Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka ukazuje językowe aspekty Dzienników Marii Dąbrowskiej - czołowej przedstawicielki inteligencji humanistycznej I połowy XX wieku. Prowadzone przez autorkę Nocy i dni dzienniki stanowią w znacznej mierze opis języka pokolenia żyjącego w okresie II Rzeczypospolitej i pierwszej połowy PRL-u, a wykształconego jeszcze przed I wojną światową. Książka ukazuje się jako IV tom serii ,,Nowe monografie", prezentującej współczesne prace polskich językoznawców, literaturoznawców i kulturoznawców.

Profesor Andrzej Markowski od kilku lat zajmuje się Dziennikami Marii Dąbrowskiej, co pozwoliło mu zwrócić szczególną uwagę na język tego dzieła. Autor przygląda się słownictwu Dzienników: elementom potocznym, frazeologii, słownictwu przestarzałemu, ale także gramatycznej stronie wybranych fragmentów. Pokazuje techniki narracyjne, analizuje sądy Dąbrowskiej o języku jej własnych utworów literackich i o polszczyźnie w ogóle. Z tych sądów można zrekonstruować świadomość językową Dąbrowskiej. Analiza używanych w Dziennikach środków językowych wzmaga przekonanie o tym, że autorka nie tylko liczyła się z możliwością ich opublikowania w 40 lat po swojej śmierci, lecz wręcz pisała je z takim zamiarem.

Dąbrowska prowadziła dziennik niemal przez z górą pół wieku. W testamencie pisarka zastrzegła, że dzienniki mogą być wydrukowane w całości dopiero 40 lat po jej śmierci. Jednocześnie zezwoliła na wcześniejsze publikowanie fragmentów, dzięki czemu mogły się ukazać dwie edycje Wydawnictwa ,,Czytelnik": 5-tomowa w 1988 roku, pod okiem cenzury, i 7-tomowa w 2000 roku. Dwa lata później ukazał się jednotomowy wybór Życie moje cudowne.

Dzienniki Marii Dąbrowskiej z lat 1914-1965 po raz pierwszy w całości ukazały się 44 lata po śmierci pisarki, w 2009 roku. Wydawcą 13-tomowej edycji, przygotowanej pod kierunkiem prof. Tadeusza Drewnowskiego, był Wydział I Nauk Społecznych PAN oraz Komitet Nauk o Literaturze PAN.

Fragment recenzji:

Omawianą pracę warto opublikować z kilku względów. Po pierwsze - z uwagi na samą Dąbrowską i jej język, odsłaniający - jak w przypadku każdego użytkownika, a w szczególności jednostki kreatywnej - niezwykły świat myśli. Trzeba przy tym dodać, że język Dąbrowskiej - mimo wykorzystania Nocy i dni w kartotece słownika Doroszewskiego - nie był dotychczas zbyt często opisywany [...]. Po drugie - dla czytelniczej przyjemności obcowania - choćby we fragmentach - z Dziennikami. Po trzecie - dla wyłaniającej się z książki wiedzy o polszczyźnie XX wieku. Po czwarte wreszcie - a właściwie po pierwsze - dla walorów samej rozprawy: rzeczowej, skrupulatnej i nieprzeładowanej teorią, ale szalenie kompetentnej, zdradzającej godne podziwu obycie Autora w języku i świecie Dzienników oraz w żywiole polszczyzny, a także Jego uznanie i zwyczajną ludzką sympatię dla ,,Maryjki, Marji, Pani Marii Dąbrowskiej".

Dr hab. Anna Kozłowska, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Informacje dodatkowe o Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-09-03
Kategoria: Podręczniki
ISBN: 9788301200589
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej - opinie o książce

Inne książki autora
Czy znasz polszczyznę? Zagadki językowe
Andrzej Markowski0
Okładka ksiązki - Czy znasz polszczyznę? Zagadki językowe

Przystępnie przedstawiony, obszerny zbiór wiadomości i ciekawostek językowych, dotyczących zarówno polszczyzny współczesnej, jak i historii naszego języka....

Lepiej po polsku
Andrzej Markowski0
Okładka ksiązki - Lepiej po polsku

Coś dla miłośników książek profesora Władysława Kopalińskiego. Autor Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny i przewodniczący Rady Języka Polskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy