Wybór Zofii

Ocena: 4 (8 głosów)
Inne wydania:

Co zrobiłaś, że żyjesz, gdy tylu tam zginęło?

Rok 1947, Brooklyn

Zofia - piękna, delikatna córka polskiego antysemity i była więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu nie potrafi się uporać z demonami przeszłości. Jej kochanek, Natan - żydowski intelektualista i schizofrenik, żyje obsesyjnym pragnieniem odwetu za zbrodnie wojenne. Stingo, początkujący pisarz i ich sąsiad przeżywa fascynację obojgiem, bezgranicznie zakochuje się w Zofii i zostaje powiernikiem jej skrywanych, obozowych przeżyć.

Zofia, nie umiejąc się pogodzić z wyborem, którego dokonała za drutami Auschwitz, znowu musi wybierać - tym razem, by ocalić siebie.

Czy człowiek jest w stanie zrozumieć piekło nazistowskich obozów koncentracyjnych, jeśli go nie doświadczył?

Informacje dodatkowe o Wybór Zofii:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-06-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366481077
Liczba stron: 608
Tytuł oryginału: Sophies Choice

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Wybór Zofii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wybór Zofii - opinie o książce

Ta książka to kolejny przykład potwierdzający moją inność. Skąd tak wysokie oceny, tyle pozytywnych opinii? Spotkałam się z informacją, że wysokie noty dotyczą filmu. Osobiście ciężko mi się do tego ustosunkować. Filmu nie oglądałam i oglądać nie będę.

Przyznam się na wstępie, że książki nie przeczytałam. Zaczęłam, ale sposób pisania i treść, są tak nudne i ciągnące się, że nie byłam w stanie jej poznać w całości. Wertowałam strony, zatrzymywałam się na tych ciekawszych w mojej opinii, niestety było ich niewiele. 
Jestem zaskoczona w sposób negatywny. Uwielbiam wspomnienia byłych więźniów obozów zagłady, bardzo lubię całą tematykę II WŚ, jednak ta książka ma z nią mało wspólnego.


Owszem, opowiada o kobiecie, która jest byłą więźniarką. I tylko tych kilka opowieści zasługuje na zainteresowanie. Reszta? Sama nie wiem jak ją skomentować. Do tej całej historii dochodzi patologiczny związek Zofii z Natanem, dziwne opisy mężczyzny rozmawiającego z Zofią.


Być może są osoby zachwycone piórem tego autora, ja do nich nie należę. Jestem strasznie rozczarowana. Nastawiałam się na historię jakiej dawno nie czytałam, historię wojenną, wspomnienia. A tymczasem zderzyłam się z dziwną, nudną jak flaki z olejem historią poprzetykaną wspomnieniem z obozu... 
Szkoda :(

Link do opinii
Długo zabierałam się do napisania opinii o tej książce. W zasadzie nie potrafię jej jednoznacznie ocenić. Podobała mi się, ale czytało mi się ją opornie. Tematyka poruszana była trudna, zarówno ta obozowa część, jak i relacja Zofii z Natanem, próba odnalezienia się w rzeczywistości poobozowej. Sama kwestia wyboru - przerażająca, abstrakcyjna, niewyobrażalna. Takie książki są potrzebne, bo dzięki nim człowiek patrzy pod innym kątem na wojnę, na Oświęcim, na życie, ale są trudne w odbiorze i pozostawiają rozedrgane serce. Także kwestia chorób - uzależnienie od alkoholu, od narkotyków, schizofrenia - poważne kwestie, zgrabnie ukazane, ale pozostawiające mętlik w głowie. Ta pozycja rozstraja i rozbija. Warto.
Link do opinii
"Wybór Zofii" Williama Styrona to powieść mocno przereklamowana. Jej akcja toczy się kilka lat po wojnie, w Stanach Zjednoczonych. Retrospektywnie ukazane wojenne losy Zofii są najbardziej interesującą jej częścią. Wpływ tych przeżyć na wybory bohaterki już po wojnie okazał się kluczowy, ale czyż jest w tym coś dziwnego? Wstrząsające przeżycia zawsze zostawiają w psychice ślad, który trudno zetrzeć, o ile w ogóle jest to możliwe. Również Zofia nie może się otrząsnąć z grozy tamtych dni, z koniecznych wówczas wyborów, dokonanych pod przymusem. Zabierając się za "Wybór Zofii", spodziewałam się przejmującego obrazu holokaustu, a dostałam miszmasz częściowo autobiograficznych przeżyć autora i jego przyjaciół, skupiających się wokół miłości, głównie fizycznej, kłótni i godzenia się, kompleksów na tle pochodzenia, rozliczania za popełnione i wyimaginowane zbrodnie. Wszystko okraszone dużą dawką wulgaryzmów i wodolejstwa, rozwlekłe i przegadane. Wątek najbardziej interesujący, czyli wojenną historię Zofii, trzeba wyłuskiwać mozolnie z natłoku zbędnych słów dotyczących spraw nieistotnych, przedzierając się przez setki stron właściwie o niczym. Powieść spokojnie można by skrócić do połowy -- wtedy byłaby świetna i naprawdę przejmująca. Zachwyty nad nią, tak skonstruowaną, są dla mnie niezrozumiałe.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Najpierw pamięc splatała mi figla i pomyliłam Wybór Zofii z Drogą do szczęścia Richarda Yatesa.

Ale po przeczytaniu, że Meryl Streep wciela się w Zofię, stwierdziłam, że nie znam jeszcze tej historii.

Początkowe strony mogę porównać do Ulisses, nie wiem co czytam, nie rozumiem, zamroczyło mnie całkowicie.

Mylnie zakładałam, żę inaczej potoczy się fabuła. Czyżby Zofia musiała wybierać między Stingo, a Nathanem? Rzeczywiście miło czyta się o wspólnych chwilach Stingo w towarzystwie Zofii z ucielestnieniem jej przez Meryl Streep - słodkiego kociaczka:)

Wybór Zofii jest zdecydowanie słodko-gorzką lekturą, tego jak poradzić sobię w takich sytuacjach nie da się nigdzie nauczyć. Na miejscu Zofii można by się cieszyć imigracją z Europy do Ameryki, jednak przed własnymi problemami nie można uciec. W Ameryce z jej american dream i tam były czystki etniczne na tle rasowym. 

Nie wiem czy tak to można określić, ale jako zbiorcza społeczność na całym świecie przechodzimy okresowe bunty jak w wieku nastoletnim.

Nie rozumiem Zofii, to co działo się w Connecticut było apogeum nihilizmu Nathana.

Czemu Zofia trwała w chorej relacji z Nathanem??? Rozumiem, że tkwiła w poczuciu winy, wyrzutach sumienia i ma wiele sobie do zarzucenia, ale nie słusznie!

Wybór Zofii jest zawiłą fabułą, napisaną językiem, który jak najbardziej mi się podoba i trafia do mnie z przekazem, zawiłości nadaje trudna tematyka przedwojennych, wojennych i powojennych losów Zofii i jej rodziny.

Powojenne losy są dla mnie szczególnie trudne, przed wojną każdy miał swoje życie i było lepiej niż w okresie wojny, każdy chciał jej końca i żył nadzieją, że po wojnie będzie lepiej, może nie od razu i wiadomo, że nie tak jak przed wojną, ale lepiej... . 

O Dzieciach Zamojszczyzny też wspomniano! Myślę, że ta książka jest jedną z lepszych, książek o tematyce II Wojny Światowej. Przedstawia szeroki kontekst, bada niuanse i pokazuje z perspektywy Zofii-uczestnika tych wydarzeń.

I jeszcze w tak genialny sposób poprowadzona fabuła jako wspomnienia Stinga, płynnie przeplatane wspomnieniami Zofii, które powstały w wizji kreatorskiej autora, oparte na wzorowo zgłębionym temacie.

Nie jeden, a kilka wyborów Zofii: rodzice, dzieci, Nathan vs. Stingo.

Przy całym moim wysiłku, staraniach i sympatii do nich NIE jestem w stanie dostrzec cokolwiek romantycznego we wspólnej śmierci Zofi i Nathana i zrozumieć ich postępowanie.

,, Wiliam Styron to pisarz, który od dnia debiutu stale burzy moralny i intelektualny spokój czytelników na całym świecie.'' - od Wydawcy.

Jeśli pozostałe dzieła W.S. są utrzymane w podobnym stylu, dołączam się do tego stwierdzenia.

Link do opinii

Jeszcze tak ciężkiej i naznaczonej wojennymi przeżyciami, poczuciem krzywdy i winy książki nie czytałem. A sama opowieść o losach tytułowej Zofii wyrywamy w równie dużym problemem jak główny bohater, który historie Polki zamieszkałej po piekle Auschwitz w Nowym Yorku wplatał w opowieść o samym sobie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 80 książek w 2021, Auschwitz ,

Książka mega ciekawa choć w czytaniu nie jest do końca łatwa (600 stron). Warto jednak przeczytać do końca by poznać tytułowy wybór Zofii... 

Polecam również film z Meryl Streep pod tym samym tytułem. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2020-08-13, Ocena: 4, Przeczytałem,

     „Co zrobiłaś, że żyjesz, gdy tylu tam zginęło”?

 

Przenosimy się Nowego Jorku do 1947 roku. Zofia, Natan i Stingo tworzą bardzo specyficzny trójkąt.  Zofia pochodzi z Polski, przeżyła piekło obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, straciła wszystkich swoich bliskich. Jest bardzo pogubiona, zniszczona wewnętrznie, ogrom traumatycznych przeżyć, jakich doznała przeraża. Wybór – tytułowy wybór, jakiego dokonała w obozie, zapiera dech w piersi. Nawet nie chcę myśleć, jakiego wyboru ja bym dokonała. Jest partnerką Natana, Żyda, intelektualisty o bardzo ostrych poglądach, pragnącego odwetu na zbrodniarzach wojennych. Stingo to początkujący pisarz, po utracie pracy przeprowadza się do innej dzielnicy i tam poznaje Zofię i Natana. Stingo zaprzyjaźnia się z Zofią i staje się jej uważnym słuchaczem. Ta, w swej opowieści stopniowo odkrywa przed nim bardzo bolesną, poruszającą i przygnębiającą prawdę o sobie.

 

Fabuła jest mocna, dosadna, wzrusza i oburza jednocześnie. Styl autora jest bardzo ostry, emocjonalny, nie oszczędza nikogo i niczego. Polska została ukazana w bardzo nieprzychylny, krzywdzący sposób. Narracja toczy się z perspektywy Stingo, który wręcz zalewa czytelnika potokiem słów. Powieść prawie w całości stanowi prawdziwą i urojoną relację tego młodego, szukającego swojego miejsca w życiu człowieka.

 

Holokaust – niewyobrażalne zło i bestialstwo, jakie człowiek zgotował drugiemu człowiekowi. Bardzo mocna, szczegółowa analiza i próba zrozumienia Syndromu KZ. Ludzie, którzy przeżyli obóz zagłady zmienili się nieodwracalnie. Niełatwe, złożone pytania pozostawione bez odpowiedzi. Chwilami odrzucające, wulgarne opisy seksu. Nie każdemu przypadną do gustu. Patologiczny, bardzo trudny związek. Powieść wzbudziła we mnie całą gamę sprzecznych emocji. Tchnie oryginalnością wymaga od czytelnika skupienia, daje do myślenia.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2005-08-09, Przeczytałam,
Inne książki autora
Poranek w Tidewater
William Styron0
Okładka ksiązki - Poranek w Tidewater

Poranek w Tidewater to ostatni, wydany niedawno w USA tom tego pisarza. Styron wraca tu do czasów swej młodości, wspominając niezwykłe, traumatyczne wydarzenia...

Długi marsz
William Styron0
Okładka ksiązki - Długi marsz

W wyniku wybuchu dwóch pocisków moździerza ginie ośmiu żołnierzy piechoty morskiej. Pułkownik Templeton zarządza morderczy 36 milowy marsz swojej kompanii...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy