Ok豉dka ksi捫ki - Sprawiedliwi zdrajcy. S御iedzi z Wo造nia

Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-4318-7
Doda/a ksi捫k: czytam

Ocena: 5.57 (7 g這s闚)

Rze wo造雟ka to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszaj帷e historie ludzi. Witold Szab這wski, rusza na Ukrain, by odnale潭 ostatnich 篡j帷ych 鈍iadk闚 tamtych wydarze. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukrai鎍y, kt鏎zy pomogli w闚czas Polakom?

Wrogo嗆 mi璠zy lud幟i tli豉 si jeszcze przed wojn. Ale gdy latem 1943 roku ukrai雟cy nacjonali軼i zacz瘭i zabija dziesi徠ki tysi璚y Polak闚, ich ukrai雟cy s御iedzi musieli wybiera. Jedni pomagali mordowa, a czasem nawet zabijali swoje polskie 穎ny i dzieci. Ale inni ryzykowali 篡cie, chowaj帷 Polak闚 na strychach, w schowkach i stodo豉ch. Co spotka這 pani Hermaszewsk, gdy z p馧torarocznym Mirkiem w ramionach ucieka豉 przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysi璚y Polak闚 przetrwa這 w pospiesznie zbudowanej warowni, z kt鏎ej nie by這 瘸dnej ucieczki?

Czy 瞠by ratowa innych, trzeba zdradzi swoich? Co pami耩 o ukrai雟kich sprawiedliwych m闚i o naszej to窺amo軼i? Dlaczego w trudnych czasach najwi瘯szym bohaterstwem bywa zachowanie si po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to pr鏏a odpowiedzi na te ci庵le aktualne pytania.

Kup ksi捫k Sprawiedliwi zdrajcy. S御iedzi z Wo造nia

Opinie o ksi捫ce - Sprawiedliwi zdrajcy. S御iedzi z Wo造nia

Avatar u篡tkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-11-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2016, Mam,
O Wo造niu wiele ju przeczyta豉m i obejrza豉m, ale ta pozycja wnosi do tematu powiew 鈍ie穎軼i. Najbardziej podoba豉 mi si jej neutralno嗆 i wielowymiarowo嗆. Poszczeg鏊ne historie dobrano tak, by ukaza zar闚no oprawc闚 jak i ludzi, kt鏎zy nara瘸j帷 篡cie swoje i swojej rodziny, robili wszystko, by pom鏂 Polakom. Wstrz御aj帷a i bardzo potrzebna ksi捫ka.
Niesamowita ksi捫ka, nie o z造ch Ukrai鎍ach morduj帷ych Polak闚. Pan Szab這wski opowiada o tych, kt鏎zy ratowali Polak闚 z nara瞠niem swojego 篡cia , ale r闚nie 篡cia swoich najbli窺zych. Przez wiele lat lat je寮zi po Wo造niu, przeprowadzi wiele rozm闚, wiele os鏏 otwiera這 si przed nim, jeszcze wi璚ej nie chcia這 z nim rozmawia. mimo to powsta豉 ksi捫ka dow鏚 na to, 瞠 nic nie jest czarno-bia貫 i tak 豉twe do opisania jak niekt鏎ym si wydaje.
Avatar u篡tkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-09-30, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2016 roku, Mam,
Polecam wszystkim! Niewiele jest takich ksi捫ek, zazwyczaj prze篡wamy jak to nas bezbronnych mordowano albo jak bohatersko Polacy w czasie wojny pomagali 砰dom. Zapominamy, 瞠 i w鈔鏚 nas byli ci 幢i, albo, 瞠 to nam pomagano z nara瞠niem 篡cia. Nikt tym Ukrai鎍om nie podzi瘯owa, nawet uratowani nie pami皻aj komu zawdzi璚zaj 篡cie. W ksi捫ce Szab這wski kilka razy przytacza wspomnienia czeskiego pastora, jego s這wa s niezwykle aktualne i ka盥y powinien je sobie zapami皻a, podkre郵a on bardzo cz瘰to, 瞠 to nie Polak, Ukrainiec, 砰d, Czech, katolik czy prawos豉wny zabija b康 potrzebuje pomocy tylko CZΜWIEK, zawsze CZΜWIEK. Bardzo cz瘰to generalizujemy, oskar瘸my o co ca貫 narody czy wyznania. a to przecie nigdy nie jest tak, 瞠 wszyscy ludzie konkretnej narodowo軼i czy wyzwania s 幢i lub dobrzy.
Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
ZABIJ CI CI, KT紑YCH KOCHASZ ,,Dooko豉 s御iedzi Strach p豉ka Strach wo豉" Strachy na lachy Tak brzmi s這wa piosenki Krzysztofa Grabowskiego ,,Ten wiatrak, ta 陰ka" i chocia Graba 酥iewa w niej o innej zbrodni, bo tej, do kt鏎ej dosz這 w Jedwabnem, trudno znale潭 lepiej oddaj帷e to, co dzia這 si na Wo造niu. Czystki etniczne na Polakach doprowadzi造 do sytuacji, w kt鏎ej Ukrai鎍y mordowali swoje polskie 穎ny, swoje polskie dzieci, swoich polskich krewnych. Ludzie nie bali si ju tylko obcych, 鄉iertelnym zagro瞠niem byli dla nich tak瞠 i Ci najbli窺i - s御iedzi, ma鹵onkowie, rodzice... Ale wszystko ma swoj drug stron, a o tej postanowi opowiedzie Witold Szab這wski w swojej wstrz御aj帷ej, a zarazem daj帷ej nadziej reporterskiej relacji o ludob鎩stwie. By這 lato roku 1943, kiedy ukrai雟cy nacjonali軼i na dobre rozpocz瘭i masowe mordy na zamieszkuj帷ych ich tereny Polakach. W 鈍iecie, kt鏎y oszala, w 鈍iecie, w kt鏎ym zab鎩cami potrafili by nawet najbli窺i, znalaz這 si jednak 鈍iate趾o w tunelu. Bo tam, gdzie zag豉da, tam gdzie najgorsze ludzkie strony, istnieje tak瞠 dobro, kt鏎e sprzeciwia si wszechogarniaj帷emu z逝. Czy s to dezercje pope軟iane by unikn望 wykonywania nieludzkich obowi您k闚 czy te otwarta pomoc w postaci zapewnienia schronienia, nadzieja wci捫 si tli. T nadziej postanawia zg喚bi w czasach obecnych Witold Szab這wski, ruszaj帷 na Ukrain by porozmawia z ostatnimi wci捫 篡j帷ymi 鈍iadkami Rzezi Wo造雟kiej i pozna historie ludzi, kt鏎zy pomogli Polakom... Ta ksi捫ka przera瘸. Ta ksi捫ka wstrz御a. Ale tak瞠 fascynuje. I nikogo nie pozostawia oboj皻nym. Witold Szab這wski z jednej strony podchodzi do tematu z ch這dnym reporterskim profesjonalizmem, jednocze郾ie pozwalaj帷 doj嗆 do g這su ludziom i ich emocjom. To oni, wraz z zadawanymi przez niego pytaniami o zachowanie, kondycj cz這wiecze雟twa i konsekwencje, s g堯wnymi bohaterami ,,Sprawiedliwych zdrajc闚". Sama podr騜 pozostaje w tle, liczy si historia, liczy si opowie嗆 o okrucie雟twie, kt鏎ego nie usprawiedliwia nawet wojna i o cz這wiecze雟twie, jakie dochodzi do g這su w tych, kt鏎zy pozostali wierni swoim zasadom moralnym. Szab這wski pisze, a w豉軼iwie relacjonuje, chocia momentami z i軼ie prozatorskim zaci璚iem, fakty i historie j瞛ykiem prostym i nadaj帷ym si dla ka盥ego odbiorcy. Kr鏊uj emocje, uzupe軟ione zdj璚iami wspomnienia, kt鏎ych nie zatar czas oraz przera瘸j帷a prawda o nas samych bij帷a ze stron. ,,Sprawiedliwi zdrajcy" to wa積a ksi捫ka. Daleka od uog鏊nie, daleka od propagandy, szczera, rzetelna i anga簑j帷a. Warta poznania, w szczeg鏊no軼i na tle zbli瘸j帷ej si premiery ,,Wo造nia" Smarzowskiego. ,,Znad morza, zza morza Ni urywa si z ig造 Czy zapomnisz zapomnie Nie wr鏂isz tu nigdy" Strachy na lachy Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/21/sprawiedliwi-zdrajcy-sasiedzi-z-wolynia-witold-szablowski/
Avatar u篡tkownika - Aneeaa
Avatar u篡tkownika - mskm13
mskm13
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 6, Chc przeczyta,
Inne ksi捫ki autora
Zab鎩ca z miasta moreli. reporta瞠 z turcji
Witold Szab這wski0
Ok豉dka ksi您ki - Zab鎩ca z miasta moreli. reporta瞠 z turcji

Zab鎩ca z miasta moreli to wielow徠kowa opowie嗆 o Turcji rozdartej mi璠zy Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobi, przesi彗ni皻ej konserwatyzmem i...

Ta鎍z帷e nied德iedzie
Witold Szab這wski0
Ok豉dka ksi您ki - Ta鎍z帷e nied德iedzie

Jest to niezwyk豉 historia ta鎍z帷ych nied德iedzi, zaskakuj帷a metafora naszych 25 lat wychodzenia z komunizmu. Jeszcze niedawno w tramwaju albo autobusie...

Recenzje miesi帷a
Drogowskazy