Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2011
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788326209932
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Co się dzieje, gdy terroryści osiągają swoje cele, gdy odnoszą zwycięstwo? Czy zamieniają się w bohaterów? Czy stają się bohaterami dzieł literackich, sławiących ich czyny? Czy zwycięska sprawa staje się sprawą naszą – czytelników, zaś metody – cóż, czy nie okazuje się, że cel uświęca środki? 

  

Refleksję nad tymi właśnie zagadnieniami autor uznał za ogólny cel swojej publikacji, która ma być próbą prześledzenia wątków walki z „systemem” w dziełach literackich różnych epok. Wykorzystuje jako punkt wyjścia klasyczną definicję terroryzmu, jako agresji skierowanej niebezpośrednio na przeszkodę uniemożliwiającą osiągnięcie danego celu (czyli nie na tyrana, despotę, przeciwnika, sprawcę nieszczęścia), ale jako metodę zastraszania, wymuszenia takich a nie innych posunięć, zamanifestowania własnego punktu widzenia.

Kup książkę Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - ankhxxl
ankhxxl
Przeczytane:,
Terroryzm to jedno z kluczowych haseł wywoławczych we współczesnym dyskursie socjopolitycznym. Co rusz przywoływane przez media, funkcjonuje jako zjawisko paraliżujące egzystencję krajów najbardziej narażonych na jego oddziaływanie, rozwiniętych cywilizacyjnie. Jeśli groza i niebezpieczeństwo, jaką z sobą niesie jego fala, wpływa na całokształt naszego życia, to również dotyka ono dziedziny, wydawać by się mogło, najmniej z nim związanej – sztuki. Jacek Mikołajczyk, autor książki Zabójczy flirt – literatura i terroryzm udowadnia, że wspólnym mianownikiem tych dwóch pojęć jest nie tylko tematyka, ale i kontekst kulturowo-dziejowy.   Penetrując owo zagadnienie, twórca cofa się do czasów antyku, biorąc na wokandę dzieła największych greckich dramaturgów: Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. Efektownie wśród tych rozważań jawią się zwłaszcza te interpretacje, które ostentacyjnie, z nutą prowokacji odchodzą od tradycyjnych odczytań m.in. tak „oklepanej” Antygony.   Przez analizę dzieł Szekspira, Dostojewskiego, Mickiewicza i Camusa dochodzimy do współczesności, gdzie tematyczny prym wiodą pesymistyczny Rok 1984 Orwella, kontrowersyjne Szatańskie wersety Rushdiego czy niezwykle popularny wśród miłośników literatury sensacyjno-szpiegowskiej Dzień szakala Forsytha, nazywany przez autora podręcznikiem ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm

Reklamy