Okładka książki - Sienkiewicz. Żywot pisarza

Sienkiewicz. Żywot pisarza

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006-03-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7414-165-4
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 5 (1 głosów)

Natura stworzyła go w chwili bardzo dobrego humoru. Piękny jest, wymowny, genialny, a w oczach ma jakiś ogień posępny, świadczący o cierpieniach, które zapewne miarą swą dosięgają miary człowieka, w którym mieszkają - w 1880 roku pisała o Sienkiewiczu Eliza Orzeszkowa, jego konkurentka do Nagrody Nobla. Książka wybitnego monografisty to tworzona szczególną metodą, w formie łączącej cechy biografii, reportażu i kronikarskich zapisków opowieść o jednym z najbardziej ukochanych przez czytelników i znanych na świecie polskich pisarzy. Z zebranych w układzie chronologicznym dokumentów, listów, fragmentów pamiętników, relacji współczesnych wyłania się sylwetka niedoszłego lekarza, który wybrał karierę dziennikarską, by w końcu oddać się w służbę literaturze, patrioty, podróżnika i dandysa, przyjaciela wielu wybitnych postaci swego czasu, a przede wszystkim - autora powieści, które w 1905 roku przyniosły mu literacką Nagrodę Nobla.

Kup książkę Sienkiewicz. Żywot pisarza

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
„Stanowisko jego w świecie pozostanie zawsze na stopniu tak niskim, że mu ani sławy, ani szczęścia dobrego bytu nie zapewni” – tak skomentowała matka Sienkiewicza decyzję Henryka o przeniesieniu się na studia polonistyczne. Dziś widzimy, jak bardzo pomyliła się w swoich ocenach. Henryk Sienkiewicz wzbudzał – i wzbudza do teraz – skrajne emocje. Od bezgranicznego uwielbienia i zachwytu po nienawiść i wstręt. To chyba jedyny polski powieściopisarz, który tak naprawdę nie pozostaje nikomu obojętny. Każdy zetknął się z jego utworami i zasilił szeregi entuzjastów bądź krytykujących. Uczucia, jakie wywołuje do dziś pisarstwo Sienkiewicza letnie nie są. Zbliżają się temperaturą do tych, które na kartach swych książek prezentował autor „Trylogii”. W 160 rocznicę urodzin i 90 rocznicę śmierci pisarza, nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się obszerna biografia Sienkiewicza, pióra Józefa Szczublewskiego. To historia życia najznakomitszego naszego krzepiciela serc. Próba dotarcia do jak największej ilości zachowanych źródeł i materiałów, ale również efekt selekcji i wydobycia z egzystencji pisarza najciekawszych, znaczących elementów. Całość przypomina trochę mozaikę, przy jednoczesnej ogromnej dyscyplinie myślenia i segregowania faktów. Szczublewski zrezygnował z beletryzowanej historii, postawił na fragmentaryczność, na ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Sienkiewicz. Żywot pisarza

Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Ocena: 5, Czytam,
W.A.B. specjalizuje się w biografiach znanych ludzi, a wydawane przez nich książki są naprawdę dobre. Szczególnie gdy ma się jeszcze do czynienia z tak ciekawą postacią jak Henryk Sienkiewicz. A jego życie obfitowało w wydarzenia ważne, dramatyczne, istotne. Widać to już po jego życiu uczuciowym, w jego życiu było pięć kobiet, w dodatku wszystkie to Marie. Takich i jeszcze wielu innych szczegółów można się dowiedzieć z tej książki.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy