Quantcast

Katarzyna Grochola krytykuje książki Blanki Lipińskiej

Data: 2022-11-07 13:12:45 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Książki Blanki Lipińskiej wywróciły polski rynek wydawniczy do góry nogami. Jedna z najbardziej krytykowanych serii książek stała się jednocześnie największym hitem, a ekranizacja Netflixa tylko podbiła sławę autorki. Jednak słowa ostrej krytyki nie milkną. Do grona potępiających twórczość Lipińskiej dołączyła Katarzyna Grochola. 

Obrazek w treści

Katarzyna Grochola, autorka takich bestsellerów, jak A nie mówiłam, Przeznaczeni czy Zjadacz czerni 8, zapytana przez serwis Plejada.pl o twórczość Lipińskiej odparła bez ogródek, że to — jej zdaniem — „promowanie debilizmu”.

Katarzyna Grochola krytykuje twórczość Blanki Lipińskiej

Katarzyna Grochola to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek powieści obyczajowych. Twórczyni kultowej już postaci Judyty z Nigdy w życiu! w ostatnim czasie wypowiedziała się na temat powieści stworzonych przez Blankę Lipińską. Jak się okazuje autorka nie buduje swojej opinii wyłącznie na zamieszaniu, które panuje wokół Blanki Lipińskiej już od kilku lat (365 dni miało swoją premierę w 2018 roku).  W rozmowie z  portalem Plejada.pl, Grochola przyznała, że, choć przeczytała 365 dni, nie ma zamiaru czytać kolejnych powieści autorki.

– Jestem twarzą Stop Przemocy Wobec Kobiet i tylko dlatego daję sobie prawo, żeby powiedzieć dlaczego. Ten rodzaj literatury promuje przemoc i poniżanie kobiet. Jeśli przekaz jest taki, że jak bohaterka dobrze ob**ągnie facetowi, a w zamian będzie miała torebkę Prady, to doprawdy nie ma w tym nic oprócz szkolenia przyszłych prostytutek (z całym szacunkiem dla ich ciężkiego zawodu), bo związku z tego nie będzie. Jeśli bohaterka patrzy na gwałt innej kobiety i to ją podnieca – i to ma nauczyć pożądania do ukochanego – dla mnie jest to sygnał wyłącznie o wcześniejszym nadużyciu seksualnym – powiedziała Grochola w rozmowie z Plejadą.

Na koniec podsumowała nie tylko książki Lipińskiej, ale także podobne tytuły:

Ten rodzaj literatury jest promowaniem debilizmu, uprzedmiotowiania kobiet, a i również mężczyzn. Nic dodać. Nic ująć.

Literatura szkodliwa? Blanka Lipińska o powieściach erotycznych

Wydaje się, że Blanka Lipińska jest przyzwyczajona do podobnych opinii na temat powieści erotycznych. W wielu wywiadach przytaczała swoje zdanie na temat tego, czy tego typu literatura jest szkodliwa, czy stanowi jedynie niegroźną rozrywkę. Jak opowiadała w wywiadzie dla serwisu Pudelek:

Dziwi mnie, że wałkujemy to w kółko, ciągle odwołując się do jakichś nieprawidłowych wzorców kreowanych przez moją twórczość. Weźmy np. filmy o Bondzie, które — idąc takim tokiem myślenia — promują zabijanie i przedmiotowe traktowanie kobiet, a nikt o tym głośno nie krzyczy.

Trzeba przyznać, że ostatnie lata należały właśnie do Blanki Lipińskiej. Jej trylogia (365 dniTen dzień oraz Kolejne 365 dni) bardzo długo okupowały topkę bestsellerów popularnych księgarń w Polsce. Ekranizacja Netflixa z udziałem Michele Morrone oraz Anny Marii Siekluckiej zawojowała już cały świat — trzy filmy, które można zobaczyć na platformie Netflix — biją rekordy popularności. Sama Blanka zapowiedziała również, że powstaje już część czwarta swojej serii.

Książkę 365 dni Blanki Lipińskiej znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: 365 dni, blanka lipińska, literatura erotyczna, 365 dni, katarzyna grochola,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
365 dni
Blanka Lipińska11
Okładka książki - 365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na Sycylię...

dodaj do biblioteczki
Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje