Tajemne życie autorów książek dla dzieci

Czy autorom książek dla dziatwy i młodzieży chcielibyśmy powierzyć wychowanie naszych dzieci? Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które zazwyczaj było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A do wzorców wychowawczych wiele im brakowało.

* Kto ty jesteś? Polak zakazany. Władysław Bełza

* Wszystkiemu winne krasnoludki? Maria Konopnicka

* I choćby przyszło tysiąc poetów i każdy nie wiem jak się natężał...Julian Tuwim

* Ala ma Asa, który wychowa 5 pokoleń Polaków. Marian Falski

* Kanon książek dla dzieci wyrzucany z bibliotek. Maria Buyno-Arctowa

* Przyjaciel wesołego diabła. Dlaczego Kornel Makuszyński chronicznie nie znosił dziatwy szkolnej?

* Jan Brzechwa. Czy Akademia Pana Kleksa to jedyna szkoła, której może być patronem?

* Porwanie w Tiutiurlistanie i ukąszenie heglowskie. Wojciech Żukrowski

* I ty zostaniesz Indianinem. Ale dopiero po Odwilży. Wiktor Woroszylski

* On - nieduży, ale książka wielka, większa i największa. Jerzy Broszkiewicz

* Czwarta granica. Plagiat Adama Bahdaja

* Sposób na arcypisarza. Edmund Niziurski

* Tytus, Romek i Papcio Chmiel. Henryk Jerzy Chmielewski

Autorska porcja smakowitych historii dotyczących klasyków literatury dziecięcej i młodzieżowej. Poprzednie tomy seri; ,,Sekretne życie autorów lektur szkolnych" i ,,Nieznane losy autorów lektur szkolnych" znalazły się na listach bestsellerów.

Informacje dodatkowe o Tajemne życie autorów książek dla dzieci:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-10-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: książki dla dzieci brzechwa konopnicka falski Sławomir Koper wydawnictwo fronda

Kup książkę Tajemne życie autorów książek dla dzieci

Tajemne życie autorów książek dla dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 4, Chcę przeczytać, Mam,

Rynek wydawniczy książek dla dzieci przechodzi obecnie wielki rozkwit. Rozumiemy, jak ważne jest by nasze pociechy, czytały od najmłodszych lat, ale czy zastanawiamy się jaki człowiek stoi za książeczką, którą podsuwamy swojemu maluchowi? Czy wracamy we wspomnieniach do literatury, która towarzyszyła nam przy poznawaniu świata książki? Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jakim człowiekiem był nasz ulubiony autor z dzieciństwa? Przyznaję... ja nie.

Biorąc do ręki "Tajemne życie autorów książek dla dzieci" mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać, ponieważ znam już poprzednie książki z tej serii, mimo to autor znów mnie zaskoczył wieloma ciekawostkami i uraczył zabawnymi anegdotami, o których wcześniej nie słyszałam.
Wybornie się bawiłam przy lekturze jednak wiele moich wyobrażeń o autorach książek dla dzieci legło w gruzach.
Pan Koper dokładnie opisuje swoich bohaterów, pisze o ich dzieciństwie, więzach i stosunkach, jakie panowały w danej rodzinie, opisuje pasję do tworzenia, a przy okazji  doskonale uwypukla stosunki, jakie panowały między opisywanymi przez niego postaciami a ich własnymi dziećmi, zdradza również, dlaczego wielu z nich nigdy nie zdecydowało się na potomstwo. Przyznam, że niektóre motywy są niezwykle zaskakujące. Dzięki temu łatwiej jest pamiętać, że to także byli ludzie z krwi i kości z wszystkimi wadami i zaletami.
Świetne jest również to, że nie jesteśmy zasypani datami, które i tak lada moment zapomnimy, a daje to olbrzymi komfort czytania. Czyta się ją naprawdę bardzo dobrze i płynnie.
Rozdziału przeplatane są zabawnymi grafikami, a także każdy kolejny zaczyna się od zabawnej karykatury opisywanej osoby.
Książka jest dopracowana, spójna a tekst doskonale koresponduje z ilustracjami. Ciekawie opowiedziana historia zwyczajnych ludzi.
Na końcu znajdziemy przypisy i wykaz tekstów, z których autor korzystał, tworząc swoją książkę. Daje to możliwość poznania wielu ciekawych publikacji na temat naszych ulubionych autorów książek dla dzieci.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i z ciekawością czekam na dalszy ciąg. Jestem bardzo zaintrygowana tym, kogo autor weźmie na tapet w kolejnej części.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Sławomir Koper postanowił odczarować te posągowe postacie i pokazał nam ich ludzkie oblicze, zachowania i praktyki, na które została spuszczona kurtyna milczenia a czasami również wyparcia i zapomnienia.

POLECAM...

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-03-06,

TAJEMNE ŻYCIE AUTORÓW KSIĄŻEK DLA DZIECI
Sławomir Koper

Obecnie literatura dziecięca i młodzieżowa jest w ogromnym rozkwicie.
Autorzy jeden przed drugim prześcigają się w pisaniu historii dla najmłodszych, z pięknym przesłaniem, cudownymi postaciami i ślicznymi ilustracjami.
Zdobywają ogrom nagród w kategoriach literatury dla dzieci.
Czy tak było zawsze?
Otóż nie.
Kiedyś autor piszący dla dzieci był nieudacznikiem, któremu nie udało się odnieść sukcesu w poważnej literaturze.
Autor przybliża nam sylwetki znanych autorów piszących dla dzieci.
Pisze o fenomenie nieśmiertelnego elementarza Falskiego.
Dlaczego Wanda Chotomska nie chciała przytulać oraz chwalić swojej córki?
Dlaczego Kornel Makuszyński i Julian Tuwim nie miali dzieci?
Jan Brzechwa dobrze wszystkim znany, miły, starszy pan, który miał trzy żony i przelotne romanse.
Pisali tak wspaniale historie nie mając doświadczenia, gdzi tkwił fenomen?
Autor zdradza tajemnice o których nie uczyli nas w szkołach, a w życiorysach nie każdy sprawdzał co drzemie w prywatnym życiu tych wspaniałych poetów.
Świetna książka, napisana z delikatnym humorem.
Całość dopełniają świetne ilustracje i króciutkie wstawki humorystyczne.
Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na wyżej postawione pytanie zapraszam do lektury

„Tajemne życie autorów książek dla dzieci” autor Sławomir Koper to biografia znanych twórców dla dzieci. Znajdziemy tu sekrety i tajemnice takich autorów, jak Władysław Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały:, Juliam Tuwim-” Lokomotywa „, Henryk Jerzy Chmielewski znany jako Papcio Chmiel-” Tytus, Romek i Atomek „, Marian Falski-twórca elementarza, Kornel Makuszyński i jego” Koziołek Matołek" i wiele, wiele innych. Czy znacie, część z tych autorów albo kojarzycie te ponadczasowe dzieła, które stworzyli? Wydawałoby się, że autorzy książek dla dzieci, tworzą z miłości do malutkich, jednak prawda okazuje się inna… Część z nich nie miała własnych, nie dogadywali się z nimi albo wręcz nie chcieli mieć dzieci, niesamowite prawda?

Książka Pana Sławomira jest napisana w bardzo ciekawy sposób, po prostu z wielką przyjemnością czyta się to co zostało przez niego napisane. Ma on tak zabawny i kreatywny styl, że lektura wciąga czytelnika, przy tym nieraz można się uśmiechnąć przez sposób, w jaki ukazuje pewne zagadnienia. Dodatkowo dowiadujemy się z książki wielu intrygujących rzeczy, wiedzieliście, że tak naprawdę Tuwim był zbieraczem przeróżnych nietuzinkowych rzeczy np. książek o tematyce szczurów oraz demonologii? Okazuję się, że Jan Brzechwa, którego znamy ze szkoły tak naprawdę był ogromnym kobieciarzem, a część autorów dla dzieci tak naprawdę za dziećmi nie przepadała. Taka na przykład Wanda Chotomska, która nie mogła dogadać się z własną córką Ewą, a uwielbiało ją tłumy ludzi! Ta lektura wydała mi się ogromnie ciekawa, mimo że początkowo byłam średnio przekonana, bowiem biografie to nie mój klimat, jednak opis wyjątkowo mnie zaciekawił. Już od pierwszy stron byłam naprawdę zachwycona sposobem, jakim Pan Sławomir dzieli się z czytelnikiem wiedzą oraz ubarwia lekturę, sprawiając, że wszystko, o czym czytamy wydaje się nadzwyczaj ciekawe. Dodatkowo w książce są bardzo ciekawe ilustracje z zabawnymi nawiązaniami do tekstu. Moim zdaniem warte przeczytania, a sama w przyszłości z pewnością sięgnę po inną pozycję od autora.

Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie

To nietypowa książka, w której autor przedstawia wiele faktów pomijanych dotychczas w oficjalnych opracowaniach, naświetla wydarzenia polityczne...

Walka o granice (1918-21)
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Walka o granice (1918-21)

Kolekcja "Dwudziestolecie międzywojenne " to wyjątkowa seria 39 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników...