O kobiecie, która nawiedza myśl

Filozoficzny opis kobiety, która "nawiedza myśl", ale nie może zaistnieć naprawdę. Nie wiadomo kim jest, nie wiadomo dlaczego milczy i dlaczego o niej się milczy. Analiza problemu podmiotu i Innego w filozofii Lévinasa ujawniła problem kobiety, który okazał się być najbardziej interesującym. Książka ukazała się w serii "Filozofia w XXI wieku". Marzena Adamiak, filozofka, studia doktoranckie ukończyła na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się problematyką tożsamości, głównie w obrębie francuskiej filozofii współczesnej i teorii genderowych. W wolnych chwilach pisze bajki. "Książka, którą mają Państwo w ręku jest niezwykła. To filozoficzny opis kobiety, która "nawiedza myśl", ale nie może zaistnieć naprawdę. Nie wiadomo kim jest, nie wiadomo dlaczego milczy i dlaczego o niej się milczy. Marzena Adamiak nie zamierzała napisać książki feministycznej. Pisała o problemie podmiotu i Innego w filozofii Lévinasa. Problem kobiety pojawił się jako "produkt uboczny" i okazał się być najbardziej interesującym. dr. hab. Magdalena Środa, Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski "Książka Marzeny Adamiak jest interesującą próbą odczytania Lévinasa filozofii Innego, która wychodzi od rysującego się w niej obrazu kobiety. Autorka stara się z jednej strony wskazać na niezwykłość przedsięwzięcia, jeśli rozpatrywać je na tle dotychczasowej filozoficznej tradycji. Z drugiej strony wydobywa rozliczne obecne w nim uproszczenia zakorzenione w jeszcze dość stereotypowym rozumieniu kobiecości. W książce zdumiewa dojrzałość ujęcia, jak też śmiałość w podważaniu ustalonych kanonów interpretacyjnych". prof. dr hab. Paweł Dybel, Instytut Filozofii i Socjologii PAN

Informacje dodatkowe o O kobiecie, która nawiedza myśl:

Wydawnictwo: WAiP
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-60-80705-7
Tłumaczenie: brak

Kup książkę O kobiecie, która nawiedza myśl

O kobiecie, która nawiedza myśl - opinie o książce