Klucz do Biblii

Ocena: 6 (1 głosów)

Klucz do Biblii jest jednym z najlepszych i najchętniej czytanych przewodników po kartach Starego i Nowego Testamentu. Swą popularność zawdzięcza tyleż prostocie formy i przystępności języka, co kompetencji i trafności wykładu. Zapewne dlatego sięgają po niego chętnie zarówno adepci biblistyki, jak i laicy poszukujący głębszego zrozumienia Pisma Świętego. To szczególne wprowadzenie do Biblii obejmuje trzy części: w pierwszej omówione są kwestie objawienia, natchnienia, prawdy biblijnej, kanonu, interpretacji form literackich, a także zarys historii czasów Starego i Nowego Testamentu; w części drugiej znajdują się informacje o poszczególnych księgach starotestamentowych, a w specjalnym dodatku poruszone są kwestie znaczenia, autorytetu i chrześcijańskiej interpretacji Starego Testamentu; część trzecią stanowią komentarze do ksiąg Nowego Testamentu.

„Klucz” nie oznacza tu bynajmniej klucza cudownego, którego użycie w jednej chwili i bez wysiłku uprzystępniłoby czytającemu stronnice Biblii. Nie chodzi też o klucz do jakiegoś szyfru, którego działanie mogłoby się opierać na podobnych zasadach. Z treści książki wynika, że zarówno sama Biblia, jak i to wszystko, co nazywamy światem Biblii, wymagają całego pęczka kluczy i kluczyków, by otworzyć przed czytelnikiem tajniki spraw, bez znajomości których nie ma poznanie Biblii. Harrington pragnie prowadzić czytającego przez labirynt takich właśnie problemów i spraw otwierających jedne po drugich wrota – i w tym sensie tytuł książki, „Klucz do Biblii”, jest uzasadniony.
Bogusław Widła

Informacje dodatkowe o Klucz do Biblii:

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-211-1897-0
Liczba stron: 584

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Klucz do Biblii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Klucz do Biblii - opinie o książce

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2019-12-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2019,

Wracam po dłuższej przerwie wypełnionej fascynującą lekturą. Ten tom znaleziony gdzieś w zapomnianym kącie sklepu charytatywnego to potężna dawka wiedzy na temat Pisma Świętego.
Trochę trudno tu mówić o recenzji, gdy głowa jeszcze kipi od ilości zdobytych informacji. Solidna naukowa pozycja prowadzi nas w świat opisany na kartach świętej księgi. Począwszy od zarysu dziejów Ludu Wybranego poznajemy tło i motywacje poszczególnych ksiąg
Po osadzeniu historycznym możemy dowiedzieć się jak powstawały księgi, w jakim okresie, analizowane są rodzaje literackie, odniesienia do bieżących i przeszłych wydarzeń, cele napomnień i proroctw, różnice w mentalności hebrajskiej i hellenistycznej. Sięga się tu nawet - co do metody - do dorobku biblistów protestanckich. Autor zestawia różne metody analizy, ich rozwój historyczny, odmienne stanowiska badaczy. Bardzo pomocne są opisy stosowanych symboli, które wskazują np. na władców krain ciemiężących Izrael. 
Intrygująca lektura, czasem nieco żmudna - bo traktująca o odległej krainie i ludziach osadzonych w zupełnie innych ramach światopoglądowych niż te, które znamy - ale też czasem fascynująca niczym powieść, gdy poznajemy np. burzliwe dzieje Powstań Machabejskich.
Autor dokładnie analizuje też problem zestawienia Starego i Nowego Testamentu w ramach jednej krytyki, śledzi stanowiska badawcze, pokazuje jak NT staje się wypełnieniem proroctw i pism ST. Dogłębne spojrzenie na Ewangelie, Dzieje i Listy pokazuje nam myśli przewodnie zarówno Ewangelistów, jak i św. Pawła, ich osadzenie w konkretnej kulturze, ich metodach i jak chcieli dotrzeć do poszczególnych grup społecznych i etnicznych. Wskazuje też źródła z jakich czerpali autorzy tych ksiąg, prace redakcyjne, szczegółowo tłumaczy pseudonimowość np. listów. Na koniec analizując pisma św. Jana, będące wypełnieniem literackim tego, do czego dążyli pozostali ewangeliści i  ukazuje bardzo ciekawe i szczegółowe tło Apokalipsy.
Mając w pamięci, że Biblia powstawała stopniowo, możemy też poznać początki kształtowania się wspólnot chrześcijańskich, ich problemów i tego jak ich sytuacja wpływała na tworzenie się Biblii - i samo Pismo na ich życie.
Dzięki tym wszystkim zabiegom Pismo Święte znajduje mocne osadzenie w konkretnych okolicznościach i społecznościach, faktach, odniesieniach historycznych. Mamy niezbędny bagaż faktów, ale i wiedzę o tym JAK czytać Pismo, uwzględniając wszystkie te czynniki ale przede wszystkim CEL i zamysł poszczególnych ksiąg. Nie streszcza nam biblijnej historii, ale daje narzędzia dla lepszego jej zrozumienia.
Wspaniałe znalezisko, gorąco polecam wszystkim, którzy chcieliby dobrze przygotować się do lektury Pisma Świętego.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy