安iat這 mi璠zy oceanami

Tytu orygina逝: The Light Between Oceans
J瞛yk orygina逝: j瞛yk angielski
T逝maczenie: Anna Dobrza雟ka

Ocena: 4.92 (66 g這s闚)

Światło między oceanami to debiutancka powieść M.L. Stedman, która przedstawia historie dwójki ludzi po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

W roku 1920 na wyspie Janus Rock na posadę latarnika zatrudnia się Tom – weteran wojenny, który zostaje przyjęty na posadę latarnika. Wraz z żoną pragną zacząć wszystko od nowa, zapominając o przeszłości. Jednak los nie traktuje ich ulgowo.

Isabel traci dziecko oraz dowiaduje się, że nie będzie miała szansy na ponowne zajście w ciąże. Cios dla młodego małżeństwa jest niewyobrażalny. Isabel początkowo popada w apatię, a później – pojawiają się pierwsze objawy depresji.

Kiedy pewnego dnia do brzegów niezaludnionej wyspy dociera łódka z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem. Żywa, mała dziewczynka zostaje uratowana, a Isabel zaczyna uważać dziecko za dar od Boga. Nakłania niechętnego Toma do zaopiekowania się dzieckiem.

Kiedy małżeństwo wybiera się do rodzinnej miejscowości Isabel, by ochrzcić dziewczynkę, okazuje się, że zaginione dziecko poszukiwane jest przez jej biologiczną matkę. Tom, dręczony wyrzutami sumienia, podejmie decyzje, które zmienią losy wielu osób…

Światło między oceanami to bestsellerowa powieść, która spodobała się czytelnikom na całym świecie. W 2016 Światło między oceanami zostało zekranizowane, a w rolach głównych wystąpili Alicia Vikander i Michael Fassbender.

Tagi: b鏬

Kup ksi捫k 安iat這 mi璠zy oceanami

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - 安iat這 mi璠zy oceanami

Powie嗆 „安iat這 mi璠zy oceanami” ju od kilku lat figurowa豉 na mojej li軼ie ksi捫ek do przeczytania, wi璚 gdy tylko zobaczy豉m, 瞠 Wydawnictwo Albatros wznawia jej wydanie w nowej pi瘯nej oprawie, nie waha豉m si ani przez moment.

Z czytanych o niej opinii wiedzia豉m, 瞠 mog oczekiwa trudnych emocji, wybor闚 niemo磧iwych, kt鏎e zawsze kogo krzywdz i samotno軼i trwaj帷ej na wyspie latarni morskiej. Czym innym jest jednak czytanie opinii, a czym innym zag喚bienie si w 篡ciu latarnika Toma i jego 穎ny Isabel bole郾ie do鈍iadczonych przez 篡cie. Bo te pok豉dy emocji mo瞠 poruszy jedynie napisana z tak ogromn empati i zrozumieniem natury ludzkiej historia. Historia, kt鏎a jakkolwiek si sko鎍zy przyniesie komu b鏊 i cierpienie.

Tytu這we 鈍iat這 mi璠zy ocenami pr鏂z znaczenia dos這wnego w postaci latarni daj帷ej nadziej i bezpiecze雟two 瞠glarzom zmierzaj帷ym ku wybrze穎m Australii, przyjmuje r闚nie znaczenie metaforyczne. Bo czym瞠 jest odnalezione niespodziewanie niemowl w chwili najwi瘯szego b鏊u i depresji po utracie w豉snych dzieci? Czy dziewczynka nazwana Lucy, co oznacza 安iat這, nie jest w豉郾ie darem od losu dla nich, iskierk rozpalaj帷 ich 篡cie na nowo?

Ta powie嗆 jest przede wszystkim poruszaj帷ym studium mi這軼i matki do dziecka, wynikaj帷ej nie z wi瞛闚 krwi, a najg喚bszego przywi您ania do tej male鎥iej bezbronnej istoty, dla kt鏎ej jest si w stanie zrobi wszystko, co najlepsze, ale te wszystko, co najgorsze. To te opowie嗆 o zatruwaj帷ych ka盥y dzie wyrzutach sumienia, wewn皻rznym rozdarciu pomi璠zy niedaj帷ymi si pogodzi oczekiwaniami i wyborach, kt鏎ych konsekwencje przyjdzie ponie嗆.

Nietrudno wzruszy si do 貫z przy lekturze. Ja wyciera豉m nie raz mokre od 貫z policzki. Nietrudno te poczu emocje targaj帷e bohaterami, zrozumie ich wybory i racje. Czu豉m ci篹ar ich dylemat闚 przygniataj帷y mnie coraz bardziej i bardziej. Zako鎍zenie, cho zabarwione smutkiem, ukazuje si喚 mi這軼i, kt鏎a trwa, nawet je郵i nie mamy do niej prawa. To historia, kt鏎a zostaje w sercu na zawsze.

Avatar u篡tkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-02-26,

„安iat這 mi璠zy oceanami” to powie嗆, kt鏎a dostracza czytelnikowi ogromnej dawki wzrusze. Opowiada o r騜nych obliczach mi這軼i, ale przede wszystkim tej rodzicielskiej. Autorka bardzo trafnie opisuje macierzy雟two i u鈍iadamia nam, 瞠 aby kocha ma陰 istot mi這軼i bezwarunkow wcale nie potrzebujemy do tego wi瞛闚 krwi. Nie zabrak這 tak瞠 nawi您ania do mi這軼i pomi璠zy parterami i jej bezgranicznego zasi璕u. Obserwujemy jak czasami ci篹ko podsyca jej p這mie, aby mog豉 trwa.
Tak naprawd ka盥a strona tej powie軼i sk豉nia nas do refleksji. Niejednokrotnie zastanawia豉m si jak sama zachowa豉bym si b璠帷 na miejscu Isabel i Toma. Momentami pragn窸am ich szcz窷cia, innym razem g堯wkowa貫m nad moralno軼i ich zachowania, a jeszcze po幡iej pr鏏owa豉m usprawiedliwia Isabel. Zastanawia豉m si jak sama czu豉bym si w obliczu tragedii i pustki, kt鏎 czu豉m. Jak radzi豉bym sobie z b鏊em, kt鏎y nosi豉 w swoim sercu.
Jednak nie mo積a tak瞠 zapomnie o postaci Toma. M篹czyzna nie potrafi upora si z przesz這軼i, a wojna nawiedza go wspomnieniach nie daj帷 mu i嗆 do przodu. Jego osobowo嗆 sk豉da si z wielu warstw, a ich odkrywanie jest r闚nie emocjonuj帷e co g堯wny w徠ek powie軼i. Widzimy walk m篹czyzny o samego siebie i jego pr鏏 wybor闚 niemal niemo磧iwych. Nie spos鏏 nie uroni 透y nad jego postaci.

安iat這 mi璠zy oceanami” to powie嗆, kt鏎a 豉mie serca. Nie wa積e jak drog obraliby nasi bohaterowie to ona zawsze nie by豉 dobra. Ksi捫ka ta wzbudzi豉 we mnie wiele skrajnych emocji i budzi豉 mas pyta w mojej g這wie. Nie by豉 to lekka lektura, a jej czytanie mnie wyczerpa這. Jednak czas z ni sp璠zony by bardzo satysfakcjonuj帷y i obfituj帷y w wiele refleksji. Zdecydowanie polecam.

Po tej z pozoru spokojnej lekturze nie spodziewa豉m si takich emocji. Ale gdy autorka gra na strunach naszych uczu i emocji, gdy w tle jest historia zaginionego dziecka, to serce od razu chce wyskoczy. Budz si matczyne odruchy, napi璚ie g瘰tnieje i nie dopuszcza si my郵i, 瞠 ktokolwiek mo瞠 chcie wyrz康zi krzywd ma貫mu dziecku. To niedopuszczalne. To karalne. To okropne. Ale nie wyprzedzajmy fakt闚, sami przekonajmy si, czy jednak bohaterowie maj ludzkie odruchy, czy potrafi wznie嗆 si na wy篡ny prawo軼i i nie my郵e tylko o sobie …

Lata 20. ubieg貫go wieku. Tom Sherbourne, po powrocie z Wielkiej Wojny, otrzymuje posad latarnika, na Janus Rock, ma貫j niezamieszka貫j wyspie u wybrze篡 Australii. Osiedla si tam z nowo po郵ubion ma鹵onk, Isabel. Staraj si zapomnie o przesz這軼i i z dala od ludzi 篡 spokojnie, w symbiozie z otaczaj帷 ich pi瘯n przyrod. Jednak w ich ma鹵e雟twie pojawiaj si niepotrzebne nieporozumienia. Nie mog si doczeka potomka, Isabel dwukrotnie poroni豉, a trzecie dziecko urodzi豉 martwe. Kobieta wpada w depresj, jej marzenie nie mo瞠 doczeka si fina逝, nie wie, co jest z ni nie tak, 瞠 nie mo瞠 donosi ci捫y. M捫 stara si pociesza 穎n i po鈍i璚a jej du穎 czasu. Ale mimo wszystko chyba zaczynaj si od siebie oddala. Nieoczekiwanie los sprawi im niespodziank, do brzegu wyspy przyp造n窸a 堯dka, ze zw這kami m篹czyzny i noworodkiem. Mimo sprzeciwu Toma, postanawiaj zaopiekowa si dzieckiem, g這s serca jest za dzieckiem, rozs康ek nakazuje poszuka matki dziecka. Czy rodzice zachowaj w tajemnicy ten fakt, i b璠 wskazywa, 瞠 to ich dziecko? Czy wewn皻rzny g這s im na to pozwoli? Zapewne, tam gdzie, kobieta szuka dziecka. Nie mo積a tak post徙i, to niegodne, ale … Koniecznie przekonajcie si, jak potocz si losy rodziny, czy to dziecko to dope軟ienie ich szcz窷cia czy wr璚z pocz徠ek k這pot闚 …

安iat這 mi璠zy oceanami to wzruszaj帷a i pi瘯na opowie嗆 o dokonywaniu trudnych 篡ciowych wybor闚. Jak si okazuje, ka盥y wyb鏎 niesie za sob okre郵one konsekwencje. Nie ka盥y daje rado嗆 i spe軟ienie. Nasze 篡cie to jeden nieko鎍z帷y si wyb鏎, codziennie 篡cie jest usiane takimi trudnymi sytuacjami, w kt鏎ych nieustannie musimy o czym decydowa. Ale czy mo瞠my podejmowa decyzje za innych? Czy powinni鄉y bra pod uwag zdanie bliskich? Tak i nie. Wszystko zale篡 od okoliczno軼i. Jednego jestem pewna, nie mamy moralnego prawa by szcz窷liwi kosztem nieszcz窷cia innych. Nasza rado嗆 nie mo瞠 krzywdzi innych. A taka niezr璚zna sytuacja ma miejsce w tej historii.

Autorka pokazuje prawdziwe oblicze kobiety, w kt鏎ej rozkwita instynkt macierzy雟ki, ale kt鏎ej nie by這 dane cieszy si obecno軼i swojego dziecka. Widzimy, jak kobieta jest zdesperowana, gotowa do ogromnych po鈍i璚e, aby zosta matk, aby poczu ciep這 dziecka i rozkoszowa si jego obecno軼i. Do jakich czyn闚 jest si w stanie po鈍i璚i, aby spe軟i macierzy雟kie marzenia. Z drugiej strony postawa ojca te budzi podziw, ogromna mi這嗆 do 穎ny niejako prowokuje go do okre郵onych wybor闚. Czy post徙i s逝sznie?

Ta opowie嗆 rozbi豉 mnie, 透y rozmywa造 litery i wszystko jawi這 si jak za mg陰. Nie mog豉m si powstrzyma od p豉czu. Ka盥y wyb鏎 bohater闚 wi您a si z okre郵onymi konsekwencjami, nie tylko dla nich, ale te dla innych. P豉ka豉m nad ich losem, losem dziecka i sytuacj prawdziwej matki. Historia ka盥ego z bohater闚 porusza nasze g喚bokie uczucia i wprawia w melancholijny nastr鎩. Z t lektur p造nie si jak po oceanie 篡cia, nie wiedz帷, gdzie si zatrzymamy i czy wzburzone fale pozwol dotrze do celu. A jaki jest cel? Ka盥y ma sw鎩, do kt鏎ego d捫y kr皻 軼ie磬 篡cia …

Opowie嗆 skradnie ka盥e serce. Cudowna i subtelna. Jej klimat, tajemnicza i nieodkryta atmosfera, spowit aur 鈍ie瞠go morskiego wiatru czyni cuda, nie pozwala opu軼i dzikiej Janus Rock. Znakomita! Obowi您kowa dla ka盥ego, kto kocha dzieci i jest w stanie dla nich poruszy niebo!

Avatar u篡tkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2022-01-16,

安ietnie ukaza豉 篡ciowe dylematy pochodz帷a z Australii M.L. Stedman w swoim debiucie. Tak, to genialny debiut, kt鏎y doczeka si ekranizacji. Uwielbiam debiuty a ten tytu poleca這 mi tak wiele os鏏, 瞠 czu豉m i to nie b璠zie stracony czas.

Przenie鄉y si w czasie i przestrzeni na male鎥 wysepk Janus Rock, le膨c u wybrze篡 Australii, tam gdzie mieszaj si wody Oceanu Indyjskiego i Po逝dniowego. W 1920 roku by造 wojskowy Tom Sherbourne otrzyma tam posad latarnika. Chcia zapomnie o tym, co prze篡 na wojnie i jak wielu ludzi zabi. Z czasem w jego ma造m kr鏊estwie pojawi豉 si kobieta - Isabel. By豉 dobr i kochaj帷 穎n dla tego ma這m闚nego m篹czyzny, jednak nie potrafi豉 da mu dziecka.

By 27 kwietnia 1926 roku, kiedy Isabel sadzi豉 krzew rozmarynu na trzeciej ju mogile, gdy us造sza豉 p豉cz dziecka. W tym samym czasie Tom przez lornetk dostrzeg 堯d i zawo豉 穎n. Znale幢i martwego m篹czyzn i kwil帷e niemowl. Nie wiedzieli, 瞠 ta chwila ca趾owicie zmieni ich 篡cie. I nie tylko ich...

Szarpani emocjami nie s pewni jak decyzj podj望. Czy matka male雟twa uton窸a? A mo瞠 gdzie na nie czeka?
Jednak maj帷 wizj dotychczasowych niepowodze i brak szans na kolejn ci捫 穎ny, Tom ulega jej namowom i postanawia zatuszowa fakt, 瞠 堯dka kiedykolwiek dop造n窸a na wysp. Lata mijaj, dziewczynka ro郾ie, ale ro郾ie jeszcze co... Wyrzuty sumienia Toma, kt鏎y... Nie, tego ju nie zdradz.

Napisz tylko tyle - koniecznie musicie przeczyta t powie嗆! Proponuj te przygotowa chusteczki do ocierania 貫z wywo豉nych wzruszeniami.
Autorka nakre郵i豉 wspania造 obraz wojennych bohater闚, po kt鏎ych bliscy jeszcze d逝go p豉cz, samotno軼i, kt鏎ej poszukuj, by m鏂 w spokoju prze篡 reszt 篡cia oraz niespodziewane pojawienie si mi這軼i, zmieniaj帷ej nieco plany.
W這篡豉 w codzienno嗆 swoich postaci b鏊 po stracie nienarodzonych dzieci, konieczno嗆 godzenia si z kolejnymi traumami a tak瞠 trud w podejmowaniu decyzji, wcale nie b璠帷ej 豉tw - czy odnalezione na falach dziecko mo積a uzna za swoje. Dar taki kocha czy te mo瞠 pozbawi si tego uczucia oddaj帷, bo przecie nie nale篡 do nich...
Przyznaj, 瞠 to ogromny dylemat! Bardzo trudna decyzja do podj璚ia. Dla obojga. Cho p騧niejsze wydarzenia zweryfikowa造 nieco moje postrzeganie ich wyboru. Czy na pewno by dobry? Kto najbardziej na nim ucierpia? Czy by造 plusy wydarze z kwietnia 1926 roku?

Stedman powoli buduje napi璚ie i nie od razu dowiadujemy si kim by nie篡j帷y m篹czyzna i male鎥ie dziecko oraz jakie wydarzenia spowodowa造, 瞠 znale幢i si w 這dzi. Gdy si pozna ich histori to czy punkt widzenia nieco si nie zmienia? Jak potoczy si los g堯wnych bohater闚 i ich znalezionej c鏎eczki?

Gwarantuj Wam wiele emocji, zwroty akcji jak w kryminale, wiele szcz窷cia i nieszcz窷cia ludzkiego, strach w oczach nierozumiej帷ego dziecka, ale najbardziej poruszy mnie sam fina. Mimo wszystko.

Podsumowuj帷 - "安iat這 mi璠zy oceanami" cudowny i wzruszaj帷y debiut o sile mi這軼i, o przyrzeczeniach, 豉maniu obietnic, dobrych intencjach, wyrzutach sumienia, pragnieniu mi這軼i i pe軟ej rodziny o poronieniach, b鏊u i rozpaczy oraz o podarunku od losu. To historia w kt鏎ej 軼ieraj si pozytywne emocje z tymi negatywnymi. Naprzeciw podekscytowaniu i uczuciom matki wychodz w軼iek這嗆, z貫 wybory a godzi je pr鏏uj granice wytrzyma這軼i. 畝l walczy z nienawi軼i a ulga miesza ze smutkiem. Gor帷o polecam!

Ksi捫ka M.L. Stedman " 安iat這 mi璠zy oceanami " to poruszaj帷a opowie嗆 o mi這軼i, 瘸lu, stracie i trudnych 篡ciowych wyborach. Tom Sherbourne stara si upora ze wspomnieniami z wojny. Przyjmuje posad latarnika na niezamieszka貫j wyspie, oddalonej od wybrze篡 Australii. Liczy na to, 瞠 odzyska tam równowag i spokój. Zamieszkuje na wyspie Janus Rock z ukochan 穎n Isabel. Kobieta bardzo pragnie dziecka, jednak nie jest jej dane zosta matk. Dwa razy poroni豉, za trzecim razem urodzi豉 przedwcze郾ie martwego ch這pca. Isabel jest zrozpaczona, traci nadziej 瞠 kiedykolwiek zostanie matk. I wtedy, po dwóch tygodniach od ostatniej straty, do brzegów wyspy dociera ódz, na której jest niemowl i  martwy m篹czyzna. Isabel b豉ga m篹a by nie zg豉sza tego odpowiednim s逝瘺om, chce zatrzyma male鎥 dziewczynk i wychowywa jako swoje dziecko. Tom, mimo w徠pliwo軼i, nie mo瞠 ju d逝瞠j patrze na cierpienie 穎ny. ζmie wszystkie swoje zasady moralne, 豉mie przepisy obowi您uj帷e latarnika i ulega pro軸 穎ny. Nadaj dziewczynce imi Lucy. Isabel nareszcie jest szcz窷liwa, spe軟ia si w roli matki. Tom rówie pokocha dziecko, jednak wci捫 ma wyrzuty sumienia przez to czego si dopu軼i. Po jakim czasie, korzystaj帷 z urlopu Toma, przybywaj na sta造 l康 z wizyt do rodziców Isabel. S造sz wtedy pewn histori i juz wiedz co tak naprawd przydarzy這 si Lucy i m篹czy幡ie z 這dzi, który by ojcem dziewczynki. Spotykaj Hannah, która jest prawdziw matk Lucy. Kobieta jest zrozpaczona, jest cieniem cz這wieka po tym co j spotka這. Tom,  targany wyrzutami sumienia, podrzuca Hannah wiadomo嗆, 瞠 jej córka 篡je, jest bezpieczna i kochana. Dzia豉nia m篹czyzny doprowadzaj do tego, 瞠 Lucy ostatecznie wraca do biologicznej matki. Dziewczynka nic nie rozumie z tej sytuacji, rozpacza i t瘰kni za Isabel i Tomem. Ofiarami w tej historii sa po trochu wszyscy: Lucy, Isabel, Hannah i Tom. Jednak je郵i chodzi o Isabel, to w moim odczuciu jest to posta niesamowicie irytuj帷a, egoistyczna, skupiona wy陰cznie na sobie i swoim cierpieniu, nie licz帷a si z uczuciami innych. Zachowuje si troche jak rozkapryszone dziecko, ma pretensje do wszystkich dooko豉 o to co j spotyka. Gdy Isabel dowiaduje si kto jest biologiczn matk Lucy, nie ma wspó販zucia dla tamtej kobiety, nie interesuje j cierpienie innej matki. Liczy si dla niej tylko to, aby tajemnica nie wysz豉 na jaw, bo boi si straci Lucy. Isabel gra na uczuciach m篹a, który kocha j tak bardzo, 瞠 nie potrafi jej niczego odmawia. Tom, mimo wyrzutów sumienia, robi dla 穎ny wszystko, byle tylko by豉 szcz窷liwa i bierze na siebie ca陰 odpowiedzialno嗆 by chroni 穎n. Isabel natomiast, zamiast wdzi璚zno軼i, ma jeszcze do Toma pretensje. Dobrze, 瞠 chocia pod koniec powie軼i kobieta si opami皻a豉 i w ko鎍u post徙i豉 w豉軼iwie. Jest to bardzo wzruszaj帷a powie嗆, warta przeczytania. Znajdziemy w niej mnóstwo skrajnych emocji : mi這嗆, szcz窷cie, rozpacz, ból. Ksi捫ka sk豉nia do refleksji. Do czego jest zdolny cz這wiek by spe軟i swoje najwi瘯sze marzenie? Czy mo積a budowa swoje szcz窷cie na rozpaczy innych ludzi? Po przeczytaniu powie軼i mam ochot obejrze film, który powsta na podstawie tej ksi捫ki.

Avatar u篡tkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-10-27,

Ma豉 wyspa u wybrze瘸 Australi, a na niej latarnia morska. Jej opiekunem zostaje Tom, który nie mo瞠 upora si z demonami przesz這軼i. Ucieczka na wysp wydaje si najlepszym rozwi您aniem, wkrótce 穎na postanawia dzieli z nim samotno嗆. Los niezwykle ich od鈍iadcza. Wówczas nast瘼uje niespodziewany obrót akcji, który wystawi na prób zasady moralne i poczucie sprawiedliwo軼i bohaterów.
Do zakupu ksi捫ki M.L.Stedman "安iat這 mi璠zy oceanami", sk這ni造 mnie niezwykle pozytywne opinie. I faktycznie historia pi瘯na, nic dziwnego 瞠 doczeka豉 si ekranizacji.
Idea osadzenia powie軼i na pocz徠ku XX w. , pomys na fabu喚, pi瘯ne opisy, niesamowita sceneria da造 podwaliny dla klimatycznej i ciekawej ksi捫ki. Autorka stworzy豉 histori poruszaj帷 i i graj帷 na emocjach.
Powie嗆 mówi o tym 瞠 nawet najlepszy cz這wiek, mo瞠 pope軟ia b喚dy i podejmowa tragiczne w skutkach decyzje, cz這wiek jest przecie tylko cz這wiekiem , o tym jak ci篹ko zrezygnowa z upragnionego szcz窷cia, o mi這軼i zarówno rodzicielskiej jak i ma鹵e雟kiej.

Autorka stworzy豉 postacie,wielowymiarowe, ale nie wyidealizowane, emocjonalne, targane w徠pliwo軼iami ale w gruncie rzeczy dobre. Dzi瘯i temu czytaj cierpia豉m z bohaterami. Wiedzia豉m ze cokolwiek si nie wydarzy nie ma dobrego wyj軼ia z tej sytuacji.

I tu pojawia si "ale", ksi您ka by豉 dla mnie momentami straszliwie monotonna i ckliwa, mia豉m czasem ochot j od這篡. Bardzo dobrze 瞠 tego nie zrobi豉m ksi捫ka cho pocz徠kowo jednostajna, w dalszych rozdzia豉ch nabiera tempa.
Chyba mia豉m za du瞠 oczekiwania , podyktowane zas造szanymi opiniami. Niezaprzeczalnie ksi捫ka zmusza do refleksji.
Polecam szczególnie osobom które lubi wg喚bia si w tematyk moralno軼i i nie patrz na 鈍iat w kontek軼ie "czerni" i "bieli".

Avatar u篡tkownika - lourdes
lourdes
Przeczytane:2019-06-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2019,
"Zag逝szone j瘯i sumienia" Akcja debiutanckiej powie軼i M. L. Stedman rozgrywa si w Australii po pierwszej wojnie 鈍iatowej. Gównym miejscem tego dramatu historycznego jest ma豉, samotna wyspa Janus Rock. To tam trafia gówny bohater imieniem Tom.

Jest weteranem wojennym i przyjmuje prac latarnika, zast瘼uj帷 poprzedniego pracownika. Taka posada odpowiada Tomowi, gdy odnajduje spokój i cisz w rutynowej uporz康kowanej pracy a tym samym mo磧iwo嗆 rozprawienia si z demonami przesz這軼i i trapi帷ymi go koszmarami. Poza gównymi zadaniami latarnika takimi jak obs逝ga latarni czy raportowanie zajmuj si równie utrzymaniem w dobrym stanie wszelkich budynków gospodarskich. Co trzy miesi帷e otrzymuje niezb璠ne do 篡cia zapasy. Którego razu, kiedy to ma okazj wróci na sta造 l康 podczas urlopu, poznaj lokaln dziewczyn. Mi璠zy nimi nawi您uje si ni sympatii i zakochuj si w sobie. Nie d逝go potem pobieraj si i zamieszkuj na wyspie, a Isabel zostaje 穎n latarnika. Kobieta zafascynowana miejscem roz鈍ietla nieco szar codzienno嗆 Toma, a ten jest szcz窷liwy i ma szans na uporanie si z gryz帷 jego sumienie win ocala貫go. Do pe軟i szcz窷cia brakuje im dzieci, ale ta luka nie zostaje wype軟iona g這郾ym p豉czem dziecka. Isabel dwukrotnie traci dziecko. A i trzecia ci捫a nie ko鎍zy si pomy郵nie. Te wydarzenia zostawiaj 郵ad w postaci frustracji I za豉mania. Nie d逝go po tych wydarzeniach do brzegu wyspy przybija ód. Tom i Isabel sprawdzaj, co zasz這 i okazuje si, 瞠 znajduje si w niej m篹czyzna i male鎥ie dziecko. M篹czyzna nie 篡, ale dziewczynka, jak si szybko okaza這, by豉 ca豉 I zdrowa. Od tego momentu zaczynaj si, a w豉軼iwie, trwaj problemy ma鹵e雟twa, gdy Tom chce zg這si o zaj軼iu tak, jak si tego od niego wymaga, ale Isabel przekonuje go, by tego nie robi. Wreszcie w tajemnicy przed wszystkimi przygarniaj dziecko i traktuj jak swoje. Posiadanie dziecka sprawi這, 瞠 dziewczyna by豉 nie do poznania. Ona sta豉 si kochaj帷a matk Lucy- tak te j nazwali- a i Tom móg pokaza bardziej ojcowskie, niezwykle opieku鎍ze, oblicze. Wnet wracaj do Partaguese, aby przedstawi ma陰 swoim bliskim oraz j ochrzci. Wcze郾iej, jednak瞠 poznaj histori Hannah Potts, kobiety z bogatej rodziny, która wysz豉 za Austriaka. To zdarzenie wywo豉這 ostracyzm w lokalnej spo貫czno軼i, skutkuj帷 ucieczk 這dzi jej m篹a wraz z ich córeczk. Nie trudno si domy郵i, 瞠 dójka znaleziona przy brzegu przez Toma i Isabel to Frank i córka Hannah. Co nast瘼uje pó幡iej? Tego mo積a si domy郵i.

Z pocz徠ku powie嗆 najbardziej przypomina powszechny obyczaj z rysem historycznym i nutk dramatu. Toma 篡cie nie by這 wcale takie 豉twe, jak si mamy okazj dowiedzie z przejmuj帷ych wspomnie. Potem nast瘼uje ewolucja w fabule w postaci w徠ku mi這snego. A nast瘼nie zwrot w postaci zdarzenia z 這dzi. To ostatnie jest mo瞠 kluczowe, ale jego istota poci庵a za sob tyle ci庵n帷ych si do samego ko鎍a dramatyzmów, 瞠 wszystko inne jakby ginie. Zaciera si kwestia Traumy Toma. Przeistacza si równie w徠ek mi這sny w co, co z逝dzenia przypomina desperackie uczucie. A wszelkie tre軼i z 篡cia bohaterów zalewa niczym szkwa brzegi wyspy, temat macierzy雟twa. Staje si on, w miar jak ods豉niaj si karty powie軼i, co prawda, wielowymiarowy i z這穎ny, ale I przyt豉czaj帷y. Pojawiaj si równie t豉msz帷e wyrzuty sumienia, a czytelnik staje si stronniczy wobec postaci. Do tego dochodzi sporo akcji, gdy zap皻lone w徠ki powoli nabieraj czytelne kszta速y a wszystko to na bazie przyw豉szczenia dziecka. Nie jest to jednak gnaj帷a na 貫b na szyje akcja, bo nale篡 pami皻a, 瞠 jest to dramat, a nie sensacja. Pytanie jednak: czy to aby ciekawie si czyta? Odpowied: tak, ale dla wytrwa造ch i nastawionych na wy瞠j wymienion tematyk, oraz dla wytrwa造ch, gdy liczne opisy uczu, emocji i spostrze瞠 bohaterów nawet krajobrazu ci庵n si czasem zbytnio. Cho te ostatnie akurat maj prawo bytu, gdy 豉dnie orientuj nas w okoliczno軼iach, w jakich przysz這 篡 czy to mieszka鎍om wysepki, czy miasteczka.

Na dobr ocen na pewno zas逝guj szkice gównych bohaterów. S 豉two przyswajalne i wzbudzaj w czytelniku w豉軼iwe emocje. Podobnie ma si sprawa z ca陰 otoczk, a mianowicie bohaterami drugoplanowymi. Stanowi dobre t這 dla tego przedstawienia o bezduszno軼i, egoizmie i za郵epionej mi這軼i. Nie brak w nim scen prawdy wzruszenia, aczkolwiek te s nieliczne. Tym, których mog這by znu篡 czytanie i nast徙i豉 u nich stagnacja w przerzucaniu kartek, powiedzmy w po這wie lub ku ko鎍owi, powiem, 瞠 rozwi您anie historii jest na plus, a co za tym idzie, po trudach i znojach 鈔odka powie軼i, ko鎍ówka nagle staje si lekka, 豉twa i, najwa積iejsze, a zarazem lekko kontrastuj帷e z ca這軼i utworu, ciekawa.

"Jedyn rzecz jak mo瞠my zrobi, to kocha t ma陰 dziewczynk, tak bardzo, jak na to zas逝guje."

Rok 1920. In篡nier z Sydney, Tom Sherbourne, po z造ch prze篡ciach podczas Wielkiej Wojny pragnie odrobin pokoju. Pomaga mu w tym posada latarnika na niezamieszka貫j i oddalonej od zgie趾u ludzi wyspie Janus Rock i kochaj帷a 穎na Isabel. Niestety los wystawia ich na ci篹k prób.
Jeszcze nie wiedz, 瞠 decyzja jak podejm mo瞠 by tragiczna w skutkach...

Poruszaj帷a opowie嗆 o dokonywaniu ci篹kich wyborów i o niespe軟ionej ch璚i posiadania dziecka. Los niekiedy wystawia nas na ci篹k prób i tylko to my zdecydujemy jakie kroki podejmiemy. Mia豉m wysokie oczekiwania wzgl璠em tej powie軼i, niestety historia a tak mnie nie poruszy豉, a momentami nudzi豉.
Mimo to jest to lekka i przyjemna lektura, przy której bardzo szybko up造waj wieczory w przyjaznej atmosferze.

Avatar u篡tkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2019-03-10,

Tak bardzo chcieli mie dziecko, 瞠 postanowili post徙i wbrew zasadom zdrowego rozs康ku. 砰 w tajemnicy, przyj望 na siebie ewentualn krytyk, z豉ma regu造, nadwer篹y moralno嗆. A wszystko dla tej ma貫j istotki.

Mam wra瞠nie, 瞠 ta ksi捫ka zdoby豉 moje serce, jeszcze zanim wzi窸am j do r瘯i. Ta historia tak bardzo mnie intrygowa豉, 瞠 w ogóle nie bra豉m pod uwag, 瞠 mog豉by mi si nie spodoba. Oby這 si bez 貫z, co nie znaczy, 瞠 zabrak這 wzrusze i momentów zapieraj帷ych dech. Ta historia podzia豉豉 na mnie bardzo mocno, a powie嗆 ch皻nie zaliczy豉bym do tej najwy窺zych lotów.

Bardzo przypad這 mi do gustu osadzenie akcji na odludnej wysepce, klimat samotno軼i, motyw osobniczego  篡cia latarnika i jego 穎ny oraz wplecione w nie dramaty. Zag喚biaj帷 si w t histori wci捫 nasuwa這 mi si okre郵enie „samotno嗆 we dwoje”. Bo z czasem mi璠zy to pi瘯ne ma鹵e雟two zacz窸a wkrada si pustka i cisza, a wspólne tragedie mocniej dzieli造 ni 陰czy造. I to wszystko by這 czu. I napawa這 mnie to du篡m smutkiem i nut refleksji. I wci捫 zastanawia豉m si, do jakich dramatów doprowadzi ich depresja i szale雟two. A tragedi czu by這 w powietrzu.

Czytaj帷 t powie嗆 nie sposób nie zastanowi si nad kryterium moralno軼i, nad zbiorem pewnych zasad, które cho powinny by oczywiste czasami mamy ochot zwyczajnie nagi望. Tom i Isabel mieli 鈍iadomo嗆, 瞠 post瘼uj 幢e, z drugiej jednak strony ich wybory zdeterminowa豉 ostateczno嗆 i rozpacz tak wielka, 瞠 przyt逝mi豉 logiczne my郵enie. Sporo si nad tym zastanawia豉m i ich wybór wcale nie wyda mi si z造, dziwny czy nieuzasadniony. Zrozumia豉m ich decyzje, szanowa豉m ich jako ludzi. Zwyczajnie polubi豉m tych bohaterów i 篡czy豉m im jak najlepiej.

Stedman przedstawia nam histori do嗆 nietypow, a jednak na tyle realistyczn, 瞠 jeste鄉y w stanie w ni uwierzy, wczu si w sytuacj bohaterów, przesi彗n望 ich emocjami. Z jej sów przebija realizm ujawnia si w otoczeniu, pogl康ach ludzi, spojrzeniach na pewne sprawy. Mo積a by odnie嗆 wra瞠nie, 瞠 w powie軼i tej 豉twiej doszukiwa si z豉 ni dobra. Autorka ukaza豉 ludzk przewrotno嗆, s豉bo嗆, czaj帷y si mrok. Niesamowity klimat pieczo這wicie zbudowany z perfekcyjnie zespolonych elementów.

Czyta這 mi si wspaniale. A ciekawo嗆 prowadzi豉 mnie przez kolejne rozdzia造 z zawrotn pr璠ko軼i. Do samego ko鎍a ci篹ko by這 wydedukowa, jak Stedman postanowi豉 zako鎍zy swoj histori, jakim mocnym akcentem rozsta si z bohaterami. A 瞠 to rozwi您anie akcji musi zrobi wra瞠nie by這 dla mnie w tym przypadku rzecz oczywist. I doczeka豉m si. Po pi瘯nej historii, napisanej lekkim piórem, dotar豉m do satysfakcjonuj帷ego i idealnie dopasowanego zako鎍zenia.

„安iat這 mi璠zy oceanami” to jedna z tych powie軼i, w których szalenie 豉two si zaczyta. Pi瘯na, wzruszaj帷a, poruszaj帷a wa積e tematy, opowiedziana z pasj, przepe軟iona talentem literackim autorki. Ani przez moment nie czu豉m si rozczarowana. To wspania豉, kobieca powie嗆, której warto po鈍i璚i czas.

Przyznam szczerze, 瞠 sama nie za bardzo wiem co my郵e o tej ksi捫ce. Jej lektura nie wywar豉 na mnie kompletnie 瘸dnego wra瞠nia. Po tych wszystkich pe軟ych zachwytu recenzjach spodziewa豉m si naprawd genialnej powie軼i, która porusza豚y mnie do 貫z. Tymczasem „安iat這 mi璠zy oceanami” nie by這 ani dobre, ani z貫, mimo 瞠 temat tutaj poruszany okaza si naprawd ciekawy. Niestety autorka jak na mój gust potraktowa豉 go zbyt ckliwie, a o g喚bi oraz prawdziwych emocjach jakby ca趾owicie zapomnia豉. Na dodatek ju po kilkunastu stronach mo積a zauwa篡 brak zarysu psychologicznego, niezb璠nego przy tego typu powie軼iach. Gdyby tego by這 ma這 to zupe軟ie nie potrafi豉m zrozumie zachowania gównych bohaterów. Zw豉szcza w przypadku Isabelle. Jej posta sprawia豉, 瞠 ci庵le zastanawia豉m si jak mo積a tak post瘼owa i zarazem twierdzi, 瞠 to dla dobra ukochanych ludzi. Jej zachowanie by這 dla mnie po prostu irracjonalne.

Reasumuj帷 „安iat這 mi璠zy oceanami” mia這 potencja na naprawd dobr ksi捫k, jednak przez spor ilo嗆 niedoci庵ni耩 i brak autentycznego pod這瘸 emocjonalnego okaza豉 si naprawd przeci皻n powie軼i. Wyj徠kowo nie polecam.

Aleksandra

Wszystkie cytaty pochodz z ksi捫ki „安iat這 mi璠zy oceanami” autorstwa M.L. Stedman.

Szukaj mnie na:

Avatar u篡tkownika - izagd2121
izagd2121
Przeczytane:2017-09-10, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2017,

Pi瘯na opowie嗆 o wielkiej mi這軼i, po鈍i璚eniu,  a zarazem o  k豉mstwie i wielkim dramacie jakim jest oddanie dzieckoa prawdziwej matce. Niesamowicie wzruszaj帷a historia...

Avatar u篡tkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
S takie ksi捫ki, o kt鏎ych wiemy, 瞠 nie bed 豉twe, 瞠 wzbudz w nas wiele emocji i zmusz do refleksji. Ju po zwyk造m opisie czujemy, 瞠 to b璠zie co wielkiego, co na co czekali鄉y...Chyba 瞠 nie do ko鎍a sprosta naszym oczekiwaniom. "安iat這 mi璠zy oceanami" zosta這 podzielone na trzy cz窷ci. Pierwsz s losy Toma, pocz患szy od wojny a do 郵ubu z Isabel, kolejna to ich wsp鏊ne 篡cie na Janus Rock do tego feralnego dnia, a tak瞠 wychowanie ma貫j Lucy, w ostatniej za skupiamy si na wydarzeniach b璠帷ych konsekwencjami podj皻ych decyzji, gdy prawda ju wychodzi na jaw. I cho autorka ma dobry styl i potrafi wszystko zgrabnie opisa, to mia豉m wra瞠nie, 瞠 pocz徠ek oraz 鈔odek oscyluj帷y wok馧 dorastania ma貫j Lucy jest nieco nu膨cy i opr鏂z dobrze zapowiadaj帷ego si w徠ku, nie ma nic wi璚ej do zaoferowania. Czyli prawd powiedziawszy do ko鎍a drugiej cz窷ci jest poprawnie, ale bez fajerwerk闚. Dopiero trzecia cze嗆 oferuje co wi璚ej, to tutaj rozwija si akcja, czytelnika nareszcie mo瞠 poczu emocje! Jest napi璚ie, niepewno嗆, dramatyzm. To wisienka na torcie, uwie鎍zenie ca貫j pracy, jak wykona豉 autorka, pisz帷 ksi捫k. M.L. Stedman 豉dnie zarysowuje charaktery bohater闚, jednak brak這 mi wi瘯szego wyeksponowania ich g喚bi. 安ietnie opisuje przebieg wydarze, ale w tym wszystkim jakby zapomina o uczuciach bohater闚. O tym, 瞠 w 鈔odku niekt鏎zy tocz bitw, 瞠 maj rozterki, pe軟o przemy郵e - my o tym wiemy, spodziewamy si tego, pod鈍iadomie czujemy, dlaczego post瘼uj tak a nie inaczej, ale mi這 by by這 o tym poczyta, zobaczy, jak podj皻e decyzje i tocz帷a si wok馧 nich historia oddzia逝je na ich psychik, jaki ma wp造w na spos鏏 my郵enia, co towarzyszy這 im przy podejmowaniu decyzji. W tego typu powie軼i wa積e s dog喚bne portrety psychologiczne bohater闚, analizowanie, a tu niestety mi tego zabrak這, dosta豉m zdecydowanie za ma這. "安iat這 mi璠zy oceanami" to powie嗆 o wielu p豉szczyznach 篡cia, porusza kwestie wybor闚 moralnych, pokazuje 瞠 ka盥a z nich ma swoje konsekwencje w przysz這軼i. Nic nie jest tu niejednoznaczne, nie mo瞠my s康zi 瘸dnego z bohater闚, nie podaj帷 go wcze郾iej analizie. Ksi捫ka sk豉nia do zadawania pyta, do przemy郵e i chwili refleksji. I w jakim sensie, mimo tych niedoskona這軼i i niedoci庵ni耩, ma w sobie co pi瘯nego. M.L. Stedman stworzy co dobrego, co co przy dopracowaniu mia這by zadatki na miano "wielkiej". Zapowiada這 si wzruszaj帷o, mog造 by 透y, na co bardzo liczy豉m, ale...pod tym wzgl璠em si rozczarowa豉m. O ile fabu豉 wygl康a naprawd zach璚aj帷o i obiecuje co wyj徠kowego, o tyle efekt nieznacznie psuje s豉be przedstawienie bohater闚 i towarzysz帷ym im emocji. Mo磧iwe, 瞠 to ja tak wysoko podnios豉m poprzeczk i spodziewa豉m si z這tych g鏎, poniewa patrz帷 na opinie innych, "安iat這 mi璠zy oceanami" jest odbierana lepiej ni dobrze. W ka盥ym razie uwa瘸m, 瞠 to pozycja, po kt鏎 warto si璕n望, szczeg鏊nie, 瞠 jest okazja zobaczy histori na wielkim ekranie.
Avatar u篡tkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2017-04-04, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2017 r,
Pi瘯na i wzruszaj帷a opowie嗆 o ofiarach wojny, o mi這軼i i z造ch decyzjach. Czy mo積a nagi望 prawo w dobrej sprawie w imi mi這軼i ? Czy usprawiedliwi mo積a z這 wyrz康zone w dobrej intencji? Jest to powie嗆, kt鏎 warto przeczyta, nie zapominaj帷 o paczce chusteczek, poniewa nie jedna 透a sp造nie przy czytaniu. Nie obejrza豉m jeszcze filmu nakr璚onego na podstawie tej powie軼i, ale jestem pewna, 瞠 na pewno go obejrz. Polecam.
Avatar u篡tkownika - Montgomery
Montgomery
Przeczytane:2017-01-19, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Ksi捫ki 2017,
Ekranizacja ksi捫ki zdoby豉 do嗆 dobr ocen. Czy tym razem film oka瞠 si lepszy od ksi捫ki? Tego nie wiem i szczerze w to w徠pi. 安iatowy bestseller okaza si dla mnie ksi捫k nie do ko鎍a spe軟iaj帷 moje oczekiwania. Nie chc umniejszasz jej warto軼i, gdy ukazuje problem ma鹵onk闚 przed kt鏎ym m鏬豚y stan望 ka盥y. Tre嗆 jest przyst瘼na dla odbiorcy, ksi捫k czyta si szybko i przyjemnie, jednak jak dla mnie, ksi捫ka zosta豉 zbyt bardzo roz這穎na w czasie. Mi璠zy niekt鏎ymi rozdzia豉mi czy epizodami jest przeskok kilku tygodni, miesi璚y czy lat. Chocia jest to drobny szczeg馧, kt鏎y mi przeszkadza, nie ukrywam, 瞠 ksi捫ka potrafi wycisn望 par 貫z.
Avatar u篡tkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2017,
Zanim si璕n窸am po ksi捫k, mia豉m mieszane uczucia co do jej zakupu. Nie by豉m pewna czy trafi do mnie historia o latarniku i jego 篡ciu na wyspie, na kt鏎ej nie mieszkaj ludzie. Jednak do嗆 du篡 rozg這s sprawi, 瞠 si skusi豉m i jeden z egzemplarzy tej powie軼i trafi na moj p馧k. Jest to moja pierwsza ksi捫ka przeczytana w 2017 roku i mog 鄉ia這 wspomnie, 瞠 rok zacz窸am bardzo dobrze. Oby wszystkie ksi捫ki zrobi造 na mnie takie wra瞠nie jak ta. Szczerze mog j poleci, pomimo 瞠 przez pierwsze kilkana軼ie stron nie wci庵n窸a mnie. P騧niej jednak wszystko si rozwin窸o i zosta豉m poch這ni皻a ca趾owicie. Wiele razy si wzruszy豉m, by豉m r闚nie z豉 na bohater闚, a jednocze郾ie by這 mi ich bardzo szkoda. Pi瘯na powie嗆 o mi這軼i dwojga ludzi, kt鏎zy darz si wielkim uczuciem. S razem ze sob na dobre i na z貫. Tom jest latarnikiem, m篹czyzn z zasadami, kt鏎ych mocno przestrzega. Lecz jak to w 篡ciu bywa, nadszed taki dzie, w kt鏎ym musia wybra pomi璠zy g這sem rozs康ku, a g這sem serca. Lecz czy 豉two walczy z sercem, je瞠li jest nim w豉sna 穎na, kt鏎 kocha si ponad wszystko? Gdy na wyspie pojawi豉 si 堯d, a w niej niemowl wraz z cia貫m m篹czyzny, m這dzi ludzie stan瘭i przed podj璚iem ci篹kiej decyzji. Isabel, 穎na Toma mia豉 za sob poronienia, kt鏎e ci篹ko prze篡豉. Wiedzia豉, 瞠 dzieci ju mie nie mo瞠. Tak瞠 niemowl, kt鏎e nagle pojawi這 si w jej 篡ciu od razu pokocha豉 i nie chcia豉 si z nim rozsta. Tom jednak nie wyobra瘸 sobie, by mia zachowa dziecko i nikogo o tym nie poinformowa. Jednak jego mi這嗆 do 穎ny by豉 tak wielka, 瞠 uleg jej namowom i dziewczynka zosta豉 u nich. Ta decyzja bardzo na m篹czy幡ie ci捫y豉. Ci篹ko mu by這 z ni 篡 i funkcjonowa ka盥ego dnia tak jak gdyby nie pope軟i 瘸dnego b喚du. W 篡ciu rzadko zdarza si, 瞠 nie ponosi si konsekwencji swoich z造ch wybor闚. Jakie konsekwencje ponie郵i bohaterowie tej powie軼i? Czy ich wielka mi這嗆 przetrwa? Czy uda im si naprawi sw鎩 b陰d? Tego oczywi軼ie Wam nie zdradz. Jednak napisz Wam, 瞠 warto pozna t histori. Daje ona nam lekcj i uczymy si, 瞠 dobrzy ludzie r闚nie pope軟iaj b喚dy. Trzeba jednak potrafi si do nich przyzna i pr鏏owa je naprawia. Recenzja pochodzi z mojego bloga http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar u篡tkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2017-01-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ ________________________________________________________________________ ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to ksi捫ka, co do kt鏎ej mia豉m du瞠 oczekiwania. Nie tak dawno by這 o niej naprawd g這郾o, recenzje zach璚a造 a film na podstawie ksi捫ki, kt鏎y nied逝go po jej premierze trafi na du篡 ekran, jeszcze bardziej kusi mnie, aby si璕n望 po t pozycj jaj najszybciej. Czy ksi捫ka spe軟i豉 moje oczekiwania? Autorka za pomoc fabu造 przenosi nas do lat 20. ubieg貫go wieku, a dok豉dniej do roku 1920. Przedstawia nam posta Toma Sherbournea, in篡niera z Sydney, kt鏎y walczy na wojnie, i nadal zmaga si ze wspomnieniami, kt鏎e go m璚z. Idealnym rozwi您aniem tego problemu wydaje si by posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrze篡 Australii ma貫j wyspie Janus Rock, gdzie Tom uk豉da sobie 篡cie z kochaj帷 穎n Isabel, kt鏎a postanawia dzieli z nim samotno嗆. Stopniowo Tom uzyskuje utracony spok鎩 i zaczyna radzi sobie z przesz這軼i. Niestety ich szcz窷cie nie trwa wiecznie. Problemy zaczynaj, gdy ma鹵e雟two chce mie dziecko. Pierwsza ci捫a - poronienie. Druga ci捫a - poronienie. Trzecia ci捫a - narodziny martwego dziecka. Isabela po takich przej軼iach popada w depresj. Zrobi豉by wszystko, aby mie dziecko. I wtedy wydarza si cud - do brzegu wysepki przybija 堯d, w kt鏎ej znajduj si zw這ki m篹czyzny i... niemowl. Tom od razu chce nada sygna, zawiadomi prze這穎nych o takim wydarzeniu, jednak po namowach 穎ny, kieruj帷 si g這sem serca, a nie zasadami moralnymi, postanawia tego nie robi. Niestety podj璚ie takiej decyzji niesie za sob konsekwencje, kt鏎e po這膨 si cieniem na 篡ciu wielu ludzi. Odpowiadaj na pytanie - ksi捫ka mnie nie zawiod豉, aczkolwiek mam niewielkie zastrze瞠nia. Po pierwsze - j瞛yk. Nie wiem czemu, ale autorka tak napisa豉 ksi捫k, 瞠 mia豉m wra瞠nie jakbym czyta豉 lektur. Pierwsza lektura jaka przysz豉 mi na my郵 to ,,Robinson Crusoe". My郵, 瞠 autorka bardzo wczu豉 si w klimat lat 20. ubieg貫go wieku, dlatego te j瞛yk m鏬 troch niewsp馧czesny i bardziej skomplikowany ni ten, kt鏎y mo瞠my znale潭 w ksi捫kach, kt鏎ych akcja dzieje si wsp馧cze郾ie. Po drugie - ma這 dynamiczna akcja. Wszystko w tej ksi捫ce jest powolne, leniwe, jakby monotonne. Nie ma takiego dreszczyku, dzi瘯i kt鏎emu powie嗆 czyta這by si z wypiekami na twarzy. Ksi捫ka r闚nie nie wstrz御n窸a mn tak, jakbym chcia豉 aby to zrobi豉, oby這 si bez 貫z i stosu chusteczek. Aczkolwiek autorka postara豉 si, aby鄉y emocje odczuwali wraz z bohaterami. Cierpia豉m razem z Isabel, kiedy poroni豉. Cierpia豉m, gdy urodzi豉 martwe dziecko. Cierpia豉m r闚nie z Tomem, kt鏎y nie m鏬 sobie poradzi psychicznie z zaistnia陰 sytuacj. Jednak po mimo kilku minus闚 uwa瘸m, 瞠 ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to 鈍ietna ksi捫ka, ko這 kt鏎ej nie mo積a przej嗆 oboj皻nie. To pozycja, kt鏎a porusza bardzo trudny temat. To powie嗆 o dokonywaniu niew豉軼iwych wybor闚 i ponoszeniu konsekwencji wynikaj帷ych z podj皻ej decyzji. Autorka pokazuje, do czego s zdolni rodzice, a szczeg鏊nie kobieta, kt鏎a tak bardzo pragnie dziecka, 瞠 zachowuje si wr璚z egoistycznie. Zrobi wszystko, aby swoje pragnienie spe軟i, nie patrz帷 na to, 瞠 mo瞠 tym kogo krzywdzi. Ksi捫ka zdecydowanie zmusza do refleksji. Nie raz podczas lektury zastanawia豉m si, co bym zrobi豉 na miejscu Isabel i Toma. Zatrzyma豉bym dziecko czy wezwa豉 pomoc? Naprawd nie wiem... I jestem pewna, 瞠 nikt z Was nie wie, bo nie mo積a wiedzie, jak decyzj podj窸oby si w emocjach. Nie mo積a zatem pot瘼ia zachowania Isabel. Chcia豉 dobrze, ale niestety... Podejmuj帷 decyzj o zatrzymaniu dziecka, jej 篡cie zamieni這 si w jedno wielkie k豉mstwo. Podsumowuj帷, ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to poruszaj帷a powie嗆 o niszczycielskiej sile niew豉軼iwych wybor闚. O z造ch decyzjach podejmowanych przez dobrych ludzi. O szcz窷ciu, z kt鏎ego tak trudno zrezygnowa szczeg鏊nie, gdy jest ono na wyci庵ni璚ie r瘯i. Polecam!
Avatar u篡tkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Latarnia znajduj帷a si na Janus Rock p這nie dla wszystkich, kt鏎zy tego potrzebuj. Sama wyspa umiejscowiona jest pomi璠zy dwoma oceanami, wi璚 wyobra瞠nie sobie latarni w tym w豉郾ie miejscu przywo逝je bajkowy obraz. Autorka powie軼i stawie przed czytelnikiem bardzo wa積e pytanie na kt鏎e naprawd ci篹ko jest znale潭 m康r i w豉軼iw odpowied. Opr鏂z kilku zaskakuj帷ych moment闚, fabu豉 ksi捫ki jest raczej monotonna. Jednak w najbardziej pozytywnym tego s這wa znaczeniu. Czasami potrzebujemy w豉郾ie takiej ksi捫ki, kt鏎a pozwoli nam ca趾owicie wch這n望 klimat innego 鈍iata i kompletnie si w nim zatraci. Jest to ten rodzaj powie軼i przy, kt鏎ej siadamy "tylko na p馧 godzinki", jedynie po to by ockn望 si w 鈔odku nocy z panik w oczach, gdy w豉郾ie zgubili鄉y jeden dzie. Pomimo wszystko jest to niezmiernie satysfakcjonuj帷e. Jedyny minus, to charakter Isabel, nie wiem dlaczego, ale momentami okropnie mnie ona denerwowa豉. Prawdopodobnie jest to wina tego, 瞠 zupe軟ie nie potrafi豉m postawi si w jej sytuacji, niekt鏎e jej zachowania by造 jak najbardziej rozs康ne, ale czasami mia豉m ochot mocno ni potrz御n望. W opozycji do Isabel, Toma rozumiem w stu procentach. Rozumiem jego potrzeb dobrego spe軟ienia obowi您ku i post瘼owania zgodnie z zasadami, potrafi te sobie wyobrazi co nim kierowa這 kiedy w ko鎍u uleg namowom 穎ny. Zako鎍zenie ksi捫ki chyba nie mog這by by lepsze, ale pomimo tego ci庵le nie mog przesta o nim my郵e, co chyba stanowi najlepsz recenzj.
Avatar u篡tkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Ksi捫ka,kt鏎 nie spos鏏 zaponnie.Czyta豉m j z zapartym tchem i p豉ka豉m jak b鏏r.Polecam ka盥ej kobiecie zw豉szcza matkom.
Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Wzruszaj帷a opowie嗆 o mi這軼i, po鈍i璚eniu, macierzy雟twie. Momentami mo瞠 troch ckliwa, ale wcale mi to nie przeszkadza這. Polecam!
Avatar u篡tkownika - terka
terka
Ocena: 6, Czytam,
Polecam kobietom , naprawd dobra, taka zyciowa ksi您ka od kt鏎ej ci瞛ko sie oderwac .Czytajacpopadam w zadum zastanawiaj帷 sie nad losem bohater闚 ,mnie ksi捫ka zmusza do zadumy , marzen a r闚niez s momenty gdzie i 透y pop造na.Naprawde polecam
Avatar u篡tkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
Jest Rok 1920 Tom Sherbourne, in篡nier z Sydney, pomimo uplywu czasu nie mo瞠 si upora ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny.Dostaje posade latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrze篡 Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock.Zamieszkuje tam z kochaj帷a 穎na Isabel.Wspolnie probuja uporac sie z przeszloscia i borykaja sie z trodna terazniejszoscia.Ksiazka pokazuje jak zycie czlowieka moze sie diametralnie i nieodwracalnie zmienic pod wplywem dokonywania dobrych lub zlych wyborow.Wciagajaca ,zyciowa a jednoczesnie troche przerazajaca.Warto przeczytac.Polecam.
Avatar u篡tkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-11-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016,
6!!! Najlepsza ksi捫ka jak kiedykolwiek czyta豉m. Teraz b璠 chcia豉 obejrze film dla por闚nania. Pi瘯na, wzruszaj帷a i daj帷a do my郵enia. Cz這wiek czytaj帷 zastanawia si jakby sam post徙i w tej sytuacji.
Avatar u篡tkownika - niebieska_zaklad
niebieska_zaklad
Przeczytane:2016-11-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Kiedy kilka tygodni temu zobaczy豉m w kinie trailer ,,安iat豉 mi璠zy ocenami", pomy郵a豉m sobie: ,,O matko, co za melodramat. To na pewno nie jest film dla mnie". Tymczasem nied逝go potem w r璚e wpad豉 mi ksi捫ka pod tym samym tytu貫m i - o dziwo - niemal od pierwszych stron urzek豉 mnie swoim melancholijnym klimatem. Gdybym mia豉 wybra idealn, pe軟 refleksji powie嗆 na listopadowe wieczory, wskaza豉bym w豉郾ie debiut M.L. Stedman. To, co na filmowym zwiastunie wydawa這 mi si przejaskrawionym graniem na emocjach, w ksi捫ce jest opisane niezwykle wiarygodnie i ciekawie. Autorka niespiesznie wprowadza czytelnika w 鈍iat problem闚 bohater闚, a dzi瘯i temu stwarza mo磧iwo嗆 ich dobrego poznania. G堯wn postaci jest Tom, trzydziestoletni m篹czyzna, kt鏎y zmaga si z wojenn traum. Po powrocie z frontu, zbiegiem okoliczno軼i poznaje m這d i pe軟 篡cia Isabel. Pobieraj si, a nast瘼nie zamieszkuj na samotnej wyspie, gdzie Tom obejmuje posad latarnika. Rozpoczynaj pustelnicze, ale szcz窷liwe 篡cie we dwoje. Wszystko zdaje si uk豉da dobrze, do czasu pierwszego poronienia Isabel. Kiedy dowiaduje si, 瞠 nie b璠zie mog豉 mie dzieci, popada w depresj. I w豉郾ie wtedy na wyspie pojawia si... niemowl. Przeznaczenie czy przypadek? Ma鹵e雟two stanie przed trudn decyzj, kt鏎a po這篡 si cieniem na 篡ciu wielu niewinnych os鏏. To opowie嗆 o trudnej sztuce wybor闚 i konsekwencjach z nimi zwi您anych. W g堯wnej mierze historia opowiedziana jest z perspektywy Toma, jego dylemat闚 moralnych oraz rozterek. Isabel jest raczej t, kt鏎a wie czego chce i kt鏎a zamierza by szcz窷liwa nawet kosztem innych. Tylko czyja postawa 篡ciowa jest w豉軼iwa? M.L. Stedman pr鏏uje odpowiedzie na pytanie, co jest wa積iejsze - w豉sne szcz窷cie czy czyste sumienie? Samotno嗆, mi這嗆, nienawi嗆 i przemijanie. A nad trudnym, nieuniknionym losem bohater闚 g鏎uje niezniszczalna, symboliczna latarnia morska. Ksi捫ka ta, cho jej akcja dzieje si powoli, obfituje w emocjonalne fragmenty i sk豉nia do wielu przemy郵e. A co najwa積iejsze, czytaj帷 j, mia豉m poczucie dobrze sp璠zonego czasu. Teraz nie dziwi si, 瞠 powie嗆 sprzeda豉 si na 鈍iecie w 2,3 milionach egzemplarzy. I nawet zmieni豉m zdanie odno郾ie filmu na jej podstawie - pod koniec listopada zn闚 wybieram si do kina. :-)
Avatar u篡tkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2016-11-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2016,
Historia opisana prze M.L. Stedman wci庵n窸a mnie ju od samego pocz徠ku i pomimo jakby troch ckliwego j瞛yka, kt鏎y mnie momentami dra積i, co w tyle g這wy m闚i這 mi, 瞠 to b璠zie dobra historia, historia kt鏎a zostanie w mojej pami璚i na d逝go. Autorka bardzo skrupulatnie opisa豉 portrety psychologicznego ka盥ego bohatera. Ka盥y z nich zmaga si z decyzj kt鏎 podj掖. Z jednej strony uwa瘸j, 瞠 podj瘭i j s逝sznie, a z drugiej jednak gdzie pojawia si my郵, 瞠 mo瞠 kto czeka na to dziecko. I tak te jest, po jakim czasie Tom spotyka matk dziewczynki. Wi璚ej: http://www.zksiazkawdloni.pl/2016/11/swiato-miedzy-oceanami-ml-stedman.html
Avatar u篡tkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2016-10-30, Przeczyta豉m,

Samotno嗆 mo瞠 by lekiem na ból, pozwala z dala od innych na zmaganie si z tym co zrani這 i pozostawi這 blizny, niewidoczne dla oczu, lecz nie dla serca i umys逝. Jednak czasem kto sprawia, 瞠 do przesz這軼i drzwi przymykaj si i znowu wa積a jest tera幡iejszo嗆, a i przysz這嗆 nabiera ja郾iejszych barw. Szcz窷cie jest w zasi璕u r瘯i, wydaje si takie 豉twe do osi庵ni璚ia, dla niego mo積a wiele po鈍i璚i, ale rachunek za chwile s豉bo軼i zawsze w ko鎍u zostanie wystawiony. Wyspa Janusa dla niektórych wydaje si ostatnim miejsce na Ziemi, gdzie chcieliby zamieszka. Tom uwa瘸 inaczej, ten kawa貫k l康u, smagany s這nymi porywami wiatru, jest dla niego punktem, pozwalaj帷ym na, przynajmniej czasowe, odepchni璚ie od siebie wspomnie. Wci捫 wracaj do niego obrazy z Wielkiej Wojny i twarze tych co stracili w niej 篡cie. Posada latarnika to ucieczka od frontu, 鄉ierci i kilku lat niewyobra瘸lnego dla wi瘯szo軼i koszmaru. Jednak niekiedy pojawia si niespodziewana szansa na pozostawienie za sob z豉 jakiego si do鈍iadczy這. Isabel jest odwa積a, pe軟a rado軼i i zakochana w Tomie, nie przera瘸 jej perspektywa zamieszkania na bezludnej wyspie, z daleka od bliskich. Nie boi si tego, wie, 瞠 u jej boku b璠zie kto kogo kocha i to z wzajemno軼i. Nic nie zapowiada dramatu, którego stan si uczestnikami, jeszcze mog cieszy si sob i przysz造m radosnym wydarzeniem. Niestety poronienia i utrata dziecka to ogromny wstrz御 dla obojga, ale nawet w takich bolesnych momentach nie odwracaj si od siebie, s dla siebie oparciem. Los jednak wystawia ich na kolejn prób, do brzegu wyspy dobija ódka z niecodziennymi pasa瞠rami zmieniaj帷 wszystko. Kim jest nie篡j帷y m篹czyzna i 篡we niemowl? Dla Toma to wa積e pytania, Isabel natomiast skupia si na dziecku, rozs康ek i serce nie id tym razem w parze. Jedno z nich zdaje sobie a zanadto spraw co oznacza decyzja podj皻a pod wp造wem uczu, lecz widz帷 ból ukochanej osoby, rozwaga zostaje zignorowana, chocia nie da si zapomnie o z豉maniu w豉snych zasad. Czy mo積a jednocze郾ie by szcz窷liwym i 篡 ze 鈍iadomo軼i o tragedii kogo innego? Wyspa Janusa mia豉 by azylem, miejscem gdzie demony przesz這軼i zostan okie透nana, by豉 鈍iadkiem szcz窷cia i niewyobra瘸lnego smutku. Czy rado嗆 maj帷a u swych podstaw ból innych nie jest oszukiwaniem samego siebie? Mo瞠 to jedynie iluzja, kalecz帷a ludzie jeszcze dotkliwej ni bolesna rzeczywisto嗆? Bardzo du穎 napisano ksi捫ek o ró積orodnych obliczach mi這軼i, temat ten jest niewyczerpany,gdy ka盥a jest inna, niepodobna i jedyna w swoim rodzaju. Nie zawsze jest nazwana po imieniu, czasem 鈍iadcz o niej jedynie czyny i mówi o jej sile o wiele wi璚ej ni jakiekolwiek wypowiedziane s這wa. "安iat這 mi璠zy oceanami" to opowie嗆 o mi這軼i, maj帷ej wiele twarzy, ale przede wszystkim o ludziach w jakich ma swój pocz徠ek, rozwija si i przede wszystkim, którzy poddaj j próbom. M.L. Stedman przedstawi豉 w osobach Toma i Isabel ca陰 gam jej odcieni, niekiedy jasnych a po mroczno-bolesne. Mog這by si wydawa, 瞠 nie ma nic niezwyk貫go w historii latarnika i jego 穎ny, po prostu m這dzi ludzie ze swoimi problemami, mo瞠 tylko miejsce nie tak zwyczajne. Ju po pierwszych przeczytanych rozdzia豉ch wiemy, i przed nami powie嗆 jaka poch這nie nas bez reszty i wprost zmusi do zastanowienia si nad tym co rzeczywi軼ie jest wa積e w 篡ciu i jak jedna decyzja zmienia dos這wnie wszystko. "安iat這 mi璠zy oceanami" to historia wielowarstwowa, z pe軟ym wachlarzem emocji, poruszaj帷a i nie pozostawiaj帷a oboj皻nym na to co jest udzia貫m bohaterów, w徠ki uzupe軟iaj si nawzajem, tworz帷 portret ludzi poranionych i próbuj帷ych na nowo zbudowa swój 鈍iat pomimo prze郵aduj帷ych ich demonów przesz這軼i. Niektórzy z nich gubi si w momencie gdy musz stawi czo豉 skutkom swoich wyborów i nie umiej pogodzi si z prawd, lecz tu obok nich jest kto wspieraj帷y ich, bior帷y na barki ci篹ar wspólnej winy bez s這wa skargi i dochowuj帷y tajemnicy pomimo w豉snego bólu. Ksi捫ce M.L. Stedman daleko do 透awej historii, chocia niewykluczone, 瞠 mog si one pojawi za spraw losów Toma i Isabel, dwójki ludzi, bezpo鈔ednio i po鈔ednio zmuszonych do zmierzenia si tym co pozostawi豉 po sobie wojna. Tych dwoje balansuje pomi璠zy szcz窷ciem, dramatycznymi decyzjami, cieszy si z wyrwanych losowi chwilami rado軼i, próbuj帷 uciec od pod捫aj帷ego za nimi rani帷ymi wspomnieniami. Czasem to co cz這wieka nie zabija 豉mie go, mi這嗆 pozwala w takim momencie na zaleczenie ran, ale blizna zawsze ju pozostanie, rzucaj帷 cie na wszystko co przyjdzie pó幡iej. Sam tytu "安iat這 pomi璠zy oceanami" ma wiele znacze, jedne nasuwaj si od razu, inne przychodz jaki czas po lekturze, ka盥e z nich nie wyklucza si, uzupe軟iaj si nawzajem i wzbogacaj帷 niezwyk陰 histori latarnika i jego 穎ny.

Avatar u篡tkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2014,
Niezmiernie ceni ksi捫ki, kt鏎e wstrz御aj moim 鈍iatopogl康em, zasadami i wr璚z bole郾ie u鈍iadamiaj, 瞠 nic na tym przedziwnym 鈍iecie nie jest oczywiste, a ka盥y grzech ma swoj w豉sn, wymykaj帷 si wszelkim ramom i ocenom histori. "安iat這 mi璠zy oceanami" to powie嗆 bardzo przewidywalna i w豉郾ie dlatego niezmiernie mocno trzymaj帷a w napi璚iu. Wiemy bowiem, 瞠 w malowniczo i koj帷o wykreowanym 鈍iecie nast徙i dramat. Wiemy, 瞠 dobrzy, serdeczni, otwarci, lecz ci篹ko do鈍iadczeni przez los ludzie - zostan dotkni璚i jeszcze bardziej, zranieni 鄉iertelnie i bez nadziei na uzdrowienie. Z ka盥 kart przywi您ujemy si do nich coraz mocniej, cho coraz wyra幡iej widzimy, 瞠 瘸dne pustkowie, 瘸dna latarnia i 瘸dne mg造 nie ukryj z豉, kt鏎e stanowi istot ich czynu. Zdajemy sobie spraw z tragicznych konsekwencji pope軟ianego przest瘼stwa, a jednak tak bardzo chcemy, by nikt go nie dostrzeg. By... kradzie dziecka pozosta豉 niezauwa穎na...
Avatar u篡tkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,
Na pewno d逝go nie zapomn tej ksi捫ki..by mo瞠 nie wywo豉豉by takich emocji w formie tradycyjnej, ale ja akurat s逝cha豉m audiobooka w rewelacyjnym wykonaniu Dereszowskiej..- to nie by這 czytanie to by豉 gra, niczym wspania貫 s逝chowisko.A co do tre軼i ksi捫ka ciekawa, poruszaj帷a trudne tematy, zmuszaj帷a do my郵enia,,.Czytaj帷" ca造 czas si zastanawia豉m co ja bym ja zrobi豉 na miejscu Toma i Isabel..jedno wiem na pewno nie chcia豉bym si znale潭 w ich sytuacji i stan望 przed wyborami, przed jakimi postawi ich Los.A ju najbardziej by這 mi 瘸l ma貫j Lucy..Lulu jak to j nazywa Tom Jak na autorski debiut to naprawd bardzo dobra ksi捫ka, mam nadziej,瞠 autorka nie poprzestanie tylko na tej jednej ksi捫ce..Da豉bym 5 ale dzi瘯i Dereszowskiej jest o stopie wy瞠j;:)
Avatar u篡tkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Znalaz豉m t ksi捫k w bibliotece na p馧ce "Od堯 tu ksi捫k je郵i nie wiesz ,gdzie jest jej miejsce". Zach璚i mnie kr鏒ki opis i fakt ,瞠 to debiut ,kt鏎y ju dotar do 28 kraj闚. Zazwyczaj zapominam o takich ksi捫kach zaraz po przeczytaniu... Tej nie zapomn. Historia poruszy豉 mnie i moje serce szczeg鏊nie,瞠 czyta豉m j na 堯磬u le膨c obok mojej 酥i帷ej c鏎ki ,kt鏎ej widok doprowadza mnie co i rusz do wzrusze. Tom i Isabel s dla mnie lud幟i ,kt鏎ych pokocha豉m od pierwszych stron. Za to co zrobili, za to jak kochali ma陰 Lucy i za to ,瞠 j oddali ,gdy by這 trzeba. Za to ,瞠 Isabel si nie podda豉 ,cho musia豉 zwr鏂i dziecko prawdziwej matce. Uwielbiam Hannah za to ,瞠 by豉 cierpliwa i nie podda豉 si c鏎ce ,kt鏎a nie chcia豉 jej zna. Uwielbiam autork za to ,瞠 pozwoli豉 mi przesta p豉ka na ko鎍u, daj帷 mi szans bym wierzy豉 ,瞠 Tom umrze szcz窷liwy...M鏂 jeszcze raz zobaczy swoj ma陰 Lulu. Wr鏂 do tej ksi捫ki, gdy b璠 star Pani:) Dla wzrusze! Dlaczego nie sze嗆? Za to ,瞠 brakuje jeszcze Pani autorce dopracowania. Zdania s bardzo proste , brakuje opis闚 i wida ,瞠 to "鈍ie篡na" ,ale wierze w ni bardzo!

"Po tych wszystkich przeczytanych recenzjach oraz pozytywnych opiniach dotycz帷ych tej ksi捫ki, gdy rozpoczyna豉m jej lektur, by豉m pe軟a zapa逝 i nadziei, 瞠 oto przede mn historia, kt鏎a nie tylko porwie mnie ju od pierwszych stron, ale przede wszystkim pozostawi po sobie trwa造 郵ad zar闚no w mym sercu jak i pami璚i."

Czy i na mnie wywar豉 ona tak du瞠 wra瞠nie? Odpowied znajdziecie w mojej recenzji: https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-swiatlo-miedzy-oceanami-m-l-stedman/

Avatar u篡tkownika - Ola2911
Ola2911
Przeczytane:2022-06-13, Ocena: 2, Przeczyta豉m,

Od kiedy ksi捫ka ta zosta豉 wydana, mia豉m wielk ochot j przeczyta i, prawd m闚i帷, nie wiem dlaczego. Mo瞠 to morze mnie ci庵n窸o, latarnia morska, nie wiem... I wreszcie przysz豉 na ni pora. Zupe軟ie nie wiem po co i czego si po niej spodziewa豉m. Czeka豉m na klimat, a trafi這 si zwyczajne czytad這, do嗆 nijakie, z histori, kt鏎a mia豉 gra na emocjach, ale nawet to si nie uda這. Napisana jest zwyczajnie prosto, opowie嗆 wydaje si banalna i przewidywalna. Czego tu zabrak這. Polotu, energii, pomys逝, nie wiem. Mam wra瞠nie, 瞠 ta ksi捫ka jest pusta w 鈔odku. Chocia tytu ma 豉dny.

Avatar u篡tkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2021-10-13, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Tom i Isabel Sherbourne'owie stanowili szcz窷liw i nietypow par. On - m篹czyzna czuwaj帷y dzie i noc przy latarni oraz ona - m這da i pe軟a marze kobieta. Oboje wyczekiwali potomstwa. Niestety, los si do nich nie u鄉iechn掖. Po dw鏂h poronieniach Isabel traci nadziej na szcz窷liw rodzin. Niebawem do brzegu wyspy Janus Rock przybywa 這d z nie篡j帷ym ju m篹czyzn i male鎥im niemowl璚iem. Isabel z rado軼i bierze pod opiek ma陰 dziewczynk. Tom, mimo pocz徠kowych obaw i w徠pliwo軼i, decyduje si przygarn望 owe dziecko. Co z tego wyniknie? Czy Tom i Isabel stworz szcz窷liw rodzin?

Powie嗆 ju od samego pocz徠ku zaintrygowa豉 mnie, podobnie jak i tytu ksi捫ki. M這dzi ( a zarazem doro郵i ) bohaterowie podj瘭i si niema貫go zadania, przyjmuj帷 pod sw鎩 dach cudze dziecko, sporo przy tym ryzykuj帷. Gdy dziecko zaczyna oswaja si z nimi, wydawa by si mog這, i nic im do szcz窷cia nie brakuje. Jednak瞠... jaka historia kryje si za ow 這dzi z nie篡j帷ym m篹czyzn? Kim naprawd by這 to dziecko? Temat powie軼i do 豉twych nie nale篡, lecz daje wiele do myslenia. Wychowywanie dziecka, a zw豉szcza cudzego, wi捫e si z licznymi ovowi您kami i trudami. Tom, kt鏎ego w pewnym sensie "wychowywa豉" wojna, mia wiele w徠pliwo軼i co do przygarni璚ia dziecka. Jednak瞠 zgodzi si nim opiekowa mi璠zy innymi dla dobra Isabel.

Czy aby powie軼 odnosi豉 si tylko do w徠ku wychowywania dziecka?Ot騜 nie, gdy nie zabraknie innych, nie mniej wa積ych w徠k闚 odnosz帷ych si r闚nei do bohater闚. W 篡ciu Isabel pojawi si pewna kobieta, kt鏎a zak這ci spok鎩 w jej dotychczasowym 篡ciu a Tom znajdzie si w powa積ych k這potach. Natomiast ich c鏎ka, Lucy, zmieni si ca趾owicie ( podobnie jak jej 篡cie ).

Powie嗆 wywar豉 nam nie dosy pozytywne wra瞠nie z kilku powod闚. Pierwszym z nich jest ciekawie skonstriuowana fabu豉 - zdaje si by wiarygodna. Bohaterowie nie s bez wad a zarazem wydaj si bardzo ludzcy. ich decyzje, cho przemy郵ane, nie s wolne od b喚d闚, kt鏎e rzutuj p騧niej na ich 篡ciu. Sam klimat powie軼i jest pe貫n odpowiedniego napi璚ia, kt鏎e z ka盥 stron ro郾ie.

Uwa瘸m, 瞠 jest to powie嗆 godna uwagi. Polecam j osobom zainteresowanym dobrymi powie軼iami obyczajowymi.

Ca豉 opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Avatar u篡tkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2021-04-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Nie przypominam sobie kiedy ostatni raz p豉ka豉m czytaj帷 jak捷 ksi捫k a ta naprawd wycisn窸a moje 透y. Niesamowite bo generalnie mi si to nie zdarza!

Pi瘯na powie嗆, która zdecydowanie lepsza jest ni jej ekranizacja, my郵 jednak, 瞠 to akurat nie jest dziwne.

Avatar u篡tkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2021-03-20, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Pi瘯na, wzruszaj帷a ksi捫ka. Bardzo dobrze oddane zosta造 emocje bohaterów, czytaj帷 mog豉m je niemal瞠 odczu. Los naznaczy naszych bohaterów, wspó販zujemy im i chcemy dla nich jak najlepiej. Dodatkowy plus za Australi - ciekawie czyta o do嗆 "egzotycznym" dla nas miejscu, a to, 瞠 akcja dzieje si na pocz徠ku XX w. wcale nie jest odczuwalne. Polecam gor帷o!

Cytaty z ksi捫ki

[...] aby my郵e o przysz這軼i, nale篡 pogodzi si z tym, 瞠 nie zmieni si przesz這軼i.

Wi璚ej

Cz這wiek w swojej podr騜y przez 篡cie jest niczym 瞠lazo hartowane przez ka盥y kolejny dzie i ka盥 osob, kt鏎 spotyka na swej drodze. Blizny s jak wspomnienia.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki
Recenzje miesi帷a
Elektromagnetyzm i jego tajemnice