Quantcast

Reaktor 1F

Wydawnictwo: Waneko
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788382421323
Liczba stron: 0
Tłumaczenie: Wojciech Gęszczak

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Głównym bohaterem tej opowieści jest zwykły człowiek, który po katastrofie, jaką było trzęsienie ziemi, postanawia pomóc w usuwaniu jej skutków, dlatego podejmuje się ekstremalnie niebezpiecznej pracy.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało życie personelu pomagającego w usuwaniu skutków awarii reaktora F1 na terenie elektrowni jądrowej Fukushima, to właśnie tu znajdziecie szczegółowe opisy sprzętu, podejmowanych działań i zabezpieczeń, jakie obowiązywały w miejscach objętych skażeniem. Dowiecie się również, jak tak naprawdę żyły zatrudnione tam osoby. Wprawdzie próżno by szukać w tej opowieści porywających przygód typowo komiksowych bohaterów, jednak wierzymy, że dla tych, których interesują realia i fakty oraz prawdziwe, a nie wymyślone zagrożenia, książka ta będzie fascynującą lekturą.

Tagi: bóg

Kup książkę Reaktor 1F

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Reaktor 1F

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

Autorem i zarazem bohaterem tytułu jest Kazuto Tatsuta. Mangaka amator, który cierpiał na niedostatek odpowiedniej ilości środków do życia i często podejmował się różnych dorywczych prac. Pewnego dnia postanowił on coś zmienić w swoim życiu i zaczął szukać pracy w Fukushimie. Tatsuta i podjęta przez niego decyzja po części kierowana była chęcią niesienia pomocy, nie ukrywa on jednak jednocześnie, że największe znaczenie miały dla niego pieniądze, których nie mógłby zarobić nigdzie indziej. Swoje starania o zatrudnieniu w tym miejscu podjął latem 2011 roku. Dopiero jednak wiosną 2012 rozpoczął on pracę w strefie skażenia. Pomysł na stworzenie mangi narodził się w jego głowie jakieś czas później. Nigdy jednak nie przypuszczał, że jego dzieło osiągnie tak duży sukces.

Stworzony przez niego tytuł to pozycja trudna do jednoznacznego gatunkowego zaszufladkowania. Zasadniczo mamy tu do czynienia z dziełem, które nigdy wcześniej nie pojawiło się na naszym rynku. Manga jest bowiem połączeniem biografii i dokumentu/reportażu, z którego dowiadujemy się jak przebiegał proces oczyszczania miejsca tragedii. Autor chce tutaj pokazać, jak wyglądało codzienne życie robotników. Z kolejnych stron mangi dowiadujemy się wielu ciekawych i jednocześnie dość przyziemnych rzeczy. Między innymi jak skomplikowane było zakładanie odzieży ochronnej, jak wyglądała w niej praca, jak radzono sobie z wysokimi temperaturami, jak wyglądał proces rekrutacji na poszczególne stanowiska i jak funkcjonowała hierarchia firm pracujących na miejscu. Pokazuje on ponadto wykorzystywane pojazdy firmowe i ich „zabezpieczenia”, radzenie sobie z tonami skarżonych odpadów (głównie odzieży pracowników), regularne mierzenie napromieniowania ciała czy przeprowadzane badania kwalifikujące człowieka do pracy w „strefie”. Dodatkowo dzięki umieszczonym w tytule licznym infografikom, autor wprowadza czytelnika w wiele bardziej szczegółowych zagadnień (chociażby procedury ochronne, stosowane środki zabezpieczające przed skażeniem pracowników itp.). Tatsuta stara się również obalić wiele mitów i półprawd, jakie narosły wokół pracy w Fukushimie. Głównie jest to wina mediów, które w poszukiwaniu sensacji były gotowe kolportować niesprawdzone fakty (czasem nawet największe brednie). Jeśli to dla kogoś jeszcze mało treści, to autor sporo miejsca poświęca również na ukazanie zwykłej codzienności (zarówno swojej, jak i kolegów). Problemy wspólnego mieszkania, potrzeba dostosowania się do innych, rozrywki, ulubione posiłki, sposób postrzegania pracowników strefy przez innych ludzi.

Tatsuta stara się więc w mandze ukazać złożoność pracy w okolicach Fukushimy, podając odbiorcy wiele trudnych kwestii w bardzo przyjemny, emocjonalny i bezstronny sposób. Przekłada on na dokumentalną formę to, co sam widział lub w czym brał udział. Nie stara się jednocześnie niczego upiększać (przynajmniej takie można odnieść wrażenie), pokazując wszelkie niedociągnięcia i wady, jakich mógł doświadczyć pracownik „strefy”. Całość dzieła naznaczona jest więc mocno dziennikarskim sznytem, co sprawia, że niekoniecznie każdy będzie musiał być zachwycony treścią. Jeśli ktoś jednak ma ochotę na lekturę pouczającej i angażującej mangi, która dotyka poważnego problemu, to trudno będzie znaleźć coś lepszego na naszym rynku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2022-10-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2022,

W dokładny sposób przedstawiono, jak wygląda/wyglądało usuwanie skutków w elektrowni jądrowej w Fukushima. Jest dziwnie, podejrzanie lekko a czasami nawet przyjemnie. Może tak to odbieram, bo jedyne, co mi po głowie chodziło, czytając to 'a w Czarnobylu...', także tego. No.
Trochę o stylu życia, trochę o ewakuowanych, masę o skażeniu i budowie elektrowni. Spodziewałam się tragedii ludzkich, ale tutaj jest tylko liźnięcie tego tematu -- nie ma rwania sobie włosów z głowy i lamentów. Ot, taka manga o gościu uprzątającym bałagan Tepco, nic beznadziejnego i nic górnolotnego.

Wydanie trzytomowej mangi w jednym opasłym tomie jest strzałem w kolano -- dusiłam się, przerzucając strony i patrząc, ile jeszcze mi pozostało, co, niestety, odbiło się na odbiorze historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-09-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

TRAGEDIA LUDZKA

 

Raz na jakiś czas, rzadko, bo rzadko, ale jednak, na polskim rynku pojawiają się mangi dość nietypowe. Poza aktualnymi świtowymi hitami i mangami lekkimi i przyjemnymi w odbiorze, pojawiają się dzieła cięższe, zaangażowane i poważniejsze. I takim właśnie tytułem jest ,,Reaktor 1F", powracający do wciąż świeżych przecież wydarzeń w Fukushimie. I chociaż może się wydawać, że tego typu opowieść niewiele ma do zaoferowania, ,,Reaktor 1F" to naprawdę świetna lektura, warta polecenia każdemu.

 

Zaczyna się od tragedii. Trzęsienie ziemi sprawia, że w elektrowni jądrowej w Fukushimie dochodzi do awarii. Zaczyna się walka ze skutkami tego wydarzenia, a my poznajemy ją z pierwszej ręki, patrząc na zwykłych ludzi zmagających się z problemem, wkładając w to siły, jakich nikt by się po nich nie spodziewał...

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/09/reaktor-1f-kazuto-tatsuta.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 4, Przeczytałem,
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy