Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku

Według Katalogu Czasopism w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 500 pism kulturalnych, z tego ok. 170 skatalogowanych zostało jako literackie. Są to najczęściej niezależne, niszowe, niskonakładowe inicjatywy, które w znacznej mierze rozpoczęły działalność po 1989 roku, kiedy skończyło się odgórne sterowanie kulturą. Na książkę składa się 28 rozmów z redaktorami najważniejszych tytułów, zaś głównym tematem tomu są historie poszczególnych periodyków oraz ich oddziaływanie na rozwój najnowszej literatury.
Ilość czasopism wydawanych w Polsce przez małe ośrodki, niezależne stowarzyszenia, fundacje, osoby prywatne jest nieporównywalnie większa niż w innych krajach europejskich, gdzie najczęściej podobne inicjatywy są domeną dużych korporacji wydawniczych.
Jest to zatem opowieść o „pospolitym ruszeniu” w oddolnym kreowaniu kultury.

Informacje dodatkowe o Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku:

Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-89-91131-0

Kup książkę Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku

Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku - opinie o książce

Gatunki cyfrowe 2. Historie mówione
Piotr Marecki0
Okładka ksiązki - Gatunki cyfrowe 2. Historie mówione

Gatunki cyfrowe 2 to historie mówione gatunków i praktyk cyfrowych. Bohaterami i bohaterkami są osoby programujące, projektujące, hakujące, tworzące muzykę...

Praktyka i eksperyment. Laboratoryjny model humanistyki
Piotr Marecki0
Okładka ksiązki - Praktyka i eksperyment. Laboratoryjny model humanistyki

Tę książkę pisałem w okresie projektowania laboratorium twórczego programowania UBU lab ze świadomością, że tekst nie jest formą docelową. Stanowi jedynie...