Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-07-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Książka "Kobiety '44" Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; Hanna Brzezińska - "słowik okupowanej Warszawy", Natalia Sendys - "królowa kanałów", czy łączniczka-strzelec - Wanda Traczyk-Stawska.

Agnieszka Cubała - pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności... Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa "Powstanie '44". Wydała publikacje: "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy", "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia", "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" oraz "Miłość '44". Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Kup książkę Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Największą operacją militarną Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Szacuje się, iż co czwarty powstaniec to kobieta – najczęściej bohaterska sanitariuszka, łączniczka, minerka czy peżetka. Stojąc ramię w ramię z mężczyznami, kobiety brały udział w powstańczych działaniach, co jednak rzadko znajdowało uznanie w kronikarskich opisach. Książka Kobiety´44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie jest oddaniem hołdu tym, które swoje młodzieńcze lata poświęciły ojczyźnie walcząc o jej wolność. Publikacja Wydawnictwa Prószyński i S-ka to lektura historyczna: wszystkie fakty w niej podane znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Agnieszka Cubała, pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, w idealny sposób pokazuje młodzieńcze zaangażowanie uczestniczek zrywu, których odwaga i samozaparcie stanowiły nieocenioną pomoc powstańcom. Kobiety maszerowały z walczącymi oddziałami, budowały barykady, przewoziły granaty, przeprowadzały przez kanały, zaangażowane były w kuchniach polowych, przenosiły rannych i grzebały poległych. Walczyły, kochały, umierały. Autorka dowodzi, że sześćdziesiąt trzy dni spędzone w walczącej stolicy pozostawiły traumę, którą ciężko im było pokonać przez kolejne lata życia. Lekturę wypełniają wspomnienia dotyczące godziny „W”, trudnych doświadczeń związanych z koniecznością użycia broni, stale towarzyszącego powstańcom uczucia lęku i niepewności ...

Opinie o książce - Kobiety`44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie

Avatar użytkownika - Erna
Erna
Ocena: 5, Przeczytałam,

Miesiąc temu obchodziliśmy kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Mijają lata, ale ta konkretna data nadal wzbudza w ludziach ogromne emocje. Świadkowie ciągle żyją, choć wielu, niestety, odeszło. Pokolenie, powolutku przemijające. Dlatego tak ważne jest utrzymanie pamięci. A literatura to znakomity nośnik, więc z niemałą przyjemnością sięgnęłam po najnowszą książkę Agnieszki Cubały. „Spotykamy się” już po raz drugi, poprzednie wydawnictwo naprawdę mi się spodobało, o czym pisałam w recenzji. Jeśli kogoś interesuje, proszę poszperać. Wówczas autorka skupiła się na temacie szeroko pojętej miłości, a tym razem oddaje głos kobietom. Różnym, których wspólną historią jest właśnie Powstanie… Bardzo ciekawe, ponieważ uważam, iż potrzebujemy publikacji poświęconych stricte płci żeńskiej, ich spojrzeniu na wojnę. Były jej istotną częścią, odważnymi żołnierkami, bohaterkami, czasami tracącymi po prostu wszystko. Dosłownie, wszystko. Słuchajmy tych słów…

Cubała skupiła uwagę nie tylko na znanych postaciach: Danucie Szaflarskiej lub Annie Świrszczyńskiej. Ich historie znałam wcześniej, chociaż nie aż w takich detalach. Jednak najmocniej frapowały mnie wątki dedykowane zwyczajnym kobietom, które pewnego dnia musiały porzucić marzenia, stanąć ramię w ramię przeciwko wrogom. Głodne, zmarznięte, często pozbawione zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Martwiące o przyszłość swoją i swoich dzieci. Z perspektywy lat te obrazy nadal budzą trwogę, a w moim przypadku, również spore zdziwienie. Skąd one brały siłę!? Bezimienne dziewczyny, ponad życie ceniące godność. Bo wyłącznie ją miały na własność, gdy miasto powstawało oraz upadało.

Na uwagę zasługuje ładne wydanie, wypełnione zdjęciami, nadającymi tekstowi jeszcze większą dawkę realizmu, choć same opisy są dostatecznie sugestywne, mocne, szokujące. Z kart książki spoglądają na nas prawdziwi ludzie. I mocno działa na psychikę uświadomienie, przez jakie horrendalne piekło przeszli. A raczej, przeszły. Wiele z nich umiało wyobrazić sobie śmierć, w końcu towarzyszyła im niczym dobra kompanka. Ale gwałt wzbudzał grozę. Myślę teraz o kobietach, dekadami niepotrafiącym mówić o swoim bólu, a nosiły go na barkach, samotnie.

Wracając do znanych uczestniczek Powstania, w jednym z wywiadów Agnieszka Cubała stwierdziła, że wyjątkowo nią wstrząsnęła biografia aktorki, Małgorzaty Lorentowicz. Gdy byłam dzieckiem, to lubiłam ją oglądać w popularnym serialu „W labiryncie”. Ta starsza pani imponowała mi emanującą od niej siłą, której wówczas nie umiałam sobie wytłumaczyć. Teraz już wiem, właśnie dzięki recenzowanej aktualnie pozycji, z czym musiała się Małgorzata zmierzyć. Gehenna nie minęła po wojnie. Lorentowicz dołączyła do Polskiego Czerwonego Krzyża, działu grobownictwa, gdzie pomagała w identyfikacji zwłok koleżanek, kontaktował z ich rodzinami. Dopiero praca w teatrze, później na planach filmowych, dawała jej namiastkę ukojenia…

„Kobiety ’44” to bardzo przejmująca, ale piękna lektura. Autorka podeszła do opisywanego przez siebie tematu z ogromnym szacunkiem, zainteresowaniem, co przełożyło się na jakość książki. Rekomenduję każdej osobie, którą ciekawi zagadnienie Powstania Warszawskiego od różnych stron. Również czytelnikom poszukującym publikacji wciągającej oraz wzbudzającej emocje. Tak, jak już wspominałam wyżej, uroniłam kilka łez, dlatego polecam trzymanie chusteczek, bowiem jestem pewna, że Wy też poczujecie to, co ja. Czekam na kolejne pozycje sygnowane nazwiskiem Agnieszki Cubały.

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-12-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Powstanie warszawskie ,

Bardzo dobrze napisana książka o kobietach biorących udział w powstaniu warszawskim. Autorka nie bała się podjąć trudnego tematu. Z tej lektury dowiadujemy się wiele rzeczy które latami były przemilczane, nie mówiły o tym same uczestniczki, ponieważ albo się wstydził albo władze na to nie pozwalały.

Fenomenalna książka, dobrym pomysłem było ,,pokazanie'' powstania warszawskiego oczami kobiety. Dzięki temu możemy zobaczyć powstanie szerzej, dogłębniej. To ważny głos. Każda historia pokazuje ważny aspekt ,,normalnego'' życia w nienormalnych warunkach. Pokazuje strach i radość, łzy rozpaczy i chwile szczęścia, smaki, kolory, dźwięki. Pokazuje nierówną walkę nie tylko z wrogiem, ale i samym sobą. Myślę, że ta ,,cegiełka'' lepiej da nam zrozumieć czym było powstanie, co czuli powstańcy i jaki wpływ miały te doświadczenia na dalsze życie kobiet. Nie sposób obok tej książki przejść obojętnie. Ba ! Nawet nie powinno się tego robić. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Napisano ją przystępnym językiem i chociaż temat nie należy do łatwych dobrze się ją czyta.

Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia
Agnieszka Cubała0
Okładka ksiązki - Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy...

Miłość`44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości
Agnieszka Cubała0
Okładka ksiązki - Miłość`44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

44 prawdziwe historie powstańczej miłości - wzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o gorących porywach serca, seksie, który w najstraszniejszych...

Każda wojna eliminuje przede wszystkim najsłabsze jednostki. Dlatego jedną z grup, która podczas powstania ucierpiała najbardziej, stały się, obok osób w podeszłym wieku, dzieci do lat czterech.

Nieustanny kontakt ze śmiercią mógł też sprawić, że człowiek zaczynał bardziej doceniać życie. Cieszyć się jego każdą chwilą niejako na zapas. Zgromadzić jak najwięcej doświadczeń, dopóki jeszcze można.

Więcej cytatów z tej książki