W ciemnym, mrocznym lesie

ISBN: 978-83-8097-035-9
Tytuł oryginału: In A Dark, Dark Wood
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Nora jest autorką kryminałów, która niechętnie opuszcza swoje londyńskie mieszkanko. Gdy nieoczekiwanie otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński przyjaciółki, z którą nie miała kontaktu od dziesięciu lat, z oporami godzi się na spędzenie weekendu na wsi. Tam jednak wpada w szpony przeszłości, przed którą próbowała uciec przez ostatnią dekadę. Uwięziona na odludziu, w złowieszczym szklanym domu, osaczonym przez upiorną widownię mrocznego lasu, trafia w sam środek śmiertelnie niebezpiecznej intrygi. Wstrząsające wydarzenia sprawią, że będzie musiała stawić czoło nie tylko mordercy, ale i własnej przeszłości.

Kup książkę W ciemnym, mrocznym lesie

Opinie o książce - W ciemnym, mrocznym lesie

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-02-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Okładka książki zapowiada elektryzujący, trzymający w napięciu thriller psychologiczny, porównywany do „Zaginionej dziewczyny” (która podobała mi się BARDZO) i „Dziewczyny z pociągu” (która podobała mi się tak sobie). Uznałam więc, że średnia i tak wychodzi nieźle, więc warto po nią sięgnąć. I co? Nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Książka ma dobre i słabe strony i obawiam, się, że te słabe przeważają, ale z kolei te dobre są na tyle mocne, że nie mogę kategorycznie powiedzieć: nie warto tego czytać.

Zacznę zatem od plusów: zaintrygowało mnie miejsce akcji, które naprawdę daje ogromne pole dla wyobraźni. Gęsty las, totalne odludzie, brak zasięgu. I grupa ludzi, którzy w większości albo wcale się nie znają albo znali się kiedyś, ale stracili kontakt. Ta grupa spędza czas w domu, który na pewno nie można nazwać tuzinkowym: to szklany dom pośrodku lasu! Siedząc w środku mogą obserwować życie lasu, ale maja też nieustanną świadomość tego, że sami są równie dobrze widoczni… To miejsce akcji jest niesamowite i stanowi wielki plus powieści – niestety, jego potencjał dramatyczny nie został prawie w ogóle wykorzystany, a przyznam, że ostrzyłam sobie zęby na dreszcze emocji…

Drugi plus to jedna z bohaterek – Nina i jej świetne poczucie humoru: ostre, pozbawione zahamowań. To kobieta świadoma swojej wartości, silna, szczera do bólu. Ma cięty język i jej teksty wnoszą wiele dobrego do tej powieści. Szkoda, że nie jest główną bohaterką.

Na tym, niestety, plusy się kończą. Skoro wspomniałam o głównej bohaterce, to jest nią Nora, autorka kryminałów. Dziwne, że z takiej osoby udało się autorce zbudować postać bezbarwną, mało wiarygodną, żyjącą przeszłością… Pozostali bohaterowie są bardzo przewidywalni i tacy… typowi. Robiący karierę superprzystojny gej, neurotyczna Flo, no i ta, wokół której wszystko się kręci – czyli przyszła panna młoda, Clare. Popularna od przedszkola, piękna, nieskazitelna, której wszystko zawsze świetnie się układa.

Intryga też jest dość przewidywalna i przyznam, że w ogóle mnie nie wciągnęła. Choć autorka trochę uratowała sytuację, prowadząc akcję dwutorowo – to nieco dodaje dramaturgii i pobudza ciekawość, ale tylko nieco… Zakończenie też dość dziwne, bez wyrazu, jakby autorce zabrakło pomysłu na jakąś puentę – a była możliwość puszczenia w stronę czytelników przynajmniej kilku fajerwerków.

Podsumowując: książka niezbyt mi się podobała, choć dostrzegłam w niej kilka oryginalnych szczegółów, które sprawiły, że przeczytałam do końca.

Komu może się spodobać? Na pewno nie tym, których zachwycają zaskakujące zwroty akcji i zakończenia, których w życiu byście się nie spodziewali. Komuś, kto lubi powieści oparte bardziej na emocjach, przeżyciach wewnętrznych i wspomnieniach – pewnie tak.

„W ciemnym, mrocznym lesie” to zapowiadająca się bardzo oryginalnie powieść, która okazała się przewidywalna i miejscami zwyczajnie nudna. Zaskoczyły mnie wysokie oceny i entuzjastyczne recenzje. Moim zdaniem autorka zmarnowała potencjał miejsca, które sama wymyśliła (i którym mnie zaintrygowała na tyle, że kupiłam tę książkę).

Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 72 książki w 2017, Mam,
W ciemnym, mrocznym lesie to kryminał, który czyta się jednym tchem. Typowo mroczna historia, która przyprawia o gęsią skórkę, osadzona w miejscu wyjętym rodem z najlepszego horroru nadaje książce wyjątkowo mroczny, gęsty klimat. Złożone osobowości bohaterów w połączeniu z porywającą pierwszoosobową narracją sprawiają, że momentami jesteśmy w stanie przenieść się do świata stworzonego przez Ruth Ware. Treść książki przez cały czas trzyma w napięciu, a docierając do punktu kulminacyjnego, cierpliwość sięga zenitu. Kiedy już zdążyliśmy wyobrazić sobie każdy scenariusz i wszystkie wydają się nieprawdopodobne, ten właściwy zaskakuje jeszcze bardziej. Mistrzowska intryga i radykalne środki przekazu to Ruth Ware w najlepszym wydaniu. Polecam bardzo gorąco! Pełną recenzję znajdziesz na: www.favouread.blogspot.com
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Biegnę przez las zalany księżycową poświatą. Gałęzie czepiają się mojego ubrania, stopy grzęzną w paprociach uginających się pod ciężarem śniegu... Wszystko mnie boli. Ale nie mogę się zatrzymać." Ciekawy pomysł na fabułę, mroczna zagęszczająca się atmosfera, mieszanka sprzecznych uczuć towarzysząca relacjom osób przebywających w domu położonym na odludziu, nawiązanie do strachu wynikającego z pozostawania w zamkniętym pomieszczeniu. W ciągu trzech dni dochodzi do wielu niepokojących incydentów, niefortunnych czynów, złowieszczych rozmów, a ich uczestnicy intuicyjnie odbierają czyhające trudno definiowalne niebezpieczeństwo. Mieszanka ludzi ściśle uwikłanych w tajemnicze przeszłe zdarzenia, nierozliczone sprawy, nękające wyrzuty sumienia, zacienione wzajemne powiązania. Thriller dobrze skonstruowany, potrafiący podsycić nastrój niepokoju i niedopowiedzenia. Czyta się szybko i z zaangażowaniem, choć scenariusz zdarzeń mógłby być mniej przewidywalny. Podobały mi się kolejne odsłony prawdy, będącej niby na wyciągnięcie ręki, a jednak długo niepozwalającej zbliżyć się do siebie. Powieściowe postaci opowiadają indywidualne historie, mącące i gmatwające wysuwane przez czytelnika przypuszczenia, w zasadzie każdy z bohaterów może okazać się mordercą, skrywającym się pod pozorami troski, uprzejmości i serdeczności. Nieoczekiwane zaproszenie przez dawną przyjaciółkę na wieczór panieński odbywający się w domu na wsi niesie obietnicę dobrej i relaksującej zabawy. Nic nie zapowiada, że malownicze miejsce okaże się zwodnicze, spokój iluzoryczny, a towarzystwo wyjątkowo zagadkowe. Zmyślnie i podstępnie stworzona pułapka, w którą wciągnięto kilka osób. Szklane ściany nowoczesnego domu, przez które widać wszystko to, co dzieje się wewnątrz niego, wydają się być symbolem odsłonięcia dawnych sekretów, niepozamykanych spraw sprzed dziesięciu lat, wkradania się przez mrok nocy niechcianych emocji w życie gości przyszłej panny młodej. Dlaczego komuś tak bardzo zależy, aby na przyjęciu pojawiły się określone postaci, choć nie można mówić o ich utraconych kiedyś bezpowrotnie bliskich związkach? Jaka mroczna intryga kryje się za działaniami niezwykle sprytnej i niebezpiecznej osoby? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie zmierzyć się Norze, która wprawdzie jest pisarką kryminałów i ma zmysł do wymyślania złożonych zbrodni, to jednak tym razem rzeczywistość może okazać się bardziej pogmatwana od literackiej fikcji. Propozycja na udany wieczór czytelniczy z dreszczykiem emocji i mocnych wrażeń. bookendorfina.pl
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2017-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nora nie jest osobą wyjątkowo towarzyską, a jej codzienność zamyka się w kręgach najbliższej rodziny, niewielkiego mieszkania oraz komputera, na którym na bieżąco tworzy swoje powieści. W momencie, w którym otrzymuje tajemniczego maila od dawnej znajomej, jej życie nieodwracalnie się zmienia - pomimo, że jeszcze o tym nie wie. Postanawia wziąć udział w wieczorze panieńskim dawnej koleżanki, nie wiedząc nawet, kto jest przyszłym panem młodym. Gdy Nora dowiaduje się, z kim Clare bierze ślub, przygnębiająca i tajemnicza przeszłość wraca do niej, a bohaterka za wszelką cenę nie chce dopuścić do tego, aby prawda wyszła na jaw. Kiedyś między nią a panem młodym istniała więź, która nagle się przerwała. Tylko oni znają prawdę, nikt więcej nie może znać dokładnych faktów. Weekend na wsi toczy się dość wolno, bohaterki miewają gorsze i lepsze chwile, a niektóre gry planszowe mogą okazać się prorocze i niebezpieczne. Ostatnia noc spędzona w szklanym domku zostanie zapamiętana na zawsze. Nie wszyscy wyjdą z niego cali. W powieści "W ciemnym, mrocznym lesie" od samego początku można wyczuć niepowtarzalną atmosferę, która obecna jest aż do samego końca wydarzeń. Czytelnik czuje, że sedno owej historii jest ukryte i przeplata się między codziennością bohaterów. Każdy z nich jest zupełnie inny, niektórzy skrywają osobiste problemy, inni natomiast są wyjątkowo otwarci i chwilami podejrzani. Tak naprawdę nie wiadomo komu Nora może zaufać, a kto jedynie zgrywa jej serdeczną przyjaciółkę. Ciągle coś jest nie tak, jak powinno być, a klimat panujący w szklanym domu w lesie bywa podejrzany i przerażający. Początkowo wydarzenia wydają się płynąć w sposób lekki, bezpośredni i niemalże sielankowy, jednak gdy następuje szybkie rozwinięcie akcji, zdajemy sobie sprawę, że niektóre sytuacje były zaplanowane niemalże z zimną krwią. Nikt nie może czuć się pewnie ani bezpiecznie. Tak jak wcześniej wspomniałam, klimat panujący w książce jest rewelacyjny. Przedstawiona akcja niesamowicie wciąga i pochłania czytelnika na długie godziny. Bohaterowie nie są płascy, ich charaktery są dość wyraźnie zarysowane dzięki czemu każdy z nich jest zupełnie inny i odgrywa swoją niepowtarzalną i bardzo znaczącą rolę. Wszystko wydaje się dokładnie zaplanowanym przedstawieniem, z którego nie każdy ma wyjść cało. W tle obecna jest pewna tajemnica, która przewija się przez większość powieści i dopiero na samym końcu zostaje do końca rozwiązana. Jak się jednak okazuje, nie dla każdego jest to szczęśliwe zakończenie. W powieści można odleźć także wiele wątków psychologicznych, w których bohaterowie i ich niepospolite charaktery mają duże znaczenie. Całość bardzo mi się podobała i z czystym sercem mogę ją polecić. Chwile, które przy niej spędziłam, były niepowtarzalne, pełne emocji i napięcia, a także sięgające w głąb mojego umysłu, który sam próbował rozwikłać tajemnicę przeplatającą się przez strony powieści. Styl pisania autorki był lekki, przez co nawet najbardziej zagmatwana sytuacja nie wydawała się trudna w zrozumieniu. Książkę czytało mi się dość szybko, a akcja nie zwalniała ani na chwilę. Trzy dni spędzone w szklanym domu wydawały się wręcz snem z tragicznymi skutkami w realnym życiu bohaterów. Świetna i trzymają w napięciu powieść.
Avatar użytkownika - ilonkao
ilonkao
Przeczytane:2019-01-22, Ocena: 4, Przeczytałem,
Dziewczyna z kabiny numer 10
Ruth Ware0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z kabiny numer 10

Jak powstrzymać mordercę, skoro nikt nie wierzy w jego istnienie? Szeregowa dziennikarka Lo Blacklock dostaje od przełożonej życiową szansę: ma zdać relację...

Gra w kłamstwa
Ruth Ware0
Okładka ksiązki - Gra w kłamstwa

Zasady gry są proste: 1. Kłam. 2. Trzymaj się swojej wersji wydarzeń. 3. Nie daj się przyłapać. Pewnego czerwcowego poranka spokojną nadmorską...

Manhattan Babilon
Lech Majewski