Najciekawsze premiery książkowe we wrześniu 2021

Data: 2021-08-31 14:46:58 | Ten artykuł przeczytasz w 24 min. Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Wrzesień zbliża się coraz większymi krokami, a wraz z nim pojawi się dużo nowości na rynku wydawniczym. W tym miesiącu czeka nas sporo premier, które już wkrótce znajdą się na półkach księgarni. Oto zestawienie dwudziestu książek, którymi warto się zainteresować.

Obrazek w treści Najciekawsze premiery książkowe we wrześniu 2021 [jpg]

We wrześniu czeka nas sporo premier. Będą to książki z różnych gatunków i każdy znajdzie coś dla siebie. Żeby to ułatwić, przygotowaliśmy listę książek, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Dom marionetek – Natasza Socha, premiera 1 września 2021

Wrzesień rozpoczniemy premierą powieści obyczajowej Dom marionetek Nataszy Sochy (Wydawnictwo Literackie). To opowieść o Joannie, która po bolesnym rozstaniu postanawia zmienić swoje życie. Kobieta rozpoczyna pracę w ekskluzywnej willi, gdzie ma opiekować się sympatyczną pięciolatką. Joanna szybko odnajduje się w nowej pracy, a pomaga jej w tym charyzmatyczny właściciel domu, Leon.

Szybko jednak idealny obrazek willi i jej mieszkańców zaczyna się rozpadać. Bohaterka zaczyna zadawać sobie pytania, dlaczego wszystkie kobiety w domu boją się Leona. Dom marionetek to przejmująca historia o rodzinnych sekretach, zemście i przebaczeniu. 

O nowej książce Nataszy Sochy piszemy także w naszej przedpremierowej recenzji:

Dom marionetek pokazuje, do czego może doprowadzić pielęgnowana przez lata nienawiść, ale również – brak rozmowy, empatii i zrozumienia. 

Kup książkę Dom marionetek w księgarni internetowej.

Miasto bajka – Paulina Siegień, premiera 8 września 2021

Reportaż Paulina Siegień Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu dotyczy miasta Kaliningrad, które jest oddalone od północnej granicy o zaledwie pięćdziesiąt kilometrów. To stosunkowo niewielka odległość, a jednak miasto to jest całkowicie inne od tego, co znamy. Łączy w sobie przeszłość dawnego Königsberga z powojennym Kaliningradem.

Jest pamiątką przeszłości, jego dawny duch nie przemija. Jest miastem widmem, miastem iluzją. Jedynym w swoim rodzaju. Autorka przedstawia opowieści, które łączy to wyjątkowe miejsce i opowiada o dziwnych odczuciach, które towarzyszą podczas wycieczki przez Kaliningrad.

To osobliwe miasto, którego mieszkańcy czują się niedopasowani ani do Rosji, ani do reszty Europy.

Kup książkę Miasto bajka w księgarni internetowej.

One Last Stop – Casey McQuiston, premiera 14 września 2021

One Last Stop  to opowieść o miłości, która przekracza bariery czasu. August przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie planuje wieść swoje kompletnie introwertyczne życie.

Dziewczyna stroni od ludzi i jest przekonana, że miłość to tylko fikcja wymyślona na rzecz filmów. Jej podejście zmienia tajemnicza Jane, którą dziewczyna zauważa pewnego razu w metrze. Uwagę August przyciąga jej niesamowity styl rodem z lat siedemdziesiątych. Pewnego dnia okazuje się, że to nie tylko stylizacja. Jane naprawdę pochodzi z tamtej dekady!

August będzie musiała jej pomóc i uwierzyć, że miłość to nie tylko wymysł scenarzystów Hollywood.

Kup książkę One Last Stop w księgarni internetowej.

Morderstwa znad Wisły – Jarosław Molenda, premiera 14 września 2021

Jarosław Molenda w swojej książce Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne przedstawia zbiór spraw kryminalnych, które nigdy nie zostały rozwiązane.

To historie, które działy się w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Jedne, z których nierozwiązywalnością trzeba było się pogodzić, inne, które mimo osadzenia winnych w więzieniu, dalej kryją więcej pytań niż odpowiedzi.

W książce poruszono brutalne morderstwa niczym z Milczenia Owiec, tajemnicze śmierci w górach, które przypominają sprawę przełęczy Diatłowa, a jednak wydarzyły się na polskim gruncie, a także wiele innych spraw. Wszystkie łączy fakt, że wobec ich sprawców śledczy byli niemal bezsilni.

Kup książkę Morderstwa znad Wisły w księgarni internetowej.

Premiery 15 września – połowa miesiąca i sporo nowości!

W połowie września do księgarń trafi sporo wyczekiwanych tytułów! Wśród nich znajdą się zarówno nowe książki polskich autorów, jak chociażby Egzekucja Remigiusza Mroza, ale także przekłady i wznowienia.

Madame Piaf i pieśń o miłości – Michelle Marly

Michelle Marly stworzyła obraz ikony francuskiej piosenki, Edith Piaf. Opowiedziała historię jej miłości do młodego piosenkarza Yves'a Montanda, która wydarzyła się tuż po wojnie w Paryżu.

Był to związek bardzo burzliwy, okupiony ogromną ilością łez, jednak parę łączyła gorąca miłość, która zainspirowała artystkę do stworzenia jednej z najpopularniejszych piosenek – La vie en rose.

Książka Madame Piaf i pieśń o miłości  to powieść pokazująca znaną piosenkarkę jako kobietę niesamowicie odważną i przepełnioną miłością.

Kup książkę Madame Piaf i pieśń o miłości w księgarni internetowej.

Święto ognia – Jakub Małecki

Autor, którego nie trzeba przedstawiać, powraca z nową powieścią Święto ognia .

To historia o konfrontacji z przeszłością i przekraczaniu własnych granic. Głównymi bohaterami są Łucja, Nastka i ich ojciec.

Walczą oni ze swoimi wspomnieniami. Na swój sposób starają się pokonać demony przeszłości. Każdy z własną pasją, która albo go ocali, albo całkowicie zniszczy…

Kup książkę Święto ognia w księgarni internetowej.

Ból. Mózg, opioidy i zagadki medycyny – Abdul-Ghaaliq Lalkhen

Ekspert medycyny bólu dr. Lalkhen napisał książkę Ból. Mózg, opioidy i zagadki medycyny, w której w przystępny sposób przedstawia to, co wie o mechanizmach powstawania bólu. To jeden z najbardziej fascynujących tematów w medycynie, bo wciąż pozostaje zagadką.

Z lektury można dowiedzieć się, że na odczuwanie bólu mają wpływ nasze emocje, charakter, płeć, a nawet przekonania.

Książka zawiera poruszające przypadki, z którymi dr. Lalkhen spotkał się na swojej drodze, a także badania naukowe i badania farmakologiczne, które w dogłębny sposób pomogą nam zrozumieć istnienie bólu.

Kup książkę  Ból. Mózg, opioidy i zagadki medycyny w księgarni internetowej.

Podróżni – Regina Porter

Podróżni to wielowątkowa opowieść o ludziach, których można określić mianem współczesnych nomadów. Szczególnie może spodobać się fanom Nomadland Jessiki Bruder i Biegunów Olgi Tokarczuk.

To historie ludzi, których różni wiek, płeć, orientacja, a łączy podróż, w której są. Podróż do odkrycia samego siebie, do znalezienia swobody życia bez lęku.

Autorka rozlicza się z dzisiejszym światem. Jej opowieść można wręcz nazwać kroniką, w której ma miejsce rozliczenie z grzechami ostatniego półwiecza. To historia po części o nas samych, bo w tym dramacie każdy może odgrywać rolę.

Kup książkę Podróżni w księgarni internetowej.

Ekstaza. Lata 90. Początek – Anna Gacek

Lata dziewięćdziesiąte były początkiem ogromnych zmian. Nie sposób wszystkie je opisać w jednej książce, jednak Anna Gacek, polska dziennikarka i prezenterka, zebrała najciekawsze wydarzenia i przedstawiła je w swoim reportażu Ekstaza. Lata 90. Początek.

To zbiór momentów popkultury, które przeszły do historii. Lektura dostarczy nam mnóstwa anegdot i mało znanych faktów na temat najgłośniejszych sytuacji i najpopularniejszych nazwisk, którymi żył ówczesny świat.

To podróż do przeszłości, do czasów młodości i licznych wspomnień. To próba rekonstrukcji świata, który dopiero zaczynał istnieć, a także odpowiedź na wiele pytań. Czy wciąż pamiętamy, kto zabił Laurę Palmer?

Kup książkę Ekstaza. Lata 90. Początek w księgarni internetowej.

Cała szkoła mówi o mnie – Michelle Quach, Wydawnictwo Literackie

Cała szkoła mówi o mnie to pierwsza w tym zestawieniu propozycja dla młodzieży. Książka Michelle Quach to wypełniona humorem opowieść o pierwszej miłości.

Główna bohaterka, Eliza, całe swoje szkolne życie poświęca gazetce szkolnej. Przez to nie ma czasu na strojenie się, imprezy czy randki. Dotychczas nawet nie myślała o takich rzeczach. Do czasu, gdy w redakcji pojawia się Len.

Przystojny chłopak, który po kontuzji musiał zrezygnować z baseballu. Ich znajomość nie zaczyna się zbyt dobrze, bo zarówno Eliza jak i Len konkurują o stanowisko naczelnego gazetki. A przecież mówi się, że od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok.

Kup książkę Cała szkoła mówi o mnie w księgarni internetowej.

Bez winy – Charlotte Link

Bez winy to kolejna książka w dorobku znanej pisarki Charlotte Link. Podczas podróży do Yorku sierżant Kate Linville zostaje świadkiem niespodziewanego zdarzenia. Kobieta podróżująca razem z nią prosi o pomoc, ponieważ ma wrażenie, że wraz z kobietami jedzie jej prześladowca. Po chwili w pociągu padają strzały, a obie cudem uchodzą z życiem.

Niedługo później dochodzi do kolejnego ataku. Tym razem ofiarą jest młoda kobieta podróżująca rowerem. W jej stronę znów padają strzały i udaje się ustalić policji, że padły z tego samego pistoletu.

Sierżant Kate Linville stara się powiązać oba zdarzenia. Wszystkie ofiary, które uszły z życiem, są w niebezpieczeństwie. W tym sama główna bohaterka.

Kup książkę Bez winy w księgarni internetowej.

Sakrament obłudy – Robert Samborski, premiera 22 września 2021 

Sakrament obłudy to wstrząsający reportaż byłego duchownego, który został wyrzucony z seminarium na chwilę przed przyjęciem święceń. Robert Samborski opowiada o swoich dramatycznych wspomnieniach, opisuje proces kształtowania przyszłych księży, przedstawia, jakie wartości są wpajane.

Wraz z autorem możemy przebić się przez kurtynę iluzji i obłudy i spojrzeć prawdzie w oczy. Prawdzie, która nie zawsze jest łatwa i kolorowa, ale zawsze wyzwala. 

Książka ta w brutalny niekiedy sposób obnaża instytucję kleru i wszystkie jej mechanizmy.

Kup książkę Sakrament obłudy w księgarni internetowej.

Premiery 29 września – obfity koniec miesiąca 

Także pod koniec miesiąca w księgarniach zaroi się od nowości. Królować będą między innymi reportaże, ale także - powieści science-fiction czy ceniona proza obca. Warto przeczytać!

Wyspa Sachalin – Eduard Wierkin

Wyspa Sachalin jest powieścią science-fiction o świecie, który przestał istnieć. Po konflikcie wszechczasów pozostało tylko wspomnienie.

Zniszczone stolice, wypalone bombami pustkowia i skażona promieniowaniem ziemia. Tak wygląda niemal cały glob, oprócz oszczędzonej cudem Japonii. Stamtąd pochodzi Lilak, której celem są badania na wyspie Sachalin.

To właśnie tam schronili się ostatni uchodźcy. Wyprawa do przedsionka piekła przyniesie odpowiedzi na wiele pytań. W tym na to, dlaczego musiało dojść do zagłady cywilizacji. 

Kup książkę Wyspa Sachalin w księgarni internetowej.

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele – Stanisław Obirek, Artur Nowak

Książka Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele opowiada o patologiach kościoła w Polsce. Autorzy, czyli teolog i były jezuita Stanisław Obirek oraz adwokat ofiar pedofilii, Artur Nowak przedstawiają przestępstwa kościoła, za które nikt nigdy nie odpowiedział.

Mowa tu o pedofilii, arbitralności awansów, aferach seksualnych, korupcji, rozpuście i nieograniczonych związkach z władzą. Wszystko to ujawnia książka, która tytułem nawiązuje do słynnej Sodomy Frederica Martela.

Obie te pozycje ukazują prawdę o instytucji kościoła. Jedna mówi o Watykanie, druga o Polsce. Odległe i bliskie zarazem pokazują cały przekrój grzechów, które na sumieniu mają duchowni. 

Kup książkę Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele w księgarni internetowej.

Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza – Marcin Gutowski

Książka Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza jest podsumowaniem dziennikarskiego śledztwa Marcina Gutowskiego, twórcy filmu dokumentalnego Don Stanislao.

Kardynał Dziwisz był od samego początku najbliższym pomocnikiem polskiego papieża Jana Pawła II. Ostatnio jednak jego wizerunek zaczęły psuć oskarżenia dotyczące pedofilii w polskim kościele. Miał on kryć księży, a momentami nawet im sprzyjać.

Oskarżony wypiera się zarzutów i kłamie dziennikarzom prosto w oczy. Książka Gutowskiego to zbiór rozmów ze świadkami nadużyć kardynała, to także obraz człowieka dbającego tylko o własne interesy, który tuszował zbrodnie księży na całym świecie. 

Kup książkę Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza w księgarni internetowej.

Pozwól odejść – Kristin Hannah, Świat Książki 

Kristin Hannah, autorka bestsellerowego Słowika powraca z nową powieścią Pozwól odejść. Tym razem to kontynuacja książki, którą pokochali czytelnicy całego świata.

Może zaintersować cię również...

Firefly Lane doczekało się nawet serialu, w którym zagrały Katherine Heigl oraz Sarah Chalke.

Pod koniec września na rynku pojawi się wyczekiwana druga część historii Tully i Kate.

Kup książkę Pozwól odejść w księgarni internetowej.

Nie powinniśmy – Vi Keeland

Najnowszy gorący romans Nie powinniśmy uznanej autorki Vi Keeland to opowieść o tym, że miłość i nienawiść dzieli bardzo niewiele. Cienka granica jest jednak niesamowicie kusząca, a balansowanie na niej może okazać się świetną zabawą.

Przekonują się o tym Bennett i Annalise, główni bohaterowie powieści, którzy muszą konkurować o to samo stanowisko. Oboje są niezwykle ambitni i chcą nadal pracować w San Francisco. Zrobią wszystko, aby wygrać.

Rozpoczynają zaciętą walkę, jednak ta gra nie będzie czysta. Co się może wydarzyć? Jedno jest pewne. Emocje będą sięgać zenitu! 

Kup książkę Nie powinniśmy w księgarni internetowej.

Bal szalonych kobiet – Victoria Mas

Bal szalonych kobiet to ciekawa propozycja, która zabierze czytelnika w podróż w czasie wprost do Paryża roku 1885.

To opowieść o kobietach, które zostały uznane za szalone. Zdiagnozowali je mężczyźni, którzy uznali, że są prawdziwymi pomiotami szatana i tym sposobem trafiły do szpitala psychiatrycznego Salpetriere. Raz w roku mają miejsce bale i maskarady, w których pacjentki mogą wziąć udział.

Trwa zabawa, jednak tańce to nie tylko możliwość, aby spędzić przyjemnie czas, to też jedyna możliwość ucieczki ze szpitala. Jedyną osobą, która może wydostać się kobietom jest pielęgniarka Genevieve.

Czy będzie ona w stanie poświęcić się dla kilku źle zdiagnozowanych nieznajomych?

Kup książkę Bal szalonych kobiet w księgarni internetowej.

Diabli taniec – Emilia Szelest

Wrzesień przyniesie również kontynuację powieści Licho nie śpi. Książki, która w zgrabny sposób łączy kryminał z romansem, a jej akcja toczy się w Bieszczadach. To właśnie tam ma miejsce kolejne morderstwo, którego zagadkę będą musieli rozwiązać prokurator Magda i były detektyw Damian.

Kolejne zbrodnie są równie makabryczne, jak te opisane w pierwszej części. Jednak oprócz zabójstwa, bohaterowie będą musieli także poradzić sobie z uczuciami, które między nimi wybuchły.

Namiętność, pożądanie i obawa o własne życie. To elektryzująca mieszanka, którą zapewni nam kolejna powieść Emilii Szelest Diabli taniec.

Kup książkę Diabli taniec w księgarni internetowej.

Harrow Lake – Kat Ellis

Zestawienie zamyka kolejna propozycja dla nieco młodszego czytelnika. Harrow Lake to opowieść o córce znanego reżysera horrorów, która w wyniku kilku dziwny zdarzeń zmuszona jest wyjechać do domu babci w Harrow Lake. Okolica ma zapewnić Loli Nox bezpieczeństwo.

Co ciekawe, właśnie tam kręcone były największe klasyki gatunku horrorów. Do miasteczka wciąż napływają wierni fani i wszyscy zdają się mieć bzika na punkcie kinematografii. Jednak któregoś dnia w Harrow Lake zaczynają ginąć ludzie. Znikają jeden po drugim, a wśród mieszkańców zaczynają odżywać dawne legendy.

Lola jest w centrum tych wydarzeń. Przerażona dziewczyna zaczyna mieć wrażenie, że coś albo ktoś przez cały czas ją obserwuje...

Kup książkę Harrow Lake w księgarni internetowej.

Które książki najbardziej Was zainteresowały?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje