Niedobrani sojusznicy

Ocena: 5 (1 głosów)
Kulisy nierównej dyplomatycznej gry...

Po wznowieniu oficjalnych stosunków między USA a ZSRR w 1933 roku i w czasie całej prezydentury Franklina D. Roosevelta, wyjątkowo ważną i trudną funkcję pełniło pięciu pierwszych ambasadorów Stanów Zjednoczonych w Związku Radzieckim. William Bullitt, Joseph Davies, Laurence A. Steinhardt, William H. Standley i William Harriman różnie wywiązywali się z tej trudnej dyplomatycznej misji. Sytuacja skomplikowała się w momencie wybuchu II wojny światowej, a zwłaszcza po 22 czerwca 1941, kiedy to Niemcy zaatakowały ZSRR, a kilka miesięcy później Józef Stalin stał się oficjalnym sojusznikiem aliantów w wojnie z hitlerowskimi Niemcami. Jednak wbrew rozsądnym i rzetelnym raportom swoich ambasadorów o prawdziwych intencjach i charakterze władz Kraju Rad, prezydent USA nie przestawał zabiegać o względy Stalina, ignorując przejawy coraz wyraźniejszej ekspansjonistycznej polityki ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bogdan Grzeloński, wykorzystując mało znane amerykańskie i rosyjskie materiały źródłowe omawia stosunki między USA a ZSRR w latach 1933?1945, na pierwszym planie stawiając działalność ambasadorów amerykańskich w ZSRR. Prezentuje ich relacje z ludźmi radzieckiej władzy, opinie o ZSRR i bieżących wydarzeniach politycznych. Treść wzbogaca ciekawymi angedotami z życia radzieckich i amerykańskich polityków. Z interesującej perspektywy ujawnia kulisy polityki międzynarodowej m.in. ? rozmowy o sprawie polskiej, konferencje ?wielkiej trójki? w Teheranie i Jałcie oraz realizację pomocy ZSRR w ramach lend-lease act.

Stając się formalnie od grudnia 1941 r. sojusznikiem Stalina, Roosevelt skrupulatnie wypełniał podejmowane wobec niego zobowiązania. Choć nie miał złudzeń co do istoty stalinowskiej dyktatury, nie zmienił zdania, uważając, że jest ona mniej groźna niż hitlerowska, bo nie zakładała podboju świata z użyciem militarnej siły. Roosevelta nie nurtował dylemat, jaką cenę płaci za sojusz z Kremlem.

Roosevelt nie reagował, kiedy Stalin obciążył Niemców zbrodnią katyńską albo dyskredytował polski rząd na emigracji, zrywając z nim stosunki dyplomatyczne i oskarżając o współpracę z faszystami, lub kiedy odmówił Waszyngtonowi wykorzystywania lotnisk na Ukrainie w czasie powstania warszawskiego.

Informacje dodatkowe o Niedobrani sojusznicy:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788301172619
Liczba stron: 396

więcej

Kup książkę Niedobrani sojusznicy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niedobrani sojusznicy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 5, Przeczytałem, "Wyzwanie - Historia Zebrana 2013",
"Niedobrani sojusznicy" to rzetelna i wyczerpująca temat publikacja, ukazująca niezwykle burzliwe i napięte stosunki między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR, w okresie rządów prezydenta Roosevelta. W publikacji tej znajdziemy wszelkie informacje omawiające główne aspekty polityki dyplomatycznej USA względem Sowietów, ukazane pod względem chronologicznym, na podstawie urzędowania szczególnych amerykańskich ambasadorów w Moskwie. Bogdan Grzeloński - wybitny dyplomata i historyk dyplomacji, przedstawia w poszczególnych rozdziałach nie tylko założenia polityki zagranicznej USA, jej główne cele i ich realizację, ale także budowanie relacji i stosunków poszczególnych ambasadorów względem Stalina, co stanowi największy atut niniejszej książki. Każdy miłośnik historii znajdzie tutaj liczne materiały źródłowe, począwszy od amerykańskich, poprze brytyjskie, niemieckie, polskie i oczywiście radzieckie, zarówno w formie oficjalnych dokumentów, jak i również egz. prasy, pamiętników, listów, fotografii. Dzięki temu praca ta jest ze wszech miar rzetelnym dziełem, zasługującym na największe uznanie. Dla polskiego czytelnika interesujący będzie z pewnością wątek polski w polityce obu mocarstw, a ściślej mówiąc kwestia powojennego kształtu granic Polski, która to w polityce dyplomatycznej Roosevelta odgrywała marginalną rolę. "Niedobrani sojusznicy" to pozycja głownie dla miłośników historii, a w szczególności tego konkretnego jej okresu. Niemniej może sięgnąć po nią każdy czytelnik, zarówno ten, dla którego książka ta może stanowić wyłącznie epizodyczny kontakt z historią współczesną USA i Europy.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy