Nowy serial „Skazana". Sędzia na ławie oskarżonych

Data: 2021-04-08 11:23:52 Autor: Piotr Piekarski

Rozpoczęły się prace na planie nowego serialu Player Original, zatytułowanego Skazana. Podstawą scenariusza stała się książka polskiej reportażystki Ewy Ornackiej Skazane na potępienie, opowiadającej o najcięższym polskim więzieniu dla kobiet. Na ekranie zobaczymy Agatę Kuleszę, znaną z serialu Pułapka, a także Michała Czerneckiego, Bartłomieja Topę i Aleksandrę Adamską. 

Obrazek w treściFot. player.pl

Polska telewizja literaturą stoi – bardzo często po książki sięgają również twórcy związani z popularnymi platformami streamingowymi. Do dostępnej na platformie player.pl Chyłki opartej na książkach Remigiusza Mroza i serialu Rysa, który powstał na podstawie książki Igora Brejdyganta, a który emitowany jest w AXN dołącza teraz Skazana

Skazana – o czym jest serial? 

Serial „Skazana” opowiadać będzie o sędzinie Alicji Mazur, nie mającej wyrozumiałości dla osądzanych zbrodniarzy, której kariera rozwija się błyskawicznie. Do czasu, gdy zostaje wobec niej wysunięte oskarżenie: miała rzekomo zamordować człowieka. Osadzona w więzieniu, pośród niedawno sądzonych przez nią samą przestępczyń, stara się przetrwać jak najdłużej. Chce przeżyć – dla córki, nastolatki, która bardzo potrzebuje mamy i po to, by dokonać zemsty na ludziach, przez których padło na nią niesłuszne oskarżenie. 

Czytaj także: Serial "Szadź" - co warto wiedzieć? Najważniejsze informacje 

Nowy serial przygotowywany dla platformy Player.pl wyróżnia fakt, że wielu bohaterów produkcji inspirowanych jest prawdziwymi zbrodniarzami, przestępcami, których historie opisywane były na łamach prasy. 

Czytaj także: 2 sezon „Wiedźmina", serial „The Witcher: Blood Origin"

Twórcy ukazują zamknięty świat więzienia dla kobiet, zupełnie obcy większości widzów i chyba nigdy nie pokazywany w polskiej telewizji. To także historia kobiety, która nagle z przedstawicielki organów ścigania przeistoczyła się w przestępczynię, choć oskarżono ją niesłusznie.

Skazana – produkcja oryginalna player.pl 

Serial Skazane reżyseruje nominowany do Oscara Bartosz Konopka, zdjęciami zajmuje się Paweł Flis, scenografią Maciej Fajst, kostiumami Katarzyna Baran, charakteryzacją Jolanta Madejska. 

Skazana – obsada 

W rolę sędziny Alicji Mazur wcieli się nagradzana aktorka Agata Kulesza, która wystąpiła między innymi w filmie Sala samobójców. Jej męża, Pawła Witkowskiego, zagra Michał Czernecki, przyjaciela - Bartłomiej Topa, a córkę Hanię – Martyna Byczkowska. Na ekranie pojawią się także Aleksandra Adamska, Tomasz Schuchardt, Marta Malikowska, Marrta Ścisłowicz, Jan Jankowski, Joanna Gonschorek oraz Natalia Sikora. 

Serial Skazana – kiedy premiera? 

Serial „Skazana” trafić ma na platformę Player.pl jeszcze w 2021 roku. Od marca trwają zdjęcia na planie serialu. Platformy vod coraz mocniej inwestują w produkcje oryginalne – przygotowuje je także polska ipla.pl, tvp.vod Serial „Skazana" składać się będzie z 8 odcinków.

Skazana – czy jest książka?

Oczywiście, Skazana powstała na podstawie reportażu Ewy Ornackiej, zatytułowanego Skazane na potępienie. Co ciekawe, reporterka współpracowała ze scenarzystkami serialu – Katarzyną Śliwińską-Kłosowicz, Karoliną Szymczyk-Majchrzak i Ewą Popiołek.  

W reportażu Ewy Ornackiej narratorką jest Ewa Beata Krygier – asesor sądowa, która pracowała w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gryficach, ale zrezygnowała z pełnienia funkcji sędzi. Otworzyła własną kancelarię, zainwestowała w prywatną aptekę. W 2013 roku została skazana na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności. W więzieniu spędziła dwa lata i sześć miesięcy, po czym wyszła na zwolnienie warunkowe. Opisuje ona codzienność w „polskim Alcatraz" – zakładzie karnym dla kobiet w Grudziądzu, gdzie osadzono między innymi matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę, której historią opisała Justyna Kopińska w książce Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? 

Książkę Skazane na potępienie kupić możecie poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet
Ewa Ornacka3
Okładka książki - Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet

Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego...

dodaj do biblioteczki
Autor