Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-10-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308052389
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4.33 (6 głosów)

Nie tylko Morfina

Pod Grunwaldem ginie jeden z rycerzy zakonnych -- syn polskiego króla. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to dopiero  początek Wiecznego Grunwaldu.

Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim ,,K" -- jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by  dowiedzieć się, kim jest: ,,bastertem królewskim" czy ,,kurwim synem"? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?

Prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe, alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości, Twardoch przedstawia własną wersję polsko-niemieckich antagonizmów.Wieczny Grunwald to mroczna, brudna od krwi i błota opowieść, w której autor miażdży stereotypy etosu rycerskiego oraz romantycznego wallenrodyzmu. Milowy krok na drodze do sukcesu Morfiny -- nagrodzonej Paszportem POLITYKI, nominowanej do NIKE, Literackiej Nagrody GDYNIA oraz Gwarancji Kultury. Powieść tylko dla dorosłych.

,,Szczepan Twardoch uwiódł mnie całkiem niedawno (...), kiedy ogłosił porywający Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów".

Dariusz Nowacki

,,Od czasu Teodora Parnickiego nie pisano w Polsce z tak szalonym rozmachem o człowieku rozdzieranym przez żywioł dziejów i schizofrenicznej lojalności mieszańca, dziecka dwóch kultur, bękarta dwóch ojczyzn".

Jacek Dukaj 

Kup książkę Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
Laureat Paszportu Polityki 2012, nominowany do Literackiej Nagrody Nike nie może zawieść czytelnika. Ma zbyt wiele do stracenia. Autor Morfiny zdecydował się na niebezpieczny krok. Napisał powieść o odwiecznym konflikcie polsko-niemieckim. Jego symbolem jest tytułowy wieczny Grunwald.   Jeśm krolowic - tak zaczyna się opowieść. Paszko, nieślubny syn króla Kazimierza Wielkiego i szesnastoletniej córki norymberskiego kupca, nie ma łatwego życia. Ojciec umiera przed jego narodzinami, nie zdążywszy uznać go jako królewskiego bękarta. Dziadek umiera ze zgryzoty na widok ciężarnej córki. Osierocona dziewczyna z brzuchem trafia do krakowskiego domu publicznego. Tam mieszka przez kilka lat, zarabiając ciałem na utrzymanie siebie i syna. Umiera w końcu w mękach na atak ślepej kiszki. Paszko zostaje sam. Jedynym dowodem jego królewskiego pochodzenia jest batystowy płatek z inicjałami króla. Ale jakie to ma znaczenie, skoro jest tylko synem krakowskiej prostytutki. Nie będzie miał łatwego życia. W jego sercu moszczą sobie gniazdo czarni bogowie, żądne krwi bóstwa zła. Paszko znajdzie sens i cel swojego życia: zabijanie. Tylko to będzie potrafił robić. Rozpocznie szkolenia, by zostać rycerzem. Tak trafi na pola Grunwaldu, gdzie zginie, by odrodzić się znowu i znowu, i znowu, aż po kres czasu.   Tyle zarysu fabuły, odtworzonej z opowieści Paszka. Tak naprawdę trudno tu mówić ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam, Moje ebooki,
Czy powieść niejako okolicznościowa, napisana przy okazji ważnej rocznicy (w tym przypadku: rocznicy bitwy pod Grunwaldem) może być książką naprawdę udaną? Czy proza korzystająca z fantastycznego sztafażu, mocno osadzona w koncepcji postmodernistycznej może jeszcze mówić coś ważnego o nas - ludziach żyjących współcześnie? Czy powieść o Polsce i polskości może uniknąć patosu i popadnięcia w patriotyczny kicz? Może, jeśli jej autor to Szczepan Twardoch - jedna z najlepiej zapowiadających się postaci współczesnej polskiej literatury. Wieczny Grunwald to historia Paszki - bękarta, którego życie jest owocem gwałtu, dokonanego przez króla Kazimierza Wielkiego na córce norymberskiego kupca. Paszki, który walczy (i ginie) podczas bitwy pod Grunwaldem. Paszki, który tkwi później uwięziony w wielkiej pętli historii, w "wiecznym Grunwaldzie". Który odradza się jako człowiek walczący z bolszewikami lub Niemcami (lub Polakami) w kolejnych odsłonach wielkiego konfliktu, decydującego o naszej tożsamości i określającego nasze życie. Fabuła jest w powieści Twardocha sprawą drugorzędną. Z krótkich, enigmatycznych fragmentów dowiadujemy się, w jakich wydarzeniach (walkach) uczestniczy właśnie Paszko. Jednak identyfikacja historycznych zdarzeń czy przestrzeni geograficznych jest tu tak naprawdę nieważna. Ważne jest to, co Szczepan Twardoch chce przez historię ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Druga połowa XIV wieku, w Krakowie włada król Kazimierz, ostatni z dynastii Piastów. Jest nie tylko panem Polski, ale i ludu ją zamieszkującego, w szczególności kobiet niższych stanów, których używa w razie potrzeby bez oglądania się na jakiekolwiek względy. Tak też użył kupieckiej córki krakowskiego Niemca do spłodzenia nieślubnego syna, nie interesując się potem jej losem, nie pamiętając zgoła o jej istnieniu. A bastert królewski dorasta w domu publicznym, gdzie wylądowała jego maćka, życiem i złymi ludźmi doświadczona. W domu, w którym dorośli i dzieci nie mieli przed sobą tajemnic ciała, razem mieszkając i rosnąc, w nieprzesadnej delikatności stosunków międzyludzkich. Delikatność ta przejawiała się co najwyżej tym, że ,,matki mojej machlerz nie bił przy mnie, w końcu nie z kamienia miał serce, bił ją, kiedy nie patrzyłem" (s. 18). Jest tu jednocześnie średniowiecznie Piastowo i Jagiellonowo, współcześnie i przyszłościowo, niemiecko i polsko, chociaż trochę bardziej polsko, a może tylko tak się wydaje, bo częściej Paszko o Matce Polsce wspomina. I jest całkiem niełatwo, bo trzeba wysilić uwagę, nie stracić wątku, czasem leniwie się snującego, a czasem biegnącego wartko, bez oglądania się na zapóźnionego, śpiącego czytelnika. Ale jest też pobudzająco, do myślenia i do czucia, do rozważania tego, co było, być mogło, a pewnie i będzie. Bo warto wrócić za jakiś czas do Wiecznego Grunwaldu, jak wracał do życia Paszko, by poczuć to, co on mógł czuć, i zanurzyć się znowu w otchłań czasu i przestrzeni, pływać w niej i przedzierać się pokonując przeszkody. (Ocena: 5/6) Całość na blogu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-05-22, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Niestety czuję się zawiedziony po przeczytaniu tej książki. Tak dużo pozytywnych opinii w mediach, a dla mnie osobiście to papierowa burza myśli na temat konfliktu polsko-niemieckiego i moralnego zagubienia człowieka w nieetycznym świecie. Skaczemy od średniowiecza do teraźniejszości, od prehistorii do przyszłości. Co jakiś czas wita nas "świat równoległy" - całość mocno okraszona słownictwem staropolskim. Ciężko się czyta i po kilkudziesięciu stronach opuścił mnie początkowy zachwyt nad samym pomysłem na książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ciężko i mozolnie się czyta, ale warto. Kto przebrnął przez "Drach" poradzi sobie i z tą lekturą.Gdyby tylko autor bardziej obrazowo przedstawił  opisywane wojny przyszłości. Nie bardzo rozumiałem o co chodzi z mózgami w słoikach zasilanymi niemiecką krwią i Matką Polską, której łona zapładniane są w otwartych dworach polskich. 

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2016-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam, chcę zdobyć,
Avatar użytkownika - Woda_truskawkowa
Woda_truskawkowa
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Donatello
Donatello
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Król. Audiobook
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Król. Audiobook

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937. Nowa powieść Szczepana Twardocha w interpretacji Macieja Stuhra.  Piękne samochody, kobiety...

Drach
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Drach

Drach wie. Wraz z kilkuletnim Josefem przygląda się świniobiciu. Jest październikowy poranek 1906 roku i, choć chłopiec nie ma o tym pojęcia, ryk zarzynanego...

Reklamy