Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.

W swojej książce ,,Skandaliści w koronach" Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek, poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, m.in. ,,Tajemnice polskich Templariuszy", ,,Początki Polski. Zagadki i tajemnice", ,,Przekleństwo tronu Piastów", ,,Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny", ,,Oskarżony Jan Długosz", ,,Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza".

Informacje dodatkowe o Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-07-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie - opinie o książce

W Bardzo ciekawy sposób przedstawia oblicza władców od innej strony tej prawdziwej...ludzkiej a ich życie od kuchni.Widzimy ich takimi jacy byli naprawdę bez makijażu i upiększeń.Bez maski władzy i dworu.Ich prawdziwe ja-z ich słabościami...wadami...uczuciami...romansami.Normalnych zwykłych ludzi mających uczucia bądź też nie. Prawdziwy król jest nagi i takich tu widzimy.
Zaciekawiła mnie recenzja książki. Lubię to.

Nie w moim guście.Ale czytało się nawet dobrze.Dużo informacji na temat Polski i jej dziejów.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2018-08-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski

Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różne jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane...

Miecze Wikingów
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Miecze Wikingów

Książka ta próbuje przynieść odpowiedź na pytanie, czy wikingowie trafili na ziemie polskie? Spór o ich obecność trwa już dwa wieki. Zapoczątkował...