Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie

Data wydania: 2011-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-1859-8
Dodał/a książkę: czytam

Uczeń Normana Daviesa o wojnie widzianej oczami mieszkańców Berlina\r\n \r\nKiedy wybuchła II wojna światowa, Göring obiecał mieszkańcom Berlina, że na stolicę tysiącletniej Rzeszy nie spadnie ani jedna bomba. Wkrótce jednak alianckie bombowce pojawiły się nad miastem. Karta wojny odwróciła się. Nieubłaganie zbliżała się totalna zagłada - front wschodni.\r\n \r\n Mieszkańcy Berlina dalej wiedli swoje zwykłe życie. Borykali się z przedziwnymi problemami. Zaciemnienie to nie tylko codzienne drobne utrapienia (jak przy zgaszonych wszystkich światłach nie wpaść pod samochód?), ale też doskonała zasłona dla bezkarnie grasującego seryjnego mordercy. Nieprzyjemną konieczność spędzania długich godzin w schronach i piwnicach dzieciom osładzały gry planszowe, a dorosłym - liczne romanse. Donosicieli było tak dużo, że gestapo odsyłało „życzliwych” z kwitkiem, ale zarazem tylko w Berlinie tajna policja nie poradziła sobie z antyhitlerowskim ruchem oporu.\r\n \r\nNiesamowitą historię życia w stolicy Hitlera pasjonująco spisał Roger Moorhouse, który zadebiutował napisaną wraz z Normanem Daviesem historią Wrocławia. Niedawno dał się poznać także jako autor bestsellerowego Polowania na Hitlera.\r\n \r\nFascynujące!\r\n \r\n \r\nStolica Hitlera jest doskonale opracowaną i świetnie skomponowaną opowieścią, drobiazgowo odtwarzającą lata nazistowskiej arogancji, ucisku i korupcji, które znalazły swój koniec we wszechogarniającej destrukcji i ludzkim cierpieniu.\r\n \r\nAntony Beevor, autor bestsellera \"Berlin 1945. Upadek\"

Kup książkę Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie

Opinie o książce - Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Jest to doskonale napisana książka, przedstawiająca codzienny obraz życia w Berlinie podczas II wojny światowej. Jest to obraz szczególny, gdyż widziany oczyma zwykłych mieszkańców stolicy Niemiec. To, co w pierwszej kolejności najbardziej uderza czytelnika, to duża odmienność tego, czego dowiadujemy się w książce o tamtejszym Berlinie, od tego czym "częstowano" nas w telewizyjnych filmach i serialach, jak i również licznych publikacjach minionych lat. Rysuje się nam bowiem tutaj obraz miasta pogrążonego w chaosie wojny, terroru i strachu. Nie widzimy tysięcy mieszkańców Berlina, którzy z szaleńczą radością i oddaniem wiwatują na cześć Hitlera i pozostałych przywódców hitlerowskiego państwa. Widzimy natomiast tysiące ludzi żyjących w strachu przed Gestapo i ich informatorami, pospolitymi przestępcami, których przybywało w zastraszającym tempie wraz z pogarszająca się sytuacją wojenną, a także zwykłym ludzkim strachu przed śmiercią od wybuchu bomby. Innymi słowy rysuje się nam tu obraz zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w jakże niezwykłych i okrutnych realiach wojennych. W książce "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" obserwujemy także zwykłe życie mieszkańców Berlina, borykających się z tak codziennymi problemami jak. np. brak pracy, wzrost cen żywności, awarie wodociągów czy też zdrada partnera. To samo życie, takie same jakie wiedli i wiedza mieszkańcy na całym świecie. Niewątpliwie jest to niezwykła zasługa autora, iż książkę tę czyta się nie tylko jak naukowe dzieło historyka, prezentującego same udokumentowane fakty, lecz jako relację postronnego obserwatora, który żył w tamtym miejscu i czasie. Efekt ten zawdzięczamy setkom zapisków rozmów z ówczesnym mieszkańcami Berlina, które zachowały się w niemieckich i brytyjskich archiwach, a z których korzystał autor podczas pracy nad swą książką. "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" to opowieść o ludziach, ich zmiennych poglądach, dramatach, strachu oraz walce o codzienna normalność życia. Jest to pozycja, która zaciekawi osoby interesujące się historią polityczną Niemiec, wojskowością ale i równiez wszystkich tych, dla których najważniejsze są losy zwykłych ludzi. I właśnie na mnie największe wrażenie zrobił ten ostatni wymiar niniejszej publikacji, który w pewien sposób zmienił moje spojrzenie na zwykłych Niemców okresu wojennego. Polecam książkę zdecydiwanie wszytskim miłośnikom historii i dobrej literatury.