Okładka książki - Tantra. Sztuka świadomego kochania

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
ISBN: 83-60-20768-2
Dodał/a książkę: szczepanik

Starożytny zbiór ezoterycznych ksiąg hinduskich, tantra, jest systemem filozoficznym, w którym miłość płciowa stanowi sakrament, a wzajemny stosunek kobiety i mężczyzny podnosi się do rangi wielkiej sztuki. Oto właśnie sztuka świadomego kochania.
Niestety na przekór temu, w co wszyscy chcielibyśmy wierzyć - nie rodzimy się z umiejętnością współżycia, również seksualnego. Także niewielu z nas wyniosło korzyści z konwencjonalnej edukacji w dziedzinie seksu, a na miłość nie ma dotąd w naszej kulturze recepty. Mimo że nazywamy się "dziećmi seksrewolucji" - wciąż działają na nas systemy poglądów wzbudzające poczucie winy, lęk, niepewność i wstyd. To dobrze, że zgodnie z doktryną filozofii tantrycznej nauki tantry odradzają się z każdą epoką, a więc - i z naszą, dając ludziom szansę na niecodzienne partnerstwo, tak seksualne, jak i duchowe.
Pierwsza część książki jest ogólnym wprowadzeniem do filozofii tantry, druga natomiast poświęcona jest rytuałom seksualnym oraz nauce osiągania ekstatycznego połączenia dwojga ludzi w miłości.

Charles i Caroline Muir - są nauczycielami jogi od ponad dwudziestu lat. Prowadzą profesjonalną szkołę jogi i tantry na Hawajach. Podstawą ich teorii "współczesnej bliskości" są starożytne sztuki kształtowania ciała dopasowane do świata XXI wieku. Ich metody cieszą się wielkim powodzeniem na całym świecie. Ich najsławniejsza książka, Tantra - sztuka świadomego kochania została przetłumaczona na jedenaście języków.

Kup książkę Tantra. Sztuka świadomego kochania

Avatar użytkownika -

Tantra to bardzo rozbudowany hinduski system, obejmujący niemal każdą dziedzinę ludzkiej działalności. Pod metaforycznym językiem mitologii indyjskiej skrywa uniwersalne zasady przejawiające się w różnych aspektach rzeczywistości. Wyłania się z tego wszystkiego charakterystyczny sposób myślenia. Sposób ten, przynależący do zupełnie innej kultury, staje się atrakcyjny dla Europejczyka zainteresowanego filozofią Orientu. Jednakże większość takich odbiorców nie potrafi pojąć obcego systemu bez wartościowania opartego na schematach własnej kultury. Dlatego w społeczeństwach Zachodu, ukierunkowanych bardzo (przynajmniej w ostatnim ćwierćwieczu) na swoją seksualność, tantra utożsamiana bywa (błędnie) z jej cząstką obejmującą relacje między mężczyzną a kobietą, nierzadko sprowadzane do samej tylko fizycznej strony tych relacji. Książka "Tantra. Sztuka świadomego kochania" nie jest ani wyjątkową, ani przełomową publikacją w świetle tego, co napisano powyżej. Jej atrybutem jest tylko zwrócenie uwagi na powiązanie psychofizycznej kondycji człowieka z jego aktywnością seksualną oraz podkreślenie wagi zależności pomiędzy psychicznym stanem obojga partnerów. Zwrócenie uwagi jest jednak tym etapem, na którym autorzy często poprzestają. Pierwsza część książki wykłada teorię tantrycznej miłości. Właściwie należałoby napisać: usiłuje wyłożyć. Niestety, część ta pełna jest błędów rzeczowych ...

Opinie o książce - Tantra. Sztuka świadomego kochania

Drogowskazy