Mona Lisa. Odkryte życie

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-06-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377058855
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Książka powstała w oparciu o założenie, że Mona Lisa to postać historyczna - Lisa Gherargini, żona Francesco del Giocondo. Czytelnik poznaje niemal całe życie Lisy - kobiety, która pięć wieków temu urodziła się i żyła we Florencji, urodziła sześcioro dzieci, zmarła mając 63 lata. Oprócz zarysu życia Lisy Gherardini oraz dziejów jej rodu - a przy okazji także historii Florencji - autorka pokrótce przedstawia czytelnikowi postać Leonard da Vinci, opisuje jego talenty, osiągnięcia, zainteresowanie nauką. W książce znajduje się wiele ciekawostek odnoszących się do życia Leonarda, jak na przykład jego problemy z prawem. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia zwyczaje renesansowej Florencji, a także przybliża postać kobiety renesansu. Czytelnik poznaje tradycje związane z chrzcinami, kształceniem dzieci, funduszami posagowymi, ceremonią zaślubin, nocy poślubnej a nawet śniadania serwowanego następnego dnia (jajka i słodycze - na płodność i miłość). Autorka porusza również kwestie seksu przeznaczonego głównie dla mężczyzn i służącemu rozrywce (stąd tak wiele nieślubnych dzieci) i prokreacji (typowa Florentynka była w ciąży średnio co trzynaście-czternaście miesięcy). W piętnastym wieku powstały pierwsze podręczniki mające na celu wyedukować młode, niedoświadczone, często nastoletnie żony.

Kup książkę Mona Lisa. Odkryte życie

Opinie o książce - Mona Lisa. Odkryte życie

Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Mona Lisa" pędzla Leonarda da Vinciego pozostaje jednym z największych dzieł malarstwa. Obraz do dziś wywołuje wiele emocji, ale również jest zarzewiem naukowych sporów. Dla Dianne Halesstał się iskrą zapalną poszukiwań modelki mistrza. Po wiekach domysłów i badań uznano wreszcie, że to Lisa z Gherardinich, po mężu Giocondo, stała się najbardziej rozpoznawalną twarzą wszech czasów. Hales wielokrotnie podziwiała słynne płótno, aż wreszcie nie dające się stłumić pytania o tożsamość bohaterki obrazu, o jej "prawdziwość" ,zaprowadziły dziennikarkę do Florencji, tej współczesnej, ale przede wszystkim tej z końca XV i pierwszej połowy XVI w.  "Mona Lisa. Odkryte życie" to zapis poszukiwań (oraz ich efektów) "prawdziwej kobiety" – dziewczyny, kobiety, żony, matki, fiorentiny. Razem z Hales przemierzamy wąskie uliczki Florencji, zaglądamy do opuszczonych kaplic, warsztatów rzemieślników, do zakurzonych bibliotek, gonimy za każdym tropem, słuchamy wykładów uczonych, sięgamy do literatury przedmiotu (historia, sztuka itd.).  "Mona Lisa" to bardzo udana próba biografii kobiety renesansowej i definicja ówczesnego kanonu piękna. Hales pokazała nam kilka żeńskich postaci (m.in. monna Lisa, Cecylia Gallerani, Margherita Datini), które odważyły się zaznaczyć swoją obecność w męskim świecie. Lisa del Giocondo ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Ziaja
Ziaja
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Przeczytałem,
bardzo ciekawa książka, o jednej z największych modelek mistrza Leonardo. Jestem pod wrażeniem tej książki. Wspaniała epoka, łatwy język, ciekawa historia - idealna dla wszystkich, którzy lubią biografie i historię:)
Link do opinii
Reklamy