Sprawcy. Ofiary. Świadkowie. Zagłada Żydów 1933-1945

Książka wybitnego amerykańskiego historyka Raula Hilberga to kompendium wiedzy na temat zagłady Żydów podczas drugiej wojny światowej, autor opisuje mechanizmy zbrodni z trzech perspektyw. Część pierwsza przedstawia szerokie spektrum wykonawców - głównie niemieckich funkcjonariuszy reprezentujących różne warstwy społeczne i grupy zawodowe oraz ich kolaborantów w poszczególnych krajach. Część druga poświęcona jest losom prześladowanych i mordowanych podczas masowych egzekucji, w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach śmierci. W ostatniej części analizowane są postawy i działania państw, instytucji i osób, które były świadkami zagłady Żydów.

Informacje dodatkowe o Sprawcy. Ofiary. Świadkowie. Zagłada Żydów 1933-1945:

Kup książkę Sprawcy. Ofiary. Świadkowie. Zagłada Żydów 1933-1945

Sprawcy. Ofiary. Świadkowie. Zagłada Żydów 1933-1945 - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Żydzi, Getto,

Książka nie należy do łatwych w odbiorze, a zwłaszcza I część była dla mnie trudna. W całej książce jest bardzo dużo różnych nazwisk znanych i mniej znanych, dużo nazw różnych ugrupowań politycznych, dużo wymienionych miast, miejsc itd. Autor Raul Hilberg omawia Holokaust w całej Europie. Pisze o nieudzielonej pomocy przez Wielką Brytanię i USA. Ciekawa bibliografia m.in. "Noc" Elie Wiesel, "Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz" Danuta Czech, "Ten jest z ojczyzny mojej" Władysław Bartoszewski, Stanisław Adler "In The Warsow Ghetto".

Książka jest podzielona na trzy części, tak jak mówi nam tytuł:

I część Sprawcy

II część Ofiary

III część Świadkowie

Autor tej książki jest wybitnym amerykańskim historykiem. Pracował nad tą książką przez kilka lat.

Pamięć i Polityka. Droga historyka Zagłady
Raul Hilberg0
Okładka ksiązki - Pamięć i Polityka. Droga historyka Zagłady

"Neumann skinął głową po raz trzeci. Czy zgodziłby się zostać promotorem mojej rozprawy doktorskiej "Zagłada Żydów europejskich"? W zanadrzu...