Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Książka "Kobiety '44" Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; Hanna Brzezińska - "słowik okupowanej Warszawy", Natalia Sendys - "królowa kanałów", czy łączniczka-strzelec - Wanda Traczyk-Stawska.

Agnieszka Cubała - pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności... Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa "Powstanie '44". Wydała publikacje: "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy", "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia", "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" oraz "Miłość '44". Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Informacje dodatkowe o Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-07-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381693189
Liczba stron: 424

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Kobiety są najczęściej znacznie silniejsze psychicznie niż mężczyźni. Wydają się wprawdzie bardziej kruche, delikatne i niepoprawne, pozwalają sobie na łzy, które dla wielu stanowią oznakę słabości, ale w najtrudniejszych chwilach potrafią nieść bardzo dużo. Rzadziej się załamują, tracą głowę czy też poddają się rozpaczy. 


Więcej

Nieustanny kontakt ze śmiercią mógł też sprawić, że człowiek zaczynał bardziej doceniać życie. Cieszyć się jego każdą chwilą niejako na zapas. Zgromadzić jak najwięcej doświadczeń, dopóki jeszcze można. 


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2020-09-06,

Miesiąc temu obchodziliśmy kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Mijają lata, ale ta konkretna data nadal wzbudza w ludziach ogromne emocje. Świadkowie ciągle żyją, choć wielu, niestety, odeszło. Pokolenie, powolutku przemijające. Dlatego tak ważne jest utrzymanie pamięci. A literatura to znakomity nośnik, więc z niemałą przyjemnością sięgnęłam po najnowszą książkę Agnieszki Cubały. „Spotykamy się” już po raz drugi, poprzednie wydawnictwo naprawdę mi się spodobało, o czym pisałam w recenzji. Jeśli kogoś interesuje, proszę poszperać. Wówczas autorka skupiła się na temacie szeroko pojętej miłości, a tym razem oddaje głos kobietom. Różnym, których wspólną historią jest właśnie Powstanie… Bardzo ciekawe, ponieważ uważam, iż potrzebujemy publikacji poświęconych stricte płci żeńskiej, ich spojrzeniu na wojnę. Były jej istotną częścią, odważnymi żołnierkami, bohaterkami, czasami tracącymi po prostu wszystko. Dosłownie, wszystko. Słuchajmy tych słów…

Cubała skupiła uwagę nie tylko na znanych postaciach: Danucie Szaflarskiej lub Annie Świrszczyńskiej. Ich historie znałam wcześniej, chociaż nie aż w takich detalach. Jednak najmocniej frapowały mnie wątki dedykowane zwyczajnym kobietom, które pewnego dnia musiały porzucić marzenia, stanąć ramię w ramię przeciwko wrogom. Głodne, zmarznięte, często pozbawione zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Martwiące o przyszłość swoją i swoich dzieci. Z perspektywy lat te obrazy nadal budzą trwogę, a w moim przypadku, również spore zdziwienie. Skąd one brały siłę!? Bezimienne dziewczyny, ponad życie ceniące godność. Bo wyłącznie ją miały na własność, gdy miasto powstawało oraz upadało.

Na uwagę zasługuje ładne wydanie, wypełnione zdjęciami, nadającymi tekstowi jeszcze większą dawkę realizmu, choć same opisy są dostatecznie sugestywne, mocne, szokujące. Z kart książki spoglądają na nas prawdziwi ludzie. I mocno działa na psychikę uświadomienie, przez jakie horrendalne piekło przeszli. A raczej, przeszły. Wiele z nich umiało wyobrazić sobie śmierć, w końcu towarzyszyła im niczym dobra kompanka. Ale gwałt wzbudzał grozę. Myślę teraz o kobietach, dekadami niepotrafiącym mówić o swoim bólu, a nosiły go na barkach, samotnie.

Wracając do znanych uczestniczek Powstania, w jednym z wywiadów Agnieszka Cubała stwierdziła, że wyjątkowo nią wstrząsnęła biografia aktorki, Małgorzaty Lorentowicz. Gdy byłam dzieckiem, to lubiłam ją oglądać w popularnym serialu „W labiryncie”. Ta starsza pani imponowała mi emanującą od niej siłą, której wówczas nie umiałam sobie wytłumaczyć. Teraz już wiem, właśnie dzięki recenzowanej aktualnie pozycji, z czym musiała się Małgorzata zmierzyć. Gehenna nie minęła po wojnie. Lorentowicz dołączyła do Polskiego Czerwonego Krzyża, działu grobownictwa, gdzie pomagała w identyfikacji zwłok koleżanek, kontaktował z ich rodzinami. Dopiero praca w teatrze, później na planach filmowych, dawała jej namiastkę ukojenia…

„Kobiety ’44” to bardzo przejmująca, ale piękna lektura. Autorka podeszła do opisywanego przez siebie tematu z ogromnym szacunkiem, zainteresowaniem, co przełożyło się na jakość książki. Rekomenduję każdej osobie, którą ciekawi zagadnienie Powstania Warszawskiego od różnych stron. Również czytelnikom poszukującym publikacji wciągającej oraz wzbudzającej emocje. Tak, jak już wspominałam wyżej, uroniłam kilka łez, dlatego polecam trzymanie chusteczek, bowiem jestem pewna, że Wy też poczujecie to, co ja. Czekam na kolejne pozycje sygnowane nazwiskiem Agnieszki Cubały.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-08-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Jak co roku w okresie wakacyjnym staram się przeczytać coś o Powstaniu Warszawskim. Tym razem padło na "Kobiety '44" Agnieszki Cubały. Niestety nie jest to książka nawet zbliżona poziomem do czytanych przeze mnie w ubiegłych latach "Dziewczyn z Powstania" Anny Herbich, czy "Sióstr z Powstania" Agaty Puścikowskiej. Tamte pochłonęły mnie do głębi i bardzo wzruszyły i niejednokrotnie płakałam podczas lektury. "Kobiety '44" mnie głównie wynudziły. Większość opisanych tutaj rzeczy już została opowiedziana wielokrotnie, a autorka skupiła się głównie na losach osób znanych: aktorek, piosenkarek, poetek i autorek książek. Posiłkowała się też często wspomnieniami córki Stefana Żeromskiego - Moniki. Dlaczego, więc oceniam tak wysoko? Ze względu na kilka rozdziałów. Przede wszystkim na ten o gwałtach i to bardzo brutalnych, którym padło wiele kobiet w czasie powstania. Był taki obóz przejściowy - Zieleniak, gdzie ponoć wszystkie kobiety tam przebywające zostały zgwałcone. Nie jest to temat, o którym się wcześniej dużo mówiło, a właściwie został przemilczany. Były kobiety, które wolałby zginąć niż zostać zgwałconą i specjalnie prowokowały oprawców, aby ci sięgnęli po broń. Drugim ciekawym rozdziałem była sytuacja kobiet w ciąży, jak wyglądały porody i co czekało kobiety po urodzeniu dziecka. Trzeci ciekawy rozdział był o dzieciach, które umierały nie tylko z odniesionych ran, ale i z niedożywienia.

Warto sięgnąć po tę książkę, choć jak pisałam wcześniej są lepsze pozycje w tym temacie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-12-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Powstanie warszawskie ,

Bardzo dobrze napisana książka o kobietach biorących udział w powstaniu warszawskim. Autorka nie bała się podjąć trudnego tematu. Z tej lektury dowiadujemy się wiele rzeczy które latami były przemilczane, nie mówiły o tym same uczestniczki, ponieważ albo się wstydził albo władze na to nie pozwalały. 

Link do opinii

Fenomenalna książka, dobrym pomysłem było ,,pokazanie'' powstania warszawskiego oczami kobiety. Dzięki temu możemy zobaczyć powstanie szerzej, dogłębniej. To ważny głos. Każda historia pokazuje ważny aspekt ,,normalnego'' życia w nienormalnych warunkach. Pokazuje strach i radość, łzy rozpaczy i chwile szczęścia, smaki, kolory, dźwięki. Pokazuje nierówną walkę nie tylko z wrogiem, ale i samym sobą. Myślę, że ta ,,cegiełka'' lepiej da nam zrozumieć czym było powstanie, co czuli powstańcy i jaki wpływ miały te doświadczenia na dalsze życie kobiet. Nie sposób obok tej książki przejść obojętnie. Ba ! Nawet nie powinno się tego robić. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Napisano ją przystępnym językiem i chociaż temat nie należy do łatwych dobrze się ją czyta.

Link do opinii
Inne książki autora
Artyści 44. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim
Agnieszka Cubała0
Okładka ksiązki - Artyści 44. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim

Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim Mieczysław Fogg w otwartej trumnie zobaczył martwą dziewczynę w wieku 16-17 lat o ślicznej twarzy. Była ubrana w granatowy...

Miłość bez jutra. Prawdziwe historie zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett
Agnieszka Cubała0
Okładka ksiązki - Miłość bez jutra. Prawdziwe historie zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Miłość w cieniu wojny. Wzruszające historie o prawdziwym uczuciu w najcięższych czasach. Agnieszka Cubała znów porusza serca. Bohaterowie jej najnowszej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy