Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-10-03
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7961-054-9
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę: Natalia Witecka

Ocena: 0 (0 głosów)

Dwie największe zagadki natury to umysł i Wszechświat. Korzystając z bogatego arsenału narzędzi technicznych, byliśmy w stanie sfotografować galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych, manipulować genami sterującymi procesami życiowymi, dotrzeć do wnętrza atomu, jednak umysł i Wszechświat wciąż nam się wymykają i kuszą. Stanowią rubieże naukowego poznania, skrywające się za mgłą najgłębszych i najbardziej fascynujących tajemnic.

Aby doświadczyć tajemnic naszego umysłu, wystarczy spojrzeć na swoje odbicie w lustrze i zadać sobie pytanie: Co kryje się za tymi oczami? Rodzą się wówczas niedające spokoju pytania w rodzaju: Czy mamy duszę? Co dzieje się z nami po śmierci? Kim jestem? I co najważniejsze, prowadzi nas to do fundamentalnego pytania: W jaki sposób jesteśmy cząstką wielkiego kosmicznego planu?

Mimo niewiarygodnych postępów w skanowaniu mózgu i wysoko postawionej techniki, niektórzy ludzie twierdzą, że nigdy nie zrozumiemy tajemnicy świadomości, gdyż pozostanie ona poza zasięgiem naszych możliwości poznawczych. Prawdę mówiąc, ich zdaniem świadomość jest czymś bardziej podstawowym od atomów, cząsteczek czy neuronów i determinuje samą naturę naszej rzeczywistości. Według nich świadomość jest bytem fundamentalnym i to z niego powstaje świat materialny. Ażeby dowieść swoich racji, powołują się na największy paradoks w nauce, który podważa naszą definicję rzeczywistości: problem kota Schrödingera. Wobec tego, że nawet laureaci Nagrody Nobla przyjmują w tej sprawie odmienne stanowiska, do dziś nie wypracowano powszechnego konsensusu. Stawką jest ni mniej, ni więcej, tylko sama natura rzeczywistości oraz naszych myśli.

W nadchodzących dekadach rozwój neurobiologii może osiągnąć wymiar gwałtownej eksplozji. Znajdujemy się na krawędzi wielkich odkryć, które całkowicie nas oszołomią. Pewnego dnia czymś normalnym stanie się kontrolowanie siłą myśli przedmiotów z naszego otoczenia, wprowadzanie do mózgu wspomnień, leczenie chorób psychicznych, wzmacnianie inteligencji, pełne mapowanie mózgu, neuron po neuronie, tworzenie kopii zapasowych mózgu i komunikowanie się za pomocą telepatii. Świat przyszłości będzie światem umysłu.

Kup książkę Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu

Opinie o książce - Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu

Inne książki autora
Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar
Michio Kaku0
Okładka ksiązki - Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar

Czy oprócz znanych nam z życia codziennego trzech wymiarów istnieją inne? Czy możliwe są podróże w czasie? Czy czarne dziury są wrotami do innych światów...

Fizyka przyszłości Nauka do 2100 roku
Michio Kaku 0
Okładka ksiązki - Fizyka przyszłości Nauka do 2100 roku

Hipotetyczna podróż przez następne stulecie naukowych innowacji i odkryć.\r\n\r\n \r\n\r\nTematem poprzednich książek Michio Kaku były rewolucyjne idee...

Reklamy