy i z jakimi bagażami własnych wyobrażeń patrzymy na świat, w którym żyjemy i który nas otacza.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bezstronna opowieść o historii Gułagów, życiu więźniów i próbie wyparcia tej karty historii przez Rosjan. Dla mnie także ciekawe nawiązanie do twórczości więźniów - Herlinga-Grudzińskiego czy Sołżenicyna.
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-07-07,
To też historia wielkiego i pięknego XX wieku. Wyzysk, ludobójstwo, poniżanie, upodlenie w imię podobno cudownej doktryny. Historia jakże mało znana, przez lata ukrywana i fałszowana. Druga, mniej pokojowa i mniej uśmiechnięta twarz totalitaryzmu sowieckiego. To, że opisuje ją osoba spoza kręgu "naznaczonych", taka jak Applebaum, pozwala spojrzeć na całość przez mniej osobisty pryzmat, szerzej. To lektura obowiązkowa dla zainteresowanych historią XX wieku.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Skończyłam, tę wielostronicową cegłę (stron ponad 600). Czytałam ją trzy miesiące, przeplatając, oczywiście innymi książkami. Nie dało się jej czytać jednym ciągiem i tylko jej, musiałam sobie robić przeplatanki i przerwy, by zacząć znowu oddychać. Zapowietrzałam i czytałam ją tak długo, nie dlatego, że książka była jakaś nudna. Nie dlatego, że miała całkiem sporo różnego rodzaju statystyk i wyliczanek. Tylko dlatego, że ilość nagromadzonego w niej zła, które w dodatku nie były literacką fikcją, tylko najprawdziwszym faktem, zapierała mi dech w piersiach.

Niby przecież już wcześniej coś tam wiedziałam na temat, jaki autorka odważył

a się przedstawić w swojej publikacji, jednak, aż tyle tych informacji w jednym miejscu i na raz przekroczyło moją wyobraźnię i siły przyswajania tej wiedzy. Moja wyobraźnia wciąż nie potrafi sobie poradzić z informacją, że psychopata i sadysta robił z ludźmi własnego kraju, co chciał, co tylko mu się żywnie podobało, a cały świat przyglądał się temu biernie i nie reagował, udając, że wierzy w szeroko zakrojoną propagandę serwowaną przez polityków.

Cóż mogę więcej powiedzieć o tej pozycji, o książce, za którą autorka otrzymała taką prestiżową nagrodę, jaką jest Pulitzer, chyba tylko tyle, że zdecydowanie jej się ta nagroda należała. Książka jest rzetelnie i kompetentnie napisana. Poparta wiarygodnymi dokumentami i relacjami naocznych uczestników tego "przedsięwzięcia". Ważne i warte jest też wspomnienie, iż na końcu książki Anne Applebaum ostrzega i tłumaczy, dlaczego nie wolno nam o tym zapomnieć. Wymazać z historii świata. Jednak obawiam się, że rzuca grochem o ścianę.

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-02-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 80 książek w 2021, Syberia, Gułag ,

Książka na pewno niełatwa, obszerna, duży ukłon w stronę autorki za napisanie tego wielkiego tomu. Gułag - obozy koncentracyjne w Sowieckiej Rosji. Można tam było trafić tak naprawdę za wszystko i za "nic". Więźniowie byli głodzeni, zmuszani do bardzo ciężkiej pracy, niejednokrotnie dochodziło do gwałtów, przemocy, samookaleczeń. Czytając nidjednokrotnie włosy stają dęba, lecz nie można uciekać przed bolesną prawdą.

Przy okazji ciekawa bibliografia i można poznać nowe ciekawe tytuły, które również warto przeczytać.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2019-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (75) książki 2019, Historyczne,

Lektura porusza ciężkie tematy. Zdecydowanie nie da się prz czytać jej jednym tchem. Ale zawiera wiele informacji na temat sowi ckich obozów koncentracyjnych, o których nie miałam pojęcia. Niestety prz z nim ektore momenty ciężko było mi przebrnąć, ale całość określam dosyć pozytywnie.

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2018-11-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2018,

Histora Gułagu od początku do końca. Czy trzeba było tyle cierpieeń, by o nich zapomnieć?

Precyzyjnie udokumentowana  historia  całej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Z całym ich okrucieństwem i brakiem poszanowania  godności  drugiego człowieka. I przez całe lata skrzętnie skrywane pod pancerzem  tajemnicy.

Świat  do tej pory skupiał się na potwornościach, jakie zafundował nam  faszyzm. Jednak to co  działo się przez całe dziesięciolecia  w Rosji jest moim zdaniem   o wiele  gorsze.

Za żelazną kurtyną
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - Za żelazną kurtyną

,,Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra...

Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu

Zdobywczyni nagrody Pulitzera wyjaśnia dlaczego elity w demokracjach na całym świecie zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu. Od Stanów...