Historia wojen morskich T.1. Wiek żagla

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-12-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377851555
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Dzieje konfliktów toczonych na morzach i oceanach od czasu wyprawy ,,Niezwyciężonej Armady" (1581) po wybuch I wojny światowej (1914).

Historia ludzkości związana jest ze zdobywaniem mórz. Już starożytne potęgi handlowe, Grecja i Kartagina, dysponowały silną flotą, marynarkę wojenną utworzyła też republika rzymska. W czasach nowożytnych siły morskie odgrywały jeszcze większą rolę. Eksploracja i kolonizacja obu Ameryk, Afryki i Azji, zainicjowane wyprawą Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, otworzyły nowy rozdział w dziejach. Walka o hegemonię toczyła się również na wodach Bałtyku, Morza Czarnego, Śródziemnego, Żółtego. Własną marynarką dysponowały nie tylko mocarstwa europejskie, ale i Turcja, Japonia, Chiny, a gwałtowny rozwój amerykańskiej gospodarki po wojnie secesyjnej zaowocował powstaniem nowej morskiej potęgi. Najświatlejsi i najwybitniejsi politycy i wojskowi owych czasów doceniali znaczenie flot wojennych oraz oceanicznych szlaków komunikacyjnych.

Paweł Wieczorkiewicz opisuje poszczególne kampanie i akcje bojowe, zarysowując jednocześnie ogólniejsze tło wydarzeń. Przedstawia także przemiany w technice i taktyce walki oraz organizację marynarki wojennej od epoki żaglowej po wiek pary, żelaza i śruby, zastosowania morskich granatów artyleryjskich i min.

Kup książkę Historia wojen morskich T.1. Wiek żagla

Opinie o książce - Historia wojen morskich T.1. Wiek żagla

Inne książki autora
Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937-1939
Paweł Wieczorkiewicz0
Okładka ksiązki - Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937-1939

Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki ,,bitwy z własną armią", jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937-1939...

Historia polityczna Polski 1935-1945
Paweł Wieczorkiewicz0
Okładka ksiązki - Historia polityczna Polski 1935-1945

Profesor Paweł Wieczorkiewicz, idąc śladem historyków końca XIX wieku, dokonuje w swej książce analizy upadku II Rzeczypospolitej. Prawda o dziesięcioleciu...

Reklamy