23 kwietnia: Światowy Dzień Książki w poszczególnych miastach Polski

Autor: zorza
News - 23 kwietnia: Światowy Dzień Książki w poszczególnych miastach Polski Bogata oferta wydawnicza, spotkania z pisarzami, konkursy, głośne czytanie książek, wystawy, promocje, panele dyskusyjne, maratony czytelnicze zaplanowano na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i tak w:

Gdańsku

21 kwietnia – 23 kwietnia, Uniwersytecka Księgarnia Naukowa ARCHE, ul. Bażyńskiego, Gdańsk. Zniżka 10% dla klientów, którzy zakupią książki słowo/obraz terytoria.

21 kwietnia – 23 kwietnia, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Targ Węglowy, Gdańsk. Zniżka 10% dla klientów, którzy zakupią książki słowo/obraz terytoria.

Gdyni
23 kwietnia, godz. 17, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni (filia nr 15),
Al. J. Piłsudskiego 18 spotkanie z Barbarą Szczepułą. Prowadzenie: Anna Sobecka autorką książki Dziadek w Wehrmachcie
23.kwietnia, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni - wystawa plakatów "Przyłapani na czytaniu" w centrum Gdyni
23 kwietnia, godz. 17, Urząd Miasta Sopotu Finał XVI Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej (konkurs literacki i plastyczny)
24 kwietnia, godz. 13.30, Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni,  ul. Bpa Dominika 3. Spotkanie z dziećmi z klas 1-3 SP - KSIĄŻKOLANDIA (pogadanki i zabawy związane z książką)
25 kwietnia, godz. 10, Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, ul. Brzechwy 3/5. Spotkanie dzieci klas 1-3 SP z Wojciechem Kołyszko. Wojciechem Kołyszko - autor książek dla dzieci m.in. Pogromca potworów i magia strachu, Smok Lubomił i tajemnice złości, Latający śpiwór i Maski wstydu.

Poznaniu

W weekend 20-22 oraz 23 kwietnia, księgarnie oraz biblioteki w Poznaniu i Wielkopolsce zaplanowały wiele zdarzeń promujących książki i czytelnictwo z okazji Światowego Dnia Książki. Większość planuje – poza wywieszeniem okolicznościowych plakatów – własny oryginalny wystrój witryn oraz holi czy sal bibliotecznych. W kilku bibliotekach będzie to wystrój prezentowany na zewnątrz budynków.

Obchody Dnia Książki zostały w Wielkopolsce zainaugurowane w Bibliotece Publicznej w Lesznie otwarciem wystawy pt. "Salon ilustratorów” prezentującej projekty ilustracji i opracowań graficznych książek dla dzieci i młodzieży w wykonaniu twórców młodego i średniego pokolenia. Wystawa została przeniesiona z Targów książki dla dzieci i młodzieży, które miały miejsce w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w lutym br.

Bibliotekarze i księgarze w porozumieniu z Wydawcami zorganizują w weekend szereg wystaw książkowych, spotkań autorskich, podpisywania książek przez autorów, okolicznościowych zdarzeń z czytaniem fragmentów utworów i ich inscenizacjami. Zaproponują także rabaty od 10-20%.

Dla przykładu:

Poznań
21 kwietnia, godz. 11.00, księgarnia "Z bajki” na os. Przyjaźni w Poznaniu rozpocznie cykl wydarzeń głośnym czytaniem książek, o godz. 12.00 zorganizuje „Literackie rodzinki dla chłopca i dziewczynki” – półtoragodzinną zabawę inspirowaną lit. Dziecięcą z aktorem – wodzirejem. W niedzielę w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Poznaniu będzie miało miejsce podczas dziecięcej mszy św. spotkanie z baśnią nawiązujące do Biblii, z której wszystkie baśnie wyrastają. Dzieci wychodząc z kościoła otrzymają książeczki i baloniki na znak, że książka uskrzydla.

W poniedziałek 23 kwietnia będą czekać na gości karminowe róże i poetyckie listy. Podczas spotkania z młodzieżą zaprezentowane zostanie powstawanie książki.

O godz. 20 – spotkanie w kręgu przyjaciół książki. Aleksander Machalica zaprezentuje Baśnie Andersena razem z tłumaczką Bogusławą Sochańską, która opowie o pisarzu – w tle żywa muzyka na wiolonczeli. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa plastyczna.

Filia dziecięca Biblioteki Raczyńskich "Pod Lipami” organizuje okolicznościową wystawę – po wernisażu głośne czytanie.

19 kwietnia, godz. 18, Księgarnia Bookarest Współorganizatorzy: Kapitałka, wydawnictwo Czarne. Spotkanie z Anne Swärd i promocja książki "Lato polarne", Anne Swärd Rocznik 1969. Wykształcenie artystyczne. Ilustratorka i nauczycielka obrazu i formy w szkole w Ystad. Mieszka z rodziną na południu Szwecji, w (geograficznie) bliskim Polsce Simirshamn."Lato polarne" jest jej debiutem pisarskim. Powieść nadspodziewanie szybko wzbudziła zainteresowanie i aprobatę krytyków, o czym najdobitniej świadczy  nominacja do Nagrody Augusta dla najlepszej powieści roku 2003 - nagroda ta jest odpowiednikiem polskiej Nagrody literackiej Nike. Niedawno, w listopadzie 2006, w Sztokholmie Anne Swärd odebrała pierwszą nagrodę im. Mare Kandre - znanej szwedzkiej pisarki. Drugim dziełem Anne Swärd jest "Kvickasand" (Ruchome piaski), które ukazało się maju 2006. Nawiązanie do "Lata polarnego" jest  tu oczywiste ze względu na pojawiającą się w trzeciej części postać Kaj. Zarówno w przypadku pierwszego jak i drugiego dzieła krytycy zwracają uwagę na charakterystyczny język Anne Swärd, która jakby pisała obrazami. Sama autorka potwierdza to spostrzeżenie: (Pisanie) "daje zupełnie inne możliwości niż malarstwo. Jeśli jednak chodzi o akt twórczy w pisarstwie to pięknie jest wypuścić się hen w obrazy. Jestem człowiekiem obrazu i wizualizuję swoje myśli. Z pewnością jest to widoczne w moich tekstach".

20 kwietnia, godz. 18, Księgarnia Bookarest.
Spotkanie z brytyjskim pisarzem Lindsay Clarke, autorem "Wojny Trojańskiej", wyd.Zysk Współorganizatorzy: Kapitałka, Wyższa Szkołą Języków Obcych, Instytut Filologii Angielskiej UAM Brytyjski pisarz nowelista Lindsay Clarke urodził się w roku 1939 w Halifax, hrabstwo West Yorkshire. Kształcił się w Heath Grammar School w Halifax oraz w King's College w Cambridge. Zanim został pisarzem związany był z nauką i pracował m.in. w Afryce, Ameryce oraz w Wielkiej Brytanii. Obecnie Lindsay Clarke mieszka w Somerset i pełni funkcję Associate Lecturer w dziedzinie pisania kreatywnego na Wales University w Cardiff, gdzie już wcześniej, w roku 1996, pracował jako pisarz-rezydent. Lindsay Clarke pracował także jako badacz-rezydent w Schumacher College, gdzie nadal sporadycznie uczy, oraz był dyrektorem kreatywnym podczas Dartington Conference w 1995 (tytuł konferencji: Myth In Our Time) i 1996 roku (tytuł: Celebrating The Mysteries). Był głównym jury podczas przyznawania Nagród Puszkina (nagroda w dziedzinie pisarstwa dziecięcego, Irlandia Północna). Lindsay Clarke uczy także w  Dartington Hall, Arvon, Ty Newydd oraz w Skyros Centre.Jego najbardziej znana powieść, „The Chymical Wedding”, wygrała Whitbread Fiction Prize w 1989 roku. Ostatnio Clarke opublikował powieści przepisujące mity Wojny Trojańskiej.  
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Bookarest. Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.   
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Kapitałka.
Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.
23 kwietnia, Biblioteka Uniwersytecka będzie "łapać" w poznańskich bibliotekach na czytaniu znane osoby i fotografować je. Wystawa zostanie zaprezentowana w maju w czasie "Tygodnia bibliotek”.

Katowice

21 kwietnia, Śląską edycja Światowego Dnia Książki realizowana jest przez* Wydawnictwo Sonia Draga, Bibliotekę Śląską i centrum handlowe Silesia City, pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic i Wojewody Śląskiego oraz Polskiej Izby Książki. Podczas kilku godzin planowane są występy dzieci i młodzieży, czytanie fragmentów książek przez znane osoby, w tym wojewodę, senator Krystynę Bochenek, znanych sportowców i aktorów, pisarza austriackiego Radka Knappa * i parę innych znamienitych osób. Całość poprowadzi Tomasz Olbratowski (RMF FM). Impreza ma się zakończyć koncertem Justyny Steczkowskiej.

Rzeszów

W akcji zainicjowanej przez PIK z okazji Światowego Dnia Książki bierze udział Sieć Księgarni NOVA w jej skład wchodzi 21 księgarni w tym w samym Rzeszowie 8, oraz Hurtownia NOVA znajdująca się w Rzeszowie na ul. Boya Żeleńskiego 16, obsługująca stale ok. 40 księgarni.
W dniu 22 kwietnia we wszystkich księgarniach obowiązywał będzie rabat na książki w wysokości 10 %, każdy z klientów zakupujących książki otrzyma różę. * We wszystkich księgarniach na te dni będzie zaaranżowana witryna związana ze Światowym Dniem Książki i z jej motywem przewodnim -różą.

Wrocław

19 kwietnia – 24 kwietnia, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu. Wydanie okolicznościowych zakładek do książek i rozdawanie ich w Bibliotece. Awersem będzie logo obchodzonego święta, czyli Róża, nazwa i data święta, a na rewersie dane Biblioteki.
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Kapitałka.
Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.

Krapkowice

21 kwietnia - 23 kwietnia Księgarnia MAKAMA.
Księgarnia czynna wyjątkowo w niedzielę. Wystawa plakatów „Przyłapani na czytaniu”. Finał  konkursu na recenzję książki. Przy zakupie książek klientom będą wręczane róże.

Krosno

23 kwietnia, godz. 10.00, Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Spotkanie autorskie Wioletty Piaseckiej - autorki książek dla dzieci.
Wioletta Piasecka, autorka biografii Hansa Christiana Andersena "W poszukiwaniu szczęścia”, mieszka w Elblągu. Zadebiutowała w 1999 roku książką  "Zaczarowana kraina bajek", w której znalazło się siedem utworów dla najmłodszych. W 2001 r. wydała baśniową biografię Andersena, a od 2003 roku serię książek dla dzieci: "Zaczarowane bąbelki”, "Bajka na dobranoc”, "Dwie Małgosie”, "Sześć życzeń Natalki”, "Bajka o królewnie", "W poszukiwaniu szczęścia", "Dawno temu", "Domek marzeń”, "Włóczęga”, "Kluseczka”, "Kosmiczna przygoda”, "Księżniczka dziecięcych serc”.

Jedlicz

23 kwietnia, godz. 12, Gminna Biblioteka Publiczna w Jedliczu. Spotkanie autorskie Wioletty Piaseckiej - autorki książek dla dzieci.

Łódź

23 kwietnia, Biblioteka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Otwarcie "Wystawy Książki Dawnej".

Olsztyn

do 31 lipca, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie - Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Konkurs Literacki dla dzieci "Przygody Tomka na Warmii i Mazurach".

Dodatkowe informacje dotyczące ŚDK i wspierania przez PIK czytelnictwa w Polsce znajdują się na stronie: www.dzienksiazki.pl oraz na stronie www.pik.org.pl.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy