Od Sclavinii do Polanii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów

Od Sclavinii do Polanii to próba nowego spojrzenia na zagadkę, jaką było pojawienie się na arenie europejskiej władztwa Piastów, które miało własną dynastię, siłę militarną i wykazywało wielką energię w działaniu, a o którego początkach nie wspominały żadne ówczesne źródła pisane. Na tle dziejów średniowiecznej Europy środkowej ukazana została specyfika piastowskiego władztwa. Książka daje nam wgląd w funkcjonowanie struktury państwa będącego prywatną własnością jednej rodziny, wprowadza w świat militarnych konfrontacji i aliansów matrymonialnych. Poznajemy kulisy przełomowej decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu, podjętej nie pod przymusem, ale w wyniku trafnej analizy sytuacji, która doprowadziła go do przekonania, że podstawą jego polityki powinno być parcie na zachód i stanie się jego częścią, na własnych warunkach. W książce poruszana jest problematyka ekonomiczna, znaczenie kontaktów z największym animatorem ówczesnego handlu, Skandynawami, przez których Piastowie zostali włączeni do najbardziej zyskownej wymiany – handlu ludźmi. Przy tej okazji będzie się można dowiedzieć, czy to prawda, że Mieszko I był wikingiem.

Informacje dodatkowe o Od Sclavinii do Polanii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-04-12
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Od Sclavinii do Polanii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów

Od Sclavinii do Polanii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów - opinie o książce

Ruś Wikingów
Władysław Duczko0
Okładka ksiązki - Ruś Wikingów

Nowoczesny podręcznik akademicki o powstawaniu tożsamości narodowej społeczności ruskich i skandynawskich, napisany na podstawie najstarszych kronik plemiennych...

Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów
Władysław Duczko0
Okładka ksiązki - Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów

W ukształtowaniu się obrazu wczesnośredniowiecznej Europy duże znaczenie miały wydarzenia epoki wikingów – okresu trwającego aż cztery stulecia...