Nowy serial „Skazana". Sędzia na ławie oskarżonych

Data: 2021-04-08 11:23:52 Autor: Piotr Piekarski

Rozpoczęły się prace na planie nowego serialu Player Original, zatytułowanego Skazana. Podstawą scenariusza stała się książka polskiej reportażystki Ewy Ornackiej Skazane na potępienie, opowiadającej o najcięższym polskim więzieniu dla kobiet. Na ekranie zobaczymy Agatę Kuleszę, znaną z serialu Pułapka, a także Michała Czerneckiego, Bartłomieja Topę i Aleksandrę Adamską. 

Obrazek w treściFot. player.pl

Polska telewizja literaturą stoi – bardzo często po książki sięgają również twórcy związani z popularnymi platformami streamingowymi. Do dostępnej na platformie player.pl Chyłki opartej na książkach Remigiusza Mroza i serialu Rysa, który powstał na podstawie książki Igora Brejdyganta, a który emitowany jest w AXN dołącza teraz Skazana

Skazana – o czym jest serial? 

Serial „Skazana” opowiadać będzie o sędzinie Alicji Mazur, nie mającej wyrozumiałości dla osądzanych zbrodniarzy, której kariera rozwija się błyskawicznie. Do czasu, gdy zostaje wobec niej wysunięte oskarżenie: miała rzekomo zamordować człowieka. Osadzona w więzieniu, pośród niedawno sądzonych przez nią samą przestępczyń, stara się przetrwać jak najdłużej. Chce przeżyć – dla córki, nastolatki, która bardzo potrzebuje mamy i po to, by dokonać zemsty na ludziach, przez których padło na nią niesłuszne oskarżenie. 

Czytaj także: Serial "Szadź" - co warto wiedzieć? Najważniejsze informacje 

Nowy serial przygotowywany dla platformy Player.pl wyróżnia fakt, że wielu bohaterów produkcji inspirowanych jest prawdziwymi zbrodniarzami, przestępcami, których historie opisywane były na łamach prasy. 

Czytaj także: 2 sezon „Wiedźmina", serial „The Witcher: Blood Origin"

Twórcy ukazują zamknięty świat więzienia dla kobiet, zupełnie obcy większości widzów i chyba nigdy nie pokazywany w polskiej telewizji. To także historia kobiety, która nagle z przedstawicielki organów ścigania przeistoczyła się w przestępczynię, choć oskarżono ją niesłusznie.

Skazana – produkcja oryginalna player.pl 

Serial Skazane reżyseruje nominowany do Oscara Bartosz Konopka, zdjęciami zajmuje się Paweł Flis, scenografią Maciej Fajst, kostiumami Katarzyna Baran, charakteryzacją Jolanta Madejska. 

Skazana – obsada 

W rolę sędziny Alicji Mazur wcieli się nagradzana aktorka Agata Kulesza, która wystąpiła między innymi w filmie Sala samobójców. Jej męża, Pawła Witkowskiego, zagra Michał Czernecki, przyjaciela - Bartłomiej Topa, a córkę Hanię – Martyna Byczkowska. Na ekranie pojawią się także Aleksandra Adamska, Tomasz Schuchardt, Marta Malikowska, Marrta Ścisłowicz, Jan Jankowski, Joanna Gonschorek oraz Natalia Sikora. 

Serial Skazana – kiedy premiera? 

Serial „Skazana” trafić ma na platformę Player.pl jeszcze w 2021 roku. Od marca trwają zdjęcia na planie serialu. Platformy vod coraz mocniej inwestują w produkcje oryginalne – przygotowuje je także polska ipla.pl, tvp.vod Serial „Skazana" składać się będzie z 8 odcinków.

Skazana – czy jest książka?

Oczywiście, Skazana powstała na podstawie reportażu Ewy Ornackiej, zatytułowanego Skazane na potępienie. Co ciekawe, reporterka współpracowała ze scenarzystkami serialu – Katarzyną Śliwińską-Kłosowicz, Karoliną Szymczyk-Majchrzak i Ewą Popiołek.  

W reportażu Ewy Ornackiej narratorką jest Ewa Beata Krygier – asesor sądowa, która pracowała w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gryficach, ale zrezygnowała z pełnienia funkcji sędzi. Otworzyła własną kancelarię, zainwestowała w prywatną aptekę. W 2013 roku została skazana na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności. W więzieniu spędziła dwa lata i sześć miesięcy, po czym wyszła na zwolnienie warunkowe. Opisuje ona codzienność w „polskim Alcatraz" – zakładzie karnym dla kobiet w Grudziądzu, gdzie osadzono między innymi matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę, której historią opisała Justyna Kopińska w książce Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? 

Książkę Skazane na potępienie kupić możecie poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet
Ewa Ornacka3
Okładka książki - Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet

Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje