Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-64700-84-2
Dodał/a książkę: edytka222

Jane Goodall, znana jako wybitna specjalistka życia szympansów, przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin. Jane Goodall zmieniła nasze rozumienie naczelnych i nas samych, a nową książką udowadnia, że jej głęboka miłość do natury i zakrojony na światową skalę aktywizm obejmuje także królestwo roślin. Autorka zabiera nas do swojego domu w Tanzanii i otwiera nam oczy na relacje łączące człowieka z przyrodą. Przygląda się naszej zależności od roślin jako pożywienia, lekarstw dla ciała i ducha i jako pomocników przy naprawianiu szkód, które wyrządziliśmy przyrodzie. Opowiada o nowych badaniach nad komunikacją roślin między sobą i o tym, że pewne nasiona, uśpione przez tysiące lat, mogą wykiełkować, jeśli znajdą się w odpowiednich warunkach. Przedstawia także swoich bohaterów – botaników i przyrodników, którzy poświęcają życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy. Goodall daje nam nadzieję na przyszłość i opisuje niektóre sposoby, dzięki którym wszyscy możemy chronić i wspierać świat roślinny. Przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin.

Kup książkę Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Opinie o książce - Zasiać ziarno. Mądrość i cuda świata roślin

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-11-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Może zabrzmi to okrutnie, ale dotychczas kojarzyłam Jane Goodall jedynie z jej badaniami odnośnie szympansów. Ogromnie zaskoczył mnie fakt, że napisała ona książkę o roślinach - oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jak zauważył w przedmowie Michael Pollan, o roślinach pisze się znacznie mniej i cieszą się dużo mniejszym szacunkiem niż zwierzęta. To smutne, bowiem to one są poniekąd fundamentem naszego świata, a Jane Goodall niejednokrotnie nam to udowadnia na kartach Mądrości i cudów świata roślin.  Wbrew pozorom, Mądrość i cuda świata roślin nie jest książką stricte naukową, choć bez wątpienia dzięki niej można wiele dowiedzieć się i nauczyć o przyrodzie. Jane Goodall przekazuje swoją wiedzę w sposób przystępny i przyjazny czytelnikowi w każdym wieku. Nie nudziłam się przy lekturze tej książki ani chwili, powiem więcej - bawiłam się przy niej świetnie. Autorka okazała się nie tylko wspaniałym naukowcem, ale i interesującym gawędziarzem, ustami świata niemych roślin. Autorka rozpoczyna swoją książkę od swojego dzieciństwa. Opowiada o pasjonowaniu się opowieściami o dzikich obszarach naszej planety, zwłaszcza afrykańską dżunglą. Jej miłość do roślin podsycały długie wędrówki z psem po dzikich klifach, gdzie mogła obserwować piękno przyrody w pełnej krasie. Ten krótki rozdział o początkach jej hobby, urozmaicony rysunkami z jej dziecięcych Notatników ...
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-08-19, Ocena: 5, Przeczytałem, wyzwanie 100 książek 2017,

Pouczająca. Inspirująca. Pełna ciekawych faktów.
Jane Goodall na chwilę odchodzi od swej fascynacji światem zwierzęcym i skupia się na roślinach. Snuje fascynującą gawędę o zwyczajach drzew i kwiatów, opisuje życie pierwszych botaników, polowanie na niezwykłe rośliny, skupia się na tulipanowej czy storczykowej gorączce.
Niezwykle erudycyjna, ale i literacko utalentowana autorka przeplata anegdoty z życia roślin ze wspomnieniami własnego dzieciństwa, młodości i przebiegu kariery i dalekich wojaży. W intymnych wyznaniach opisuje swój ukochany ogród, zaszczepioną przez kilka pokoleń krewnych miłośc do przyrody, włóczęgę z psem Rustym. Mając naście lat pieczołowicie ozdabiała swój zielnik, szkicowała z natury okazy angielskiej flory (są tu załączone, i wzbudzają podziw czytelników). Klub miłośników przyrody nawet miał własnoręcznie wydawaną gazetę o roślinach.
Piękne zdjęcia, m.in. figowca bengalskiego, opanowującego ruiny światyni w Angkor Wat, szczepu róży o wyhodowanego na jej cześć, pięknej orchidei Jane Goodall.
Dowiadujemy sie o strategiach przetrwania, sposobach komunikacji długowiecznych drzewach skamieniałych ziarnach, ktore po wiekach nagle kiełkują. Fascynujące zwyczaje np zaślubiny drzew w Nepalu.
Uwrażliwia na zagrożenia ekologiczne, wyrąb sekwoi, klęski jakie mogą na nas spaść, jeśli nie będziemy szanować ekosystemu.
Poznałąm dzięki niej takich botaników jak Karol Linneusz, John Bartram czy Jeanne Baret, która przebierała się za chłopca by brać udział w wyprawach lub David Douglas, Szkot penetrujący Amerykę Północną.

Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25