,,Niezbędna lektura dla nas wszystkich na drodze do codziennego bohaterstwa." Philip Zimbardo

Dlaczego niektóre dzieci świetnie sobie radzą z trudnościami? Co możemy powiedzieć o pozornie niezniszczalnych, niezwyciężonych młodych ludziach, którzy wydają się obdarzeni nadludzką zdolnością do adaptacji i odnoszenia sukcesów? Jak pokonać przeciwności losu, których doznaliśmy w dzieciństwie?

Przemoc rówieśnicza i domowa, utrata rodzica, zaburzenia i uzależnienia w rodzinie, wykorzystanie psychiczne, fizyczne lub seksualne. Badania dowodzą, że aż 75% osób przed 20. rokiem życia ma za sobą co najmniej jedno z tych doświadczeń. Bardzo wielu ciężko doświadczonych młodych ludzi nie jest w stanie się po nim podnieść, wielu się ich wstydzi. To nie oznacza jednak wyroku - dobre życie jest dostępne dla nas wszystkich. ,,Supernormalsi" to historie osób, które po dzieciństwie naznaczonym trudami i cierpieniem wspinają się na nieoczekiwane wyżyny.

Meg Jay, doświadczona psycholożka kliniczna, specjalistka od edukacji i autorka bestsellerów przygląda się osobom, którym udało się przetrwać trudne doświadczenia i dzięki niezwykłej odporności odnieść sukces w dorosłym życiu. ,,Supernormalsi" pokazują, na czym polega ich wyjątkowość. Autorka nie idealizuje jednak ich historii, lecz zwraca uwagę na trudności, z jakimi na co dzień muszą się zmagać, złożoność ich sytuacji, dając nam wgląd w to, jak przebiega proces przystosowania się do wyzwań, które stawia przed nami los.

O autorce: Meg Jay jest psycholożką kliniczną i profesorką nadzwyczajną w dziedzinie edukacji na Uniwersytecie Wirginii. Zrobiła doktorat z psychologii klinicznej i gender studies na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jej artykuły o rezyliencji i traumie ukazywały się m.in. w ,,New York Times", ,,Los Angeles Times", ,,USA Today" i ,,Psychology Today", a także na platformach NPR, BBC i TED. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

,,Na kolejnych stronach pochylam się nad tym słowem - ,,supernormalsi" - które postanowiłam stosować, by opisać osoby odporne psychicznie. Dzięki temu zabiegowi pragnę wykazać się raczej empatią niż błyskotliwością. Chciałam trochę pobawić się językiem - a także koncepcją normalności - a przy tym wybrać określenie, które współgrałoby z tym, co oznacza bycie odpornym psychicznie, życie poza ramami przeciętności i zgodności z oczekiwaniami". (fragment)

Informacje dodatkowe o Supernormalsi. Jak trudne doświadczenia w młodym wieku budują naszą odporność psychiczną:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Supernormal: The Untold Story of Adversity and Resilience

Tagi: Psychologia rodzinna

Kup książkę Supernormalsi. Jak trudne doświadczenia w młodym wieku budują naszą odporność psychiczną

Supernormalsi. Jak trudne doświadczenia w młodym wieku budują naszą odporność psychiczną - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-11-13,

"Przemoc rówieśnicza i domowa, utrata rodzica, zaburzenia i uzależnienia w rodzinie, wykorzystanie psychiczne, fizyczne lub seksualne. Badania dowodzą, że aż 75% osób przed 20. rokiem życia ma za sobą co najmniej jedno z tych doświadczeń. Bardzo wielu ciężko doświadczonych młodych ludzi nie jest w stanie się po nim podnieść, wielu się ich wstydzi. To nie oznacza jednak wyroku – dobre życie jest dostępne dla nas wszystkich".

Meg Jay jest doświadczoną psycholożką kliniczną w dziedzinie edukacji,która za drzwiami swojego gabinetu wysłuchała wiele historii ludzi, którzy nie byli w stanie podzielić się swoimi problemami z nikim innym.
Książka jest fabularyzowaną literaturą faktu, a autorka bazowała na badaniach badaczy, których wymienia z nazwiska.
Ogromnym plusem książki są historie ludzi, a nie suche informacje.
Każda historia jest inna, pokazuje smutek, ból, żal, ale i odporność, wiarę w lepsze jutro.
Nie zawsze można odbić się od dna, ale dlaczego nie próbować...
Jak pokonać przeciwności losu, których doznaliśmy w dzieciństwie?
Być może zainteresuje Was ta pozycja książkowa.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Supernormalsi. Trudne dzieciństwo i niezwykła historia odporności psychicznej" Meg Jay - to książka, którą sama autorka określa jako fabularyzowaną literaturę faktu. Meg Jay jest psycholożką kliniczną i profesorką nadzwyczajną w dziedzinie edukacji na Uniwersytecie Wirginii. Napisała wiele artykułów o rezyliencji i traumie. Jej psychologiczne książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

W tej książce wyróżniła 16 historii swoich pacjentów. Każdy z nich stanowi przykład bycia "supernormalsem". Autorka przywołuje również dygresje związane ze znanymi osobistościami. Wspomina m.in. o problemach Sylvii Plath czy Andy'ego Warhola.

Kim jest Supernormals? Najprościej rzecz ujmując to każda osoba, która w dzieciństwie musiała być odpornym psychicznie dzieckiem. Mogło to się stać z różnych przyczyn np. z powodu śmierci rodzica lub kogoś bliskiego, prześladowania w szkole, doświadczenia przemocy fizycznej lub/i seksualnej, z braku odpowiednich wzorców czy ogólnie różnych problemów w domu.

Co ważne, większość osób opisywanych w tej książce znajduje się na początku lub w środku swojej życiowej drogi. Nie wiemy do końca jak sobie poradzili z bagażem trudnego dzieciństwa oprócz tego, że zdecydowali się na terapię i nieustannie pracują nad sobą.

Długo po przeczytaniu tej lektury zastanawiałam się co dokładnie miała ona na celu? Jaki jest jej sens?
Według mnie Meg Jay chciała zwrócić uwagę na zjawisko supernormalsów i pokazać jak wiele osób z trudnym dzieciństwem ma później problemy z życiu dorosłym ale jak bardzo bywają one podobne do siebie. Dowodzi tego, że ważna i pomocna okazuje się terapia. Nie znajdziemy tu żadnych porad ani wskazówek. Jest to po prostu zbiór historii, z których jeśli tylko potrafimy to możemy wyciągnąć wnioski. Jestem pewna, że te historie znajdą swoich odbiorców.

PS. jeśli jeszcze zastanawiacie się czy sięgnąć po "Supernormalsów" to poniżej znajdziecie istotny fragment z tej książki:

"To nieznana historia ludzkiej odporności w obliczu przeciwności losu. To opowieść o tych, którzy wznoszą się na wyżyny mimo zaznanych w dzieciństwie trudów i cierpień. Pokazuje ona światu, że walka z własną przeszłością jest czymś równie odważnym – i złożonym – jak sami supernormalsi. Dorosły supernormals to superbohater – a czasem antybohater – dnia codziennego, wyposażony w moce i sekrety, o których nie wiedzą nieraz nawet jego najbliżsi. Możliwe, że z myślą o innych przywdziewa pelerynę i wykorzystuje swoje talenty do czynienia dobra, mimo że boryka się ze skrajnym zmęczeniem. Możliwe, że ze względu na samego siebie wkłada maskę i żyje w niewiarygodnej izolacji, choć tylko relacje międzyludzkie mogą go ocalić."

Nie każdy ma taki sam start w życiu, rodzimy się w różnych rodzinach, mieszkamy i dorastamy w różnych środowiskach i niestety często ma to duży wpływ na to, jakimi ludźmi się stajemy i jak wygląda nasza przyszłość.
Supernormalsi to książka opisująca trudne przeżycia z dzieciństwa pewnych ludzi, które wpłynęły na ich dorosłość, pewnie dużo osób myśli, że żyjąc w toksycznej rodzinie, dzieci stają się takie same, jak ich rodzice, ale bohaterom udało się od tego odciąć i dużo w życiu osiągnąć. Historie bohaterów zostały przestawione bardzo autentycznie to, co wtedy czuli, co robili, jak próbowali sobie samym wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, to wszystko chwyta za serce, ponieważ chyba nikt nie jest obojętny na krzywdę, która dzieje się bezbronnym dzieciom.
Książka jest naprawdę obszerna, jest tutaj ogrom tekstu, który momentami przytłacza zarówno treścią, jak i ilością, ponieważ czytając, czujemy się źle, z tym że niektórych spotkało tyle zła. Często te osoby obwiniały się niepotrzebne, że to ich wina, że dostały pasem, podczas gdy była to wina ojca alkoholika albo że tata odszedł z domu przez nich, a to nie było wcale związane z dzieckiem. Autorka skupiła się na tym, żeby dokładnie wyjaśnić każdy przypadek, dowiadujemy się zarówno tego, dlaczego dorosła osoba zachowuje się źle i jakie to ma późniejsze konsekwencje dla dziecka, niektóre traumy zostają w głowie na zawsze i wszystko przypomina się jednym niewłaściwym gestem lub dźwiękiem.
Muszę przyznać, że autorka włożyła w tę książkę ogrom pracy, jest tutaj tyle wiedzy, że można się bardzo dużo dowiedzieć o psychice osób, które miały trudne dzieciństwo. Jednocześnie uważam, że nie jest to pozycja dla wszystkich, pomimo tego, że były momenty, które bardzo mnie wciągnęły, czułam smutek i przygnębienie z powodu tych wszystkich krzywd i nie wiem, czy zdecydowałabym się na ponowne jej przeczytanie.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Mały Sam patrzy jak jego tata wychodzi i nigdy nie wraca.

Mała Emily widzi jak tata kolejny raz pije. Może dziś nie podniesie na nią ręki.

Mały Paul znów był dziś dręczony w szkole.

Trener po raz kolejny dotykał Michelle. - Dużo dla ciebie robię - przypominał. - Okaż mi swoją wdzięczność.

Supernormalsi to oni. Kiedyś zranieni. Samotni. Niezrozumiani. Bezradni. Wycofani. Zawstydzeni.

Dzisiaj silni. Wytrwali. Odważni. Wojownicy. Odporni psychicznie, którzy mimo trudnych przeżyć w dzieciństwie, wznoszą się na wyżyny. Pokazują, że zmaganie się z niełatwą przeszłością to długa droga. Jednak możliwa do pokonania.

„ Supernormalsi ” to książka, która jest jak kojący kompres. Niezwykle przystępna. Życiowa. Ujmuje swoim stylem. Zachwyca formą. Urzeka wydźwiękiem.

Autorka przypisuje tę lekturę do fabularyzowanej literatury faktu. Osobiście uważam, że to pozycja, którą powinien przeczytać każdy z nas. Nie tylko Ci, którzy przeszli przez trudne doświadczenia w dzieciństwie. Niezwykle nośna, emocjonalna i mimo tematyki, ciepła i przepełniona nadzieją. Wiele mi uświadomiła. Będę do niej wracać.

A dla Was mam najważniejsze przesłania, które wyciągnęłam z tej książki.

▪️Walczmy o sobie.

▪️Bądźmy wojownikami o swoją przyszłość. Bo przeszłość, choć zawsze będzie naszą częścią, nie musi nas definiować.

▪️Nie traćmy otuchy.

▪️Dbajmy o siebie jako dorośli. Wtedy będziemy potrafili zadbać o innych.

▪️Bądźmy dobrzy dla drugiego człowieka. Może osoba, na którą teraz patrzysz toczy właśnie swoją trudną wewnętrzną bitwę?

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Nie byłam pewna czy chcę sięgnąć po książkę ,,Supernormalsi. Trudne dzieciństwo i niezwykła historia odporności psychicznej". Mimo to zdecydowałam się na jej lekturę i cóż, nie żałuję. Wręcz przeciwnie.

Nie jest to łatwa pozycja ale myślę, że potrzebna. Pokazuje jak wydarzenia, które miały miejsce w dzieciństwie czy okresie nastoletnim mogą wpływać na dalsze życie.

Na pewno część z nas odnajdzie w książce historie podobne do ich własnych. Być może nigdy nie myśleliśmy, że to co przeżyliśmy można nazwać, że nie jesteśmy w tym sami, że może to spotkać każdego.

Część z nas na pewno może się utożsamić z opisanymi przypadkami.

Niektóre historie mogą wydać nam się znajome, inne obce, a jednak mogę być podobne do historii ludzi których znamy. Dzięki czemu, pomogą nam ich lepiej zrozumieć.

Podobało mi się to, jak autorka łączy wiedzę naukową z doświadczeniami swoich klientów, a także doświadczeniami znanych ludzi.

Do tego ten tytuł jest napisany przystępnym językiem, oczywiście nie małą w tym rolę odgrywa tłumaczka - Elżbieta Janota. Pomimo trudnej tematyki, książkę czyta się świetnie.

,,Supernormalsi" to pozycja zdecydowanie warta uwagi!