Okładka książki - Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-07-02
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.

W swojej książce ,,Skandaliści w koronach" Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek, poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, m.in. ,,Tajemnice polskich Templariuszy", ,,Początki Polski. Zagadki i tajemnice", ,,Przekleństwo tronu Piastów", ,,Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny", ,,Oskarżony Jan Długosz", ,,Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza".

Kup książkę Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Poczet polskich królów wydaje się raz na zawsze ustalony, a sami władcy wyglądają, jakby urodzili się po to, by władać krajem. Wyglądają dumnie i godnie. Zresztą, tak są przedstawiani podczas lekcji historii. Nie mówi się o tym, że dochodzili do władzy, bo gwałcili, mordowali swoich braci, oszukiwali, kłamali… Nie, o tym się nie wspomina.   Andrzej Zieliński postanowił "odbrązowić" nieco naszych władców, ukazując ich prawdziwe, nie zawsze uczciwe twarze. Władza jest jednym z najsilniejszych bodźców do działania. By ją zdobyć, ludzie uciekają się do najgorszych zbrodni. Mamy tu zatem przegląd naszych włodarzy, począwszy od Mieszka, a skończywszy na ostatnim z królów. Do korony można było dojść na różne sposoby. Najprostszy to bezpośrednia sukcesja syna lub córki po zmarłych lub ustępujących królewskich rodzicach. Czasem zdobywano ją przez królobójstwo. Znacznie później w wyniku wolnej elekcji. Ale był jeszcze jeden sposób uzyskania korony. Można ją było kupić w Stolicy Apostolskiej. Jaka była jej cena? Nie wiadomo. Prawdopodobnie tradycyjne "co łaska", które w praktyce oznaczało, że królem zostawał ten, kto dawał najwięcej. Za każdym zresztą razem do Rzymu udawały się poselstwa (z darami), by "poświęcić" koronę. Czasem trzeba było wymóc na papieżu unieważnienie poprzedniego małżeństwa, jak w przypadku ...

Opinie o książce - Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

W Bardzo ciekawy sposób przedstawia oblicza władców od innej strony tej prawdziwej...ludzkiej a ich życie od kuchni.Widzimy ich takimi jacy byli naprawdę bez makijażu i upiększeń.Bez maski władzy i dworu.Ich prawdziwe ja-z ich słabościami...wadami...uczuciami...romansami.Normalnych zwykłych ludzi mających uczucia bądź też nie. Prawdziwy król jest nagi i takich tu widzimy.
Zaciekawiła mnie recenzja książki. Lubię to.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Tajemnice polskich templariuszy
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Tajemnice polskich templariuszy

Templariusze przez półtora wieku mieli swoje struktury administracyjne także na ziemiach polskich. Ich dzieje i zasługi dla rozwoju rolnictwa i osadnictwa...

Malta 1565
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Malta 1565

Niezwykle ważnym i dramatycznym punktem przełomowym w historii zakonu joannitów, po którym aż do dzisiejszych czasów nic już nie zagrażało jego dalszej...

Dobry pies
Rafał Witek