Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-07-04
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2386-8
Dodał/a książkę: czytam

Jenna Miscavige Hill(ur. 1984), autorka Ofiarowanej, jest bratanicą samego przywódcy Kościoła scjentologicznego. W szokującej wspomnieniowej książce opowiada o swoim życiu w samym sercu i o odejściu z Kościoła. Ujawnia wstydliwe tajemnice i kontrowersyjne fakty dotyczące najwyższych rangą członków tej organizacji, do której należy wielu celebrytów, między innymi Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych.

Jenna już jako kilkuletnia dziewczynka została nakłoniona do podpisania kontraktu na miliard lat, zobowiązującego ją do służby Kościołowi scjentologicznemu. W swojej książce opowiada o sposobach, jakimi posługuje się scjentologia, by doprowadzić do rozdzielenia rodziców i dzieci, do pozbawienia swoich wyznawców umiejętności samodzielnego myślenia i działania. Autorka sama stała się ofiarą manipulacji, ale udało jej się wyłamać z szeregów sekty i wypowiedziała scjentologom wojnę.

Scjentologia to ruch religijny założony w latach pięćdziesiątych XX wieku przez R.L. Hubbarda. Na początku miał charakter alternatywnej psychoterapii, której zasady podał Hubbard w swej książce Dianetics (Dianetyka), z czasem jednak ten świecki system dianetyki przekształcił się w kierunku religijnym. Kościół scjentologiczny ma silne poparcie finansowe i PR-owe wsród hollywoodzkich celebrytów, należą do niego m.in. Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych. Scjentolodzy uważają, że są istotami nieśmiertelnymi, thetanami, które zapominają swoje przeszłe wcielenia. Scjentologia opiera się na wierze w możliwość postępu ludzkości, rozwoju jego talentów i umiejętności człowieka. Do tego celu – osiągnięcia stanu idealnego, zwanego stanem clear – dochodzi się głównie poprzez praktykę audytowania: rodzaj sesji, w której audytor za pomocą serii pytań ma nakierować przesłuchiwanego na właściwy tor myślenia. Drugim elementem programu LRH, zwanego mostem ku całkowitej wolności, jest samodzielny trening. Scjentolodzy muszą zacząć od poziomu podstawowego, a następnie pokonywać kolejne szczeble (mogą przejść przez most w jedną stronę lub w obie). Majątek Kościoła szacuje się na wiele miliardów dolarów, centrala scjentologów mieści się w Los Angeles. Założono nawet miasto scjentologów Clearwater na Florydzie (tam między innymi dorastała Jenna Miscavige), gdzie mieszka blisko 10 000 wiernych. Scjentolodzy posiadają własne przedsiębiorstwa, szkoły i świątynie, w wielkim stopniu odizolowane od reszty społeczeństwa.

Kup książkę Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Scjentologia zdemaskowana   O kościele scjentologicznym zrobiło się w ostatnich latach głośno za sprawą słynnej pary aktorów – Katie Holmes i Toma Cruise`a  oraz spektakularnej ucieczki celebrytki wraz z małą córeczką Suri. Wówczas przed światem został odsłonięty rąbek tajemnicy dotyczącej scjentologów oraz ich praktyk, które można określić jako co najmniej dziwne, a nawet łamiące podstawowe prawa człowieka. Czym tak naprawdę jest zatem scjentologia? Co sprawia, że do kościoła tego wstąpiły tysiące ludzi, także tych znanych ze szklanego ekranu i kolorowych magazynów, jak Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley? Czy scjentolodzy to prawdziwi wyznawcy wiary, czy może groźna sekta?   Scjentologia zawsze była grą opartą na władzy i kontroli. Tak o kościele, w którym spędziła niemal całe swoje życie pisze Jenna Miscavige Hill, bratanica samego przywódcy scjentologów. Jej biograficzna książka Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów, opublikowana przez wydawnictwo Znak, to wstrząsający dokument, który obala wszystkie mity na temat tej wiary oraz ujawnia przypadki wielokrotnego łamania praw człowieka przez sprawujących władzę w kościele scjentologicznym oraz przez jego wysoko postawionych członków.   Jenna nie znała innego życia niż to, które wiodła w otoczeniu scjentologów. Wiara jej rodziców ...

Opinie o książce - Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana