Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Data wydania: 2012-08-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-1729-4
Dodał/a książkę: figlarna24

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii

Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu. Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

Kup książkę Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2013-03-20, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Katarzyna Wielka to postać bardzo znana nawet dla osób, które mniej interesują się historią. Jej imię kojarzy się z potęgą i bezwzględnością. Jej życie intryguje od wielu lat. Ewa Stachniak, autorka urodzona w Polsce, a mieszkająca obecnie w Kanadzie, podjęła się próby przedstawienia carycy w okresie, gdy o władzy nie mogła nawet jeszcze marzyć. Do Rosji przybyła jako bardzo młoda, niewinna księżniczka, w której caryca Elżbieta dostrzega idealny materiał na żonę Piotra – następcy tronu. W otoczeniu Elżbiety nie brakuje jednak osób, których pomysł carycy nie zachwyca. Życie księżniczki pełne więc będzie przeciwnościa losu i upokorzeń, które ukształtują potężną, bezwzględną władczynię. Polskie tłumaczenie tytułu, a także opis książki wydają się dość zwodnicze. Sięgając po nią, spodziewamy się przeczytać biografię Katarzyny wraz ze wszystkimi "smaczkami", jakie jej życiu towarzyszyły. Tym większe będzie zdziwienie czytelników, gdy okaże się, że narratorką książki jest Warwara Nikołajewa, pochodząca z Polski córka introligatora. Pracowitość i uczciwość ojca Warwary robi na Elżbiecie takie wrażenie, że składa ona pewną obietnicę – gdy mężczyzny na świecie zabraknie, jego córka znajdzie się pod opieką carycy. Początki Warwary w pałacu nie wróżą jej świetlanej przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że resztę życia dziewczyna spędzi na ciężkiej pracy ...

Opinie o książce - Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2017-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobra książka, polecam
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Obszerna powieść o życiu na rosyjskim dworze w XVI wieku, historia dojścia do władzy Katarzyny wielkiej widziana oczami jej zausznicy. Spiski, intrygi, życie na rosyjskim dworze. Dla mnie trochę nijaka, ani mnie nie zachwyciła ani nie zniechęciła. Ot przeczytałam, odłożyłam na półkę i bez żadnej refleksji sięgnęłam po inną książkę.
Avatar użytkownika - Molly33
Molly33
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Świetna książka dla miłośników historii i dworskich intryg. Więcej informacji na temat tej powieści,i znajdziecie na moim blogu http://misioszuszki.blogspot.com/search/label/Ksi%C4%85%C5%BCki
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Przybyła ze Szczecina niemiecka księżniczka jest kandydatką na żonę następcy rosyjskiego tronu. Młodziutka, biedna panna trafia na dwór pełen intryg, gdzie staje się pionkiem w rozgrywkach o władzę. Wkrótce jednak, poznawszy reguły, sama staje do walki, wykorzystując każdą dogodną chwilę i każdego człowieka, mogącego jej pomóc, by nie dać się zepchnąć do roli marionetki. Narracja prowadzona jest w punktu widzenia Barbary, prostej dziewczyny, córki polskiego emigranta, introligatora, i szlachcianki. Młoda Warwara staje się zaufaną dwórką Katarzyny. Pozwala to na zaglądanie w różne miejsca, niedostępne poszczególnym sferom, i opisywanie wydarzeń z pewnego dystansu, jak również przemycanie ciekawostek, obyczajów i plotek, dopełniającyh malowniczego obrazu epoki. Warstwa historyczna, pełna faktów, choć ubarwionych na potrzeby powieści, dobrze oddaje atmosferę czasów, działając na wyobraźnię czytelnika. W kategorii czytadło to bardzo dobra powieść. Brakuje jej wprawdzie jakiejś głębi; często miałam wrażenie, że wraz z bohaterami prześlizguję się po powierzchni zdarzeń, że mechanizmy władzy, choć zgrabnie opisane, nie wyczerpują tematu. Niemniej jest to świetna lektura na odstresowanie, mogąca przy okazji zachęcić po pogłębienia wiedzy o czasach Katarzyny II. Powieść kończy się w chwili przejęcia całkowitej władzy przez Katarzynę, pozostawiając czytelnika w oczekiwaniu na ciąg dalszy. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - sic
sic
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, "wyzwanie 2014",
Książka świetnie napisana. Pokazuje obraz młodej dziewczyny,która została wybrana na następczynie carskiego imperium. Książka dla kobiet, zawierająca wiele intryg,ukazująca życie na dworze: spiski, podglądanie, podsłuchiwanie, donoszenie to wszystko "na porządku dziennym". Wreszcie książka ukazująca młodą, zagubioną dziewczynkę, która była zmuszana do takich a nie innych wyborów. Warta przeczytania
"Katarzyna Wielka. Gra o władzę" autorstwa E. Stachniak "wisiała" u mnie na pewno przez kilka miesięcy. Męczyłam ją niesamowicie jak, rzadko którą książkę, jednakże nie wiedzieć czemu usilnie chciałam ją skończyć czytać - może dlatego, że sama sobie ją kupiłam? Nie mam pojęcia. Powyższa powieść podobno napisana jest z wielkim rozmachem i ma nam umożliwić podróż przez dziurkę od klucza do komnat i alków Pałacu Zimowego, aby odkryć historię przemiany oraz dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych i najbardziej bezwzględnych kobiet w historii. Po tejże książce spodziewałam się ukazania dworskiego życia w zajmujący sposób, który będzie trzymał mnie w napięciu, albo przynajmniej nie będzie pozwalał mi na odejście od historii na zbyt długo. Jednakże rozczarowało mnie to, że akcja leje się niczym krew z nosa, a Warwara Nikołajewa, która jest narratorem powieści przedstawia nam nie tylko jak Katarzyna dochodziła do władzy, ale też dzięki niej dowiadujemy się jaką osobą była caryca Elżbieta, która sprowadziła ją na rosyjski dwór. Jest ona przy tym bardzo nieatrakcyjną postacią, która szybko się nudzi. Szkoda, że autorka skupiła się tylko na tym okresie, w którym Katarzyna Wielka dochodziła do władzy, bo jestem ciekawa jej rządów...ale być może dzięki powyższej powieści sięgnę po coś co mi je przybliży. "Katarzyna Wielka. Gra o władzę" nie jest najbardziej ambitną książką, którą przeczytałam. Niestety również nie jest ona wciągająca, ani napisana w sposób, który wzbudziłby moje zainteresowanie. Oczekiwałam wyrazistej powieści, o bardzo wymownej postaci. Jednakże znowu trafiłam na mdłą opowieść, która mnie nie porwała i nie wiem czy to ja straciłam nosa do książek, czy to po prostu chwilowy pech do sięgania po przeciętne powieści:/. Moim zdaniem można było przedstawić tą historię dużo ciekawiej i w krótszy sposób, ale nie mam na to żadnego wpływu, a sama nie czuję się na siłach, żeby stworzyć jakąkolwiek ciekawą książkę.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Ciekawa opowieść o tym jak Katarzyna Wielka dochodziła do władzy. Intrygi, knowania, romanse w cesarskiej alkowie to to co pociągało mnie w tej historii najbardziej ;)
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Uwielbiam powieści historyczne. Książka "Katarzyna Wielka" również się do nich zalicza. Nie jest to typowa książka do/o historii, jednak oparta na faktach i postaciach historycznych. Narratorką jest młoda służąca-zausznica-przyjaciółka Zofii, późniejszej Katarzyny. Barbara wzbudza ogromną sympatię, boryka się z codziennymi prywatnymi problemami, jednak jako świetna obserwatorka, opowiada o życiu na dworze dzięki temu, iż może w nim częściowo uczestniczyć. W powieści przedstawiona jest młodość przyszłej carycy. To, jak z zagubionej nastolatki staje się kobietą potrafiącą obalić swego męża i zasiąść na tronie. Bardzo barwnie przedstawiona została też jej poprzedniczka - Elżbieta Romanowa, jej dwór z intrygami i licznymi kochankami. Duże znaczenie dla mnie, jako czytelnika ma narodowość polska autorki (przeniesiona zresztą na Barbarę). Myślę, że rozumie bardziej niż człowiek Zachodu - specyficzne poglądy naszych sąsiadów (np. wiara w zabobony, a nawet kierowanie się nią przy podejmowaniu decyzji politycznych). Plusem powieści jest rewelacyjnie prowadzona fabuła z mnóstwem tajemnic do odkrycia, ówczesny Petersburg i jego mieszkańcy, role w społeczeństwie. Książka niestety ma minus, ponieważ wydawnictwo Znak dopuściło się błędów (wielka/mała litera, interpunkcja), co mnie osobiście zawsze rozprasza podczas czytania. Jest tych błędów raptem kilka, jednak nie powinno być ich wcale. Mimo to mocno polecam!
Avatar użytkownika - justyna1250
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Bogini tańca
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Bogini tańca

Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „ bogiem...

Ogród Afrodyty
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Ogród Afrodyty

Niesamowita historia życia Zofii Potockiej, najpiękniejszej kobiety Europy. Ogród Afrodyty to porywająca powieść o silnej i niezależnej kobiecie...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa